تداوم حضور قدرتمند جلیقه زردها در خیابان‌های فرانسه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان جلیقه زرد فرانسوی در حالی بار دیگر به خیابان ها بازگشته اند که سخنگوی دولت پاریس تاکید کرده است، کسانی که هنوز به اعتراضات ادامه می دهند افرادی تندرو و افراطی هستند که تنها خواستار سرنگونی دولت هستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ادامه اعتراضات “جلیقه زردها” در فرانسه

به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش شد که درگیری‌های پراکنده‌ای نیز بین معترضان با نیروهای پلیس در چندین شهر فرانسه از جمله شهرهای بوردو و نانت اتفاق افتاد و نیروهای پلیس علیه معترضان گاز اشک آور و نارنجک‌های گیج کننده شلیک کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

در پی بستن بنادر به روی پناهجویان؛ ایتالیا یکپارچه اعتراض شد

در پی تصمیم دولت جدید ایتالیا مبنی بر بستن بنادر به روی کشتی های حامل پناهجویان در دریای مدیترانه، ایتالیا یکپارچه اعتراض شد و هزاران نفر در سراسر این کشور با شعار ‘بنادر را باز کنیم’ علیه این تصمیم اعتراض کردند.

 

پس از اینکه ‘متئو سالوینی’ وزیر کشور ایتالیا اجازه ورود به کشتی ‘اکواریوس’ متعلق به سازمان غیر دولتی ‘ SOS Méditerranée’ که حامل 629 پناهجوی نجات داده شده در دریا را نداد، مردم ایتالیا در سراسر این کشور وارد میدان شده و علیه این تصمیم تظاهرات و اعتراض کردند.

 

تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف از میلان تا بریندیزی و ازتورین تا بنونتو از شمال تا جنوب این کشور علیه تصمیم وزیر کشور مبنی بر بستن بنادر به روی کشتی اکواریوس برگزارشد. هزاران نفر در سراسر ایتالیا دراعتراض علیه بستن بنادر به روی پناهجویان تجمع کرده و خواستار گشایش بنادر و تضمین امدادرسانی در دریا شدند.

 

سازمان پزشکان بدون مرز نیز در تارنمای خود از ابراز همبستگی مردم ایتالیا قدردانی کرد. کارکنان کشتی سازمان غیردولتی حامل پناهجویان نیز اعلام کردند که ‘منع اجازه برای ورود افراد نا امیدی که در دریا نجات داده شدند نمی تواند یک پیروزی محسوب شود. این پاسخی نادرست و عدم مسئولیت است. تمام دولت ها و نهادهای اروپایی باید وارد عمل شده و از کشورهایی که مانند ایتالیا در خط اول مقابله با ورود پناهجویان هستند حمایت کنند تا راه حل های مشترک تضمین شوند. ماازجامعه مدنی ایتالیا و انجمن ها برای برگزاری تظاهرات و اعتراض در ایتالیا تشکر می‌کنیم’.

 

در تجمع اعتراضی در میلان برخی شخصیت های فرهنگی و معروف نیز حضور داشتند. اعتراضات در شهر فلورانس در مقابل فرمانداری برگزار شد و در تورین نیز حتی شخص استاندار در اعتراضات شرکت کرد. در شهر ناپل شبکه ضد نژادپرستی جنبش مهاجران ناپل و جنبش قدرت به ملت دست به اقدامی نمادین زده و پرچم حزب راست گرای’اتحاد’ و جنبش ‘5 ستاره’ را که اکنون با همدیگر در دولت هستند، به رنگ قرمز نماد خون پناهجویان که در مدیترانه جان خود را ازدست می دهند، آغشته کردند.

 

کشتی اکواریوس که اجازه ورود به ایتالیا را پیدا نکرده بود، دیشب ساعت 21 به وقت محلی 23:30 به وقت تهران، پس از دو روز توقف و سرگردانی در 35 مایلی جنوب ایتالیا، محل را به سوی والنسیا در اسپانیا با اسکورت دو کشتی ایتالیایی ترک کرد. این در حالی است که وزیر کشور ایتالیا قرار است امروز در پارلمان در خصوص این مورد توضیح دهد.

 

اسپانیا مهاجران نجات یافته در آبهای بین المللی را می‌ پذیرد

 

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا طی اطلاعیه ای دستور داد که کشورش کشتی ‘آکواریوس’ را، که حامل 629 مهاجر نجات یافته در آبهای بین المللی نزدیک سواحل لیبی‌ است، بپذیرد.

 

به گزارش روزنامه ال پاییس ، 123 تن از مسافران کشتی زیر سن قانونی هستند و هیچکس آنها را همراهی نمی‌ کند. افزون بر آن ده ها کودک و چندین زن باردار نیز در این کشتی به چشم می‌ خورند .

 

این مهاجران در روز یکشنبه از آبهای بین المللی نجات داده به ایتالیا انتقال یافتند اما درخواست این افراد برای پهلو گرفتن کشتی آن ها در ایتالیا رد شده بود و مقامات مالت نیز از پذیرفتن آن ها خودداری کرده بودند.

 

سانچز پس از ابلاغ این دستور گفت که عدم پذیرش این کشتی نقض قوانین بین المللی در زمینه حقوق بشر است.

 

کشتی آکواریوس اکنون در حال حرکت به سوی سواحل ایالت والنسیا واقع در شرق اسپانیاست.

 

این کشتی یکی‌ از اندک کشتی های سازمان های غیر دولتی است که در مدیترانه مرکزی باقی‌ مانده ا‌ند، جایی‌ که بر اساس آمار آژانس مهاجران سازمان ملل متحد، 784 نفر مهاجر از آغاز سال جاری میلادی در آن غرق شده ا‌ند .

ایرنا

افزایش فشارها بر دولت انگلیس به دلیل فروش سلاح به عربستان

به نوشته روزنامه گاردین، “شبکه گزارشگری تحقیقاتی بالکان” (Birn) با تاکید بر خطرات تغییر مسیر تسلیحات و مهماتی که به صورت قانونی برای عربستان سعودی تامین می‌شود و بعدا به دست “شبه‌نظامیان نیابتی” از جمله گروه‌های تروریستی افتاده، هشدار داده و آن را “تحریک‌کننده درگیری‌های بیشتر” توصیف کرده است.

ادامه »

انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی

زنجیره انسانی 202 کیلومتری باسک در حمایت از رای استقلال

به نقل از دیلی صباح، دهها هزارتن از ساکنان ناحیه خودمختار «باسک» (Basque) در کشور اسپانیا روز یکشنبه با تشکیل یک زنجیره انسانی به طول ۲۰۲ کیلومتر خواستار برخورداری از حقِ برگزاری انتخابات منطقه ای برای اعلام استقلال شدند.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا