هنگ کنگ تحریم‌های آمریکا را غیر‌منطقی و وحشیانه خواند

در این بیانیه از ایالات متحده خواسته شده بی‌درنگ از دخالت درامور هنگ‌کنگ دست بکشد و تأکید شده است که چین از چنین حرکات و تحریم‌هایی نمی‌ترسد و با چنین تهدیدهایی از اصول خود کوتاه نمی‌آید

ادامه »

اسیا, اقتصادی, امریکا, تحریم, چین, خبر

چهارمین کانادایی در چین به اعدام محکوم شد

در حالی که کمتر از ۲۴ ساعت پیش یک شهروند کانادایی به جرم تولید و نگهداری مواد مخدر در چین حکم اعدام گرفت امروز جمعه نیز دادگاهی در فوشان واقع در استان گواندونگ در جنوب چین یک تبعه دیگر کانادا را به جرمی مشابه به اعدام محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, قضایی, کانادا

مخالفت چین با قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

ما با اعمال فشار از سوی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل مخالفیم. تمامی ملزومات قطعنامه ۲۲۳۱(قطعنامه مرتبط با توافق هسته‌ای ایران) از جمله مقررات تحریم تسلیحاتی کاملا اجرا شده اند

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا, مذاکرات اتمی

گاردین؛ «احساسات ضدچینی برای لاپوشانی شکست غرب درمقابل کرونا اوج گرفت»

روزنامه گاردین روز دوشنبه مقاله‌ای با عنوان «احساسات ضد چینی برای لاپوشانی شکست غرب در مقابل کرونا اوج گرفت» از ریچارد هرتون سردبیر مجله لنست منتشر کرد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, مقاله

وانگ یی: چین با ایجاد عمدی «جنگ سرد جدید» مخالف است

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین گفت که کشورش قاطعانه با ایجاد «جنگ سرد جدید» مخالف است زیرا این اقدام کاملا منافع اساسی مردم چین و آمریکا را نقض می کند و از مسیر توسعه و پیشرفت جهان منحرف می شود.

ادامه »

اتحاد شوروی, امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

در مقابله با اپیدمی کرونا، “اول مردم”، چه مفهومی دارد؟

چین متعهد شده است که یک انبار و مرکز برای حوادث فوری بشردوستانه جهانی در چین راه‌اندازی و سازوکار همکاری میان ۳۰ بیمارستان چین و آفریقا را برقرار کند و “پیشنهاد تعلیق بازپرداخت بدهی کشورهای کم‌درآمد” را نیز مطرح کرد 

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، پس از شیوع کروناویروس جدید که در مقایسه با دیگر رویدادهای مربوط به بهداشت عمومی، سریع‎ترین و گسترده‎ترین میزان شیوع و دشوارترین شرایط مقابله را از زمان تأسیس جمهوری خلق چین داشته است، چین تحت رهبری استوار کمیته مرکزی حزب کمونیست با محوریت دبیر کل شی جین پینگ توانست امنیت جانی و سلامت مردم را در جایگاه اول قرار دهد و برای نبرد عمومی پیشگیری و کنترل شیوع بیماری تمام نیروهای کشور را بسیج کند و به خوبی مفهوم حقوق بشر با محوریت مردم را نشان دهد.

 

بعد از ظهر روز ۱۶ آوریل، شو مینگ ۹۵ ساله وارد شعبه “هان یانگ” بیمارستان طب چینی شهر ووهان شد و از جانگ جون معاون گروه مراقبت های ویژه این بیمارستان و سایر کارکنان تشکر کرد. هنگامی که شو مینگ به این بیمارستان منتقل شد، سطح اکسیژن خونش بسیار پایین بود و به خاطر کاهش غلظت سدیم و کلرید در خونش، عوارض کرونا در بدنش در حال شدیدتر شدن بود. جانگ جون، معاون بخش مراقبت‎های ویژه بیمارستان با اشاره به همین موضوع گفت: ما هیچ بیماری را رها نمی‎کنیم! سالخوردگان در ساختن کشور سهم زیادی داشته‎اند و ما حق نداریم به آنان بی توجه باشیم.

 

در مبارزه با همه‎گیری کرونا همواره حفظ سلامتی و جان مردم اولویت اصلی چین بوده است و در عمل مفهوم ارزش‎های حقوق بشری مبنی بر “اول مردم و اول زندگی ” را به اجرا گذاشته است. به منظور جلوگیری از شیوع ویروس، روز ۲۳ ژانویه، تردد وسایل نقلیه از جمله اتوبوس‎ها، متروها و کشتی های شهر ووهان به طور موقت به حالت تعلیق درآمد؛ فرودگاه‌ها و ایستگاه‎های راه آهن ووهان به طور موقت بسته شدند. به این ترتیب “دکمه ایست” در این شهر ده میلیون نفری که همواره یکی از محورهای اصلی تردد در چین بوده، زده شد. بررسی‎های ۱۵ موسسه برتر تحقیقاتی در جهان نشان می دهد که “قرنطینه شهری” ووهان بزرگترین قرنطینه در تاریخ بشر به شمار می‎رود و باعث شده از ابتلای بیش از هفت صد هزار نفر از جمعیت چین به کرونا جلوگیری شود. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد که مردم چین “با فدا کردن زندگی عادی خود، توانستند در حفظ جان بشر سهم داشته باشند.”

 

پس از قرنطینه ووهان، ۳۴۶ گروه پزشکی شامل ۴۲۶۰۰ نفر پزشک و پرستار از مناطق مختلف کشور و ارتش به امدادرسانی در استان هو بِی شتافتند . ۱۰ گروه برتر دانشگاهی چین در خط مقدم جنگیدند و تقریباً یک دهم نیروی اصلی مراقبت های ویژه در کشور به میدان نبرد رفتند. بهترین منابع و نخبه ترین نیروها در میدان جنگ متمرکز شدند و یک عامل نیرومند برای حفظ جان و سلامت بیماران به شمار می‎رفتند. به گفته اداره ملی بیمه پزشکی چین، میانگین سرانه هزینه های پزشکی بیماران بستری به ۲۱ هزار و ۵۰۰ یوان می‎رسد و میانگین هزینه سرانه درمانی بیماران حاد بیش از ۱۵۰ هزار یوان بوده است. قسمتی از این هزینه ها توسط بیمه پزشکی باز پرداخت شده و بقیه نیز با یارانه دولت تامین می شود.

 

در سوی دیگر بسیاری از کشورهای جهان در مواجه با کرونا، لحظاتی بسیار تلخ و تاریک را تجربه کردند. تدابیر چین باعث شد بیشتر کشورها همان حسی را داشته باشند که مسافران یک قایق دارند و ناچار از کمک به یکدیگر هستند. چین بلافاصله وضعیت کرونا را به سازمان جهانی بهداشت گزارش داد و به سرعت اطلاعات خود درباره دنباله ژنتیکی ویروس را با این سازمان و سایر کشورها به اشتراک گذاشت و همکاری‎ با کارشناسان پیشگیری و کنترل بیماری‎های همه گیر از سراسر جهان را آغاز کرد… چین با خریدن زمان و دادن یک فرصت ارزشمند به دیگر کشورهای جهان، مسئولیت خود را به عنوان یک کشور بزرگ به خوبی انجام داد.

 

در شرایطی که چین سخت ترین لحظات مبارزه با کرونا را تجربه می‎کرد، بیش از ۱۷۰ کشور جهان و بیش از ۴۰ سازمان بین المللی و منطقه‌ای همدردی و پشتیبانی خود را از مردم چین اعلام کردند و از سراسر جهان با شیوه های مختلف به آنان روحیه دادند … مردم چین این دست دوستی و صمیمیت را هرگز فراموش نخواهند کرد.

 

۱۸ ماه مه، نشست ویدیویی هفتاد و سومین مجمع جهانی بهداشت برگزار شد. در این نشست ، چین با اتخاذ مجموعه‎‏ای از تصمیمات عملی متعهد شد که پس از ساخت واکسن برای کروناویروس جدید، این محصول را در اختیار تمام مردم جهان قرار دهد؛ در عین حال متعهد شد که یک انبار و مرکز برخورد با حوادث فوری بشردوستانه جهانی در چین راه‌اندازی و سازوکار همکاری میان ۳۰ بیمارستان چین و آفریقا را برقرار کند؛ “پیشنهاد تعلیق بازپرداخت بدهی کشورهای کم‌درآمد” را مطرح کرد … سفارت ایران در چین این ابتکارات را اقدامات کارآمد و عملی و نشانگر روحیه ارزشمند بشردوستانه بین المللی ارزیابی کرد.

 

چین به عنوان یک قدرت مسئولیت پذیر مانند گذشته برای حفظ و تضمین حقوق مردم و پیشبرد توسعه امور حقوق بشری تلاش خواهد کرد.

آغاز مونتاژ راکتور همجوشی هسته‌ای در فرانسه

حامیان این پروژه  امیدوارند همجوشی هسته‌ای به منبع اصلی تولید انرژی-بدون انتشار گازهای مضر برای محیط‌زیست یا خطر انفجار در نیروگاه‌های هسته‌ای- تبدیل شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, چین, خبر, دانش, روسیه, ژاپن, کره جنوبی, هندوستان

وانگ یی؛ چنانچه توطئه‌های امریکا مجال جولان پیدا کند، کل آینده بشریت در معرض خطر قرار می‌گیرد

وزیر امور خارجه و مشاور دولت چین گفت، از آنجا که آمریکا به شدت گستاخ و غیرمنطقی شده، پکن پاسخی قاطع و منطقی به اقدامات آمریکا خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, سیاست جهانی, فرانسه

اختلاف نظر وزیران خارجه آمریکا و استرالیا درباره چین

وزیر خارجه استرالیا با تاکید بر اینکه خودشان برای کشورشان تصمیم‌گیری می‌کنند، برخلاف تلاش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روابط اقتصادی کانبرا با پکن را بسیار مهم ارزیابی کرد.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

آیا لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید؟

وزیر امور خارجه انگلیس در یک عقب نشینی آشکار از همراهی از مواضع ضد چینی کاخ سفید، به همتای پکنی خود اعلام کرد که لندن همچنان به توسعه روابط سازنده و مثبت با دولت چین متعهد است و برخی کارشناسان این سخنان را ناشی از کاهش شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌

ادامه »

اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, شرق آسیا, غرب اروپا, مقاله