درخواست کاخ سفید از پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران

به نقل از سی ان بی سی، طبق گزارش منتشر شده از طرف وال استریت ژورنال و به نقل از مقامات فعلی و سابق آمریکایی کاخ سفید در ماه سپتامبر گذشته از کاخ سفید درخواست کرده تا گزینه‌هایی را برای اقدام نظامی علیه ایران ارائه دهد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

طرح ایجاد ائتلاف بزرگ ضد ایرانی در نشست لهستان

به گزارش اسپوتنیک، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما قصد داریم که یک نشست مهم در سطح وزیران در تاریخ 13- 14 فوریه در ورشو برگزار کنیم که در آن تعداد زیادی از کشورها، تقریبا از تمام قاره ها شرکت خواهند کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, لهستان

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

دستورالعمل ۱۱ماده‌ای ترامپ برای سران عرب حاشیه خلیج فارس با دستورکار تقابل با ایران

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌های متعدد به سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دستورالعملی ۱۱ ماده‌ای را به آنها ابلاغ کرده است.

 

به نقل از روزنامه الرأی کویت منابع نزدیک به کاخ سفید اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به‌دنبال پایان دادن به بحران خلیج فارس قبل از اتخاذ تصمیم نهایی در خصوص برجام است که تاریخ آن را در روز 12 ماه مه سال جاری اعلام کرده است.

 

این منابع اعلام کردند ترامپ از مایک پامپئو ــ هنگامی که مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود ــ خواسته بود تحرکات گسترده‌ای را نزد کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام دهد تا آنها بتوانند اختلافات فی‌مابین را قبل از اعلام تصمیم نهایی ترامپ درباره توافق هسته‌ای امضاشده بین ایران و کشورهای بزرگ کنار بگذارند.

 

منابع آمریکایی می‌افزایند که ترامپ حدود 20 روز پیش نامه‌هایی را برای رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال کرده که شامل نکات زیر است:

 

۱- تأکید بر دوستی مستحکم بین آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس و ادامه این دوستی.

 

۲- تأکید بر ضرورت وحدت مواضع برای مقابله با آن چیزی که خطر ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه توصیف شده است.

 

۳- تأکید بر تعهد آمریکا به امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس از نظر اخلاقی و اشاره به اینکه این موضوع به‌نفع آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

 

۴- تأکید بر این نکته که مبارزه با ایران به‌صورت بهتر نیازمند همگرایی و همبستگی داخل شورای همکاری خلیج فارس و ائتلاف قوی آن با مصر و اردن و سایر کشورهای دیگر دوست است.

 

۵- هشدار به این نکته که آمریکا به‌تنهایی مسئولیت مقابله با برنامه‌های ایران را در صورت ادامه اختلافات میان متحدان عرب در شورای همکاری خلیج فارس به‌عهده نخواهد گرفت.

 

۶- ترامپ در این نامه‌ها به آنچه جانفشانی‌ها و هزینه‌های مادی و انسانی آمریکا به روند مبارزه با تروریسم نامگذاری کرده، اشاره و تأکید کرد که حجم هزینه‌هایی که آمریکا در جنگ ضد تروریسم پرداخت کرده، زیاد است، اما کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در درجه اول از آن استفاده‌های امنیتی کرده‌اند.

 

۷- وی در نامه‌های خود به این موضوع اشاره کرده است که در صورتی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌صورت جمعی موضعی واحد در ائتلاف با آمریکا برای مبارزه با تروریسم و مجبور کردن ایران به آنچه برنامه‌های خصمانه این کشور ضد منطقه نامیده شده، اتخاذ نکنند، ممکن است اقدامات آمریکا در این روند ادامه پیدا نکند.

 

۸- ترامپ در این نامه‌ها همچنین به این نکته اشاره می‌کند که کشورهای حاشیه خلیج فارس باید قبل از برگزاری نشست سران آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس، مواضع متحدی در قبال پایان دادن به منازعات اتخاذ و با صدور بیانیه‌ای اعلام کنند که تمام حالت‌های تحریم‌ میان یکدیگر را کنار گذاشته و مرزهای زمینی و هوایی آنها به حالت قبل بازگشته و مناسبات دیپلماتیک آنها بار دیگر احیا ‌شود. هر کدام از طرف‌ها باید مقادیر مشخصی از مسئولیت در قبال این توافق را بر دوش بگیرند و مشکلات موجود را رفع کنند.

 

۹- ترامپ در این نامه‌ها تأکید کرده است که دیپلماسی آمریکا آمادگی سهیم بودن در نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورها و اطمینان‌بخشی به تمام طرف‌ها برای کنار گذاشتن نگرانی‌ و ترس‌ آنها را دارد. البته بررسی تمام پرونده‌ها و جزئیات آنها به زمان طولانی نیاز دارد، اما آمریکا به‌همراه اردوگاه خود به وحدت برای مقابله با تحولات آینده نیاز دارد و باید تا پایان ماه آوریل میلادی توافق کلی به دست آید و جزئیات پرونده‌ها و تضمین‌های مربوط به آنها در آینده مورد بررسی قرار گیرد.

 

۱۰- این نامه‌ها همچنین از کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌خواهد تا هجمه‌های تبلیغاتی ضد یکدیگر را کنار بگذارند، چرا که این روند سبب افزایش تنش شده و رسیدن به راه‌حل را با مشکل روبه‌رو می‌کند و حساسیت‌های موجود میان ملتهای منطقه را بالا می‌برد.

 

۱۱- نامه‌های ارسال‌شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سران کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنین بر ضرورت رایزنی‌ها بین آمریکا و این کشورها درباره اقدامات آینده واشنگتن در قبال ایران تأکید کرده است. آمریکا همچنین خواستار حمایت کشورهای مذکور از مواضع آمریکا و حمایت و پشتیبانی و تأیید کشورهایی نظیر مصر و سایر دولت‌ها از مواضع آمریکا در قبال ایران شده است.

 

پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرده بود که کشورهای حاشیه خلیج فارس بزرگترین برنده حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند. همچنین کارمندان ارشد دولت آمریکا نظیر جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور نیز گفته‌اند که آمریکا از زمان حملات 11 سپتامبر تاکنون بیش از 6 تریلیون دلار هزینه کرده است و انتظار دارد که پایتخت‌های عربی نقش بیشتری در مقابله با ایران ایفا کنند.

تسنیم

ظرف چهارماه گذشته؛ شمار نظامیان آمریکا در خاورمیانه ۳۳ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع آمریکا در گزارشی جدید اعلام کرد که شمار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه ظرف چهار ماه گذشته حدود ۳۳ درصد افزایش یافته است.   وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که از ابتدای ژوئیه سال جاری، تعداد نظامیان و پرسنل غیرنظامی وزارت دفاع آمریکا مستقر در منطقه خاورمیانه با

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر

عطوان: سناریوی «محمد بن‌سلمان» پس از پاکسازی در جبهه داخلی چیست؟

به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه در مقاله خود نوشت: منطقه ما در لبه پرتگاه جنگ قرار دارد از همین رو نباید سرگرم شدن به جزییات کوچک مانند استعفای سعد الحریری و یا بازداشت امیران و وزیران سابق سعودی ما را از تحولات واقعی که به شکل پنهانی در جریان

ادامه »

امریکا, جهان, عربستان سعودی, گزارش

خاورمیانه به صلح نیاز دارد!

در شرایطی که امکان آغازِ روند گفت‌وگوهای جدی سیاسی در ارتباط با درگیری‌های خونین در سوریه   و طرح نقشهٔ راه صلحی برای این درگیری‌ها و حرکت به‌سوی مرحله‌یی جدید از مبارزه با داعش، در دستورکارِ همهٔ محفل‌های سیاسی قرار گرفته بود، رویداد قطعِ روابط دیپلماتیک میان حکومت‌های جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، در

ادامه »

خاورمیانه, مقاله