فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند

یک روزنامه آلمانی گزارش داد که برلین و پاریس درباره سازوکار مالی ویژه برای ایران به توافق رسیدند و به زودی با راه اندازی این نهاد، ۹ کشور اروپایی به آن می پیوندند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اسپانیا, اقتصادی, المان, امریکا, ایتالیا, ایران, بلژیک, تحریم, جهان, چین, خبر, فرانسه, لوکزامبورک, هلند

معافیت ایران از مشارکت در کاهش تولید اوپک

اجلاس ١٧٥ اعضای اوپک در حالی روز جمعه در وین به پایان رسید که به دلیل مازاد عرضه در بازار اعضا در مورد کاهش تولید ٨٠٠ هزار بشکه‌ای برای متعادل کردن بازار به توافق رسیدند؛ توافقی که ایران از آن معاف شده و وزیر نفت در مورد آن گفت: به آن چه تامین‎کننده منافع اوپک

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی

در یک عقب‌گرد فاحش، ترامپ به‌پیمان ترانس-پاسیفیک باز می‌گردد

به نقل از نیویورک تایمز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به مقامات ارشد دولت خود دستور داده تا پیوستن دوباره به پیمان ترانس-پاسیفیک را مورد بررسی قرار دهند.

 

ترامپ تنها چند روز پس از ورود به کاخ سفید این توافق را رد کرد و از آن خارج شد اقدامی که با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد.

 

بازگشت به پیمان ترانس-پاسیفیک یا TPP در حالی است که ترامپ به دلیل افزایش تعرفه های واردات در حال شروع یک جنگ تجاری با چین است. این در شرایطی است که یکی از اهداف پیمان ترانس-پاسیفیک نیز مقابله با نفوذ چین بود.

 

به گفته سناتورهای ارشد حزب جمهوریخواه ترامپ در نشستی در کاخ سفید دستورات جدیدی در این باره به رابرت لایتزیر نماینده تجاری آمریکا و لری کادلو مدیر شورای اقتصاد ملی داده است.

 

سناتور جان ثیون که در این نشست حضور داشت گفته است ترامپ به لایتزیر و کادلو دستور داد “بازگشت ما به TPP را بررسی کنید، البته با شرایط خودمان.”

 

ثیون و دیگر سناتورهای جمهوریخواه حاضر در کاخ سفید به ترامپ گفته‌اند “اگر واقعا قصد داری توجه چین را جلب کنی، یک راه آن این است که با همه کسانی که آنها در این منطقه تجارت می‌کنند، تجارت کنی: یعنی رقبای آنها.”

 

پیمان تجاری «ترانس پاسفیک» میان 12 کشور، که 40 درصد اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند امضا شد. ژاپن، مالزی، ویتنام، سنگاپور، برونئی، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، مکزیک، شیلی و پرو اعضای این پیمان هستند. آمریکا چند روز پس از ورود ترامپ به کاخ سفید از این پیمان خارج شد.
تسنیم

روسیه به دنبال تجارت نفت با ارزهای ملی ایران و ترکیه است

وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه امکان تجارت نفت با ارز های ملی با ایران و ترکیه را بررسی می کند، چرا که تفاهم کلی در این مورد وجود دارد و باید به سوی استفاده از ارزهای ملی در پرداخت ها حرکت کرد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه

شینهوا: آمریکا در جنگ تجاری با چین شکست می‌خورد

به گزارش رویترز، رسانه رسمی چین هشدار ایالات متحده را درباره افزایش تعرفه‌های گمرکی به سخره گرفت و اعلام کرد که این دست اقدام‌ها شکست خواهد خورد. این رسانه همچنین اعلام کرد که تنها گزینه پیش روی چین این است که چنان ضربه‌ای به آمریکا وارد کند که «دردش را از یاد نبرد.»

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

واکنش تلافی‌جویانه چین به اقدامات تجاری آمریکا

به گزارش رویترز، دو هفته پس از آن‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا دستور اعمال تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی را امضا کرد، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از ایالات متحده، تعرفه‌های جدیدی به میزان ۳ میلیارد دلار وضع کرده‌ است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر

افزایش بهای دلار و شکست حکومت ایران در جلب سرمایه‌های خارجی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، قیمت دلار در بازار ارز این کشور از مرز ۵٠٠٠ تومان عبور کرد. ایسنا تصریح کرده است که نوسانات بهای دلار در بازار ارز ایران از دیروز یکشنبه پنجم فروردین ماه شدت گرفته است. به دلیل همین نوسانات صرافی های ایران از فروش دلار و یورو و دیگر ارزهای معتبر

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر