صدور دستور بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش ترکیه در ارتباط با جنبش گولن

به گزارش روسیه الیوم، دادستان کل ترکیه حکم بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش این کشور به دلیل ارتباط با «فتح الله گولن» روحانی ارشد مخالف ساکن آمریکا را صادر کرد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, غرب اروپا

شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

در نامه‌ای به کنگره آمریکا؛ ۵۰۰ نماینده پارلمان‌های اروپا از برجام حمایت کردند

۵۰۰ نفر از نمایندگان پارلمان های آلمان، فرانسه و انگلیس در نامه ای به اعضای کنگره آمریکا بر لزوم حفظ برجام به عنوان دستاورد مهم دیپلماتیک، تاکید کردند.

 

در این نامه که قرار است روز جمعه امروز، در چندین روزنامه معتبر اروپایی و آمریکایی منتشر شود، آمده است: برای مدت بیش از یک دهه ما اروپایی ها و آمریکایی ها و جامعه بین الملل از تهدید فوری ایران هسته ای هراس داشته ایم؛ برای مقابله با این تهدید و تبدیل خاورمیانه به مکانی امن تر، جامعه بین الملل کنار هم قرار گرفت و از قدرت مذاکرات دیپلماتیک و قدرت تحریمها استفاده کرد.

 

سپس در پی ۱۳ سال تلاش های دیپلماتیک مشترک به یک پیشرفت مهم رسیدیم و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضاء کردیم و به این وسیله توانستیم نظارت های بی سابقه ای بر برنامه هسته ای ایران اعمال کنیم، بیشتر تاسیسات غنی سازی اورانیوم آنها را برچینیم و خطر مسابقه تسلیحاتی هسته ای را به میزان زیادی کاهش دهیم و حتی یک قطره خون هم بر زمین ریخته نشد؛ بعلاوه، این کنترلها پس از ۱۰ سال برجام متوقف نخواهند شد: ایران همچنان مشمول کنترلهای معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای خواهد بود که غنی سازی را محدود خواهد کرد.

 

در ادامه این نامه آمده است: تنها علتی که توانستیم این کار را انجام دهیم این بود که کنار هم ایستادیم؛ ما اروپایی ها و آمریکایی ها در کنار هم نشان دادیم که یک مشارکت نیرومند فراآتلانتیک می تواند ائتلافی ایجاد کند که به روسیه و چین هم تعمیم پیدا کند و مورد تائید جامعه بین الملل قرار گیرد. این ائتلاف اکنون در خطر قرار گرفته است زیرا دولت آمریکا در جهت رها کردن توافق هسته ای حرکت می کند و این درحالی است که هیچ مدرکی از اینکه ایران به تعهداتش عمل نکرده باشد در دست نیست. تاثیر کوتاه مدت این اقدام، پایان کنترل ها بر برنامه هسته ای ایران است که به یک منبع دیگر برای مناقشه ویرانگر در خاورمیانه و فراتر از آن منجر خواهد شد و تاثیر بلندمدت آن نیز حتی جدی تر است و آن وارد شدن خسارت پایدار بر اعتبار ما به عنوان شریکان بین المللی در مذاکرات و بطور کلی تر، خسارت به دیپلماسی به عنوان ابزاری برای رسیدن به صلح و تضمین امنیت است.

 

نمایندگان پارلمان های آلمان، فرانسه و انگلیس می افزایند: ما در نگرانی های ابراز شده درباره رفتار ایران شریک هستیم، اما متقاعد شده ایم که به این مسائل باید جدا از برجام رسیدگی شود. این به نفع آمریکا و اروپا است که از اشاعه هسته ای در این منطقه آشفته جلوگیری کنیم و مشارکت فرا آتلانتیک را حفظ کنیم. ما از گفت وگو در مورد بهترین راههای پرداختن به چالشها استقبال می کنیم، اما باید شفاف بگوییم: اگر برجام از بین برود، ایجاد یک ائتلاف بزرگ دیگر حول تحریمها علیه ایران ناممکن خواهد بود، ما باید چیزی را که یک دهه طول کشید به آن دست یابیم و موثر هم بوده است، حفظ کنیم.

 

در پایان این نامه آمده است: ساختن ائتلاف و ایجاد اجماع یکی از وظایف اصلی ما به عنوان اعضای پارلمانهاست. از این رو از شما (نمایندگان کنگره آمریکا) می خواهیم که در ائتلاف تشکیل شده برای مهار برنامه هسته ای ایران باقی بمانید. این نه تنها علامتی نیرومند از ماندگاری مشارکت فراآتلانتیک ماست، بلکه همچنین پیامی به مردم ایران خواهد بود.

مهر

بریتانیا: محل ساخت عامل اعصاب مورد استفاده در حمله به‌اسکریپال مشخص نیست

به گزارش خبرگزاری تاس، «پیتر ویلسون» نماینده بریتانیا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز چهارشنبه، گفت بازرسان این سازمان نتوانستند کشور محل ساخت عامل اعصاب مورد استفاده در حمله به «سرگئی اسکریپال» جاسوس سابق روس و دخترش را کشف کنند.

ادامه »

انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

می‌توان عربستان سعودی را نیز برای کاربرد بمب‌های ممنوعه مورد حمله هوایی قرار داد

‘جرمی کوربین’ رهبر حزب کارگر انگلیس در انتقاد از اقدام بدون مجوز دولت ‘ترزا می’ در بمباران سوریه به بهانه کاربرد سلاح شیمیایی و رفتار متناقض این کشور در قبال یمن گفت: همانگونه که نخست وزیر تصریح کرد، می توان عربستان سعودی را نیز برای کاربرد بمب های ممنوعه مورد حمله هوایی قرار داد.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی

وال‌استریت‌ژورنال از گسترش حمایت از تحریم ایران در اتحادیه اروپا خبر داد

علی‌رغم عدم اجماع میان اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه لوکزامبورگ برای توافق در خصوص تحریم‌ ایران، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال از گسترش حمایت‌ها در بروکسل برای اعمال این تحریم‌ها خبر داده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ایران, تحریم, خبر