در مذاکرات طالبان و آمریکا درباره مسائل سیاسی، امنیتی گفتگو شد

در این دیدار درباره مسائل سیاسی، امنیتی و  از جمله مسائل مربوط به تردد آزاد، حقوق بشر، حکمرانی خوب و بحث شد.

 

به گزارش ایرنا، خبرگزاری قطر (قنا) روز دوشنبه با اشاره به اینکه دو طرف توافق کردند که ارتباط بین آن‌ها در روزهای آینده تداوم یابد، اضافه کرد: در این دیدار درباره مسائل سیاسی، امنیتی و . . . از جمله مسائل مربوط به تردد آزاد، حقوق بشر، حکمرانی خوب و … بحث شد.

 

به نوشته قنا، در نشست هیات طالبان و آمریکا همچنین بر تعهد به اجرای توافقنامه دوحه در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰  که در آن خروج آمریکا از افغانستان روشن شد و تبادل زندانیان تاکید شد.

 

خبرگزاری رسمی قطر (قنا) اضافه کرد که این دیدار نتایج مثبت و سازنده‌ای به همراه داشت و دو طرف برای ادامه ارتباط بین آن‌ها در دوره آینده توافق کردند.

 

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات دوحه با طالبان افغانستان در دو روز گذشته، صریح و حرفه‌ای بوده است.

 

این وزارتخانه افزود که [ در این نشست ] هیات آمریکایی بر نگرانی‌های امنیتی و تروریستی و راهکارهای توسعه امنیت شهروندان آمریکایی و دیگر اتباع خارجی و شرکای افغانستانی ما (آمریکا) متمرکز شد.

 

این مذاکرات از شنبه به مدت ۲ روز در دوحه برگزار شد و  اولین دور مذاکرات بین واشنگتن و طالبان پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان بود.

 

طالبان در ۱۵ آگوست به موازات آخرین مرحله خروج نظامیان آمریکایی که در پایان همان ماه انجام شد، تقریباً به طور کامل افغانستان را تحت کنترل خود درآورد.

تظاهرات زنان در کابل برعلیه محدودیت‌های شغلی و آموزشی؛ “سکوت جهان خجالت‌آور است”

شماری از زنان با تجمع در کابل به محدودیت‌های آموزشی و شغلی ایجاد شده توسط گروه طالبان اعتراض کردند. تجمع اعتراضی زنان در پارکی در مرکز کابل برگزار شد. زنان خواستار بازگشت حقوق از دست رفته خود شدند.

ادامه

اسلام سیاسی, اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

دلایل خروج آمریکا از افغانستان؛ مهار چین یا هژمونی جهانی

پایگاه خبری تحلیلی «اورآسیا ریویو» در مقاله‌ای به بررسی دلایل خروج آمریکا از افغانستان و مزایا و معایب این اقدام و تلاش این کشور برای هژمونی جهانی و کنترل چین پرداخته است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا

روسیه: در صورت تشدید اوضاع مرزی تاجیکستان و افغانستان اقدام قاطع می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو از نزدیک وضعیت در مرزهای تاجیکستان و افغانستان را زیر نظر دارد و آماده است تا در صورت تشدید اوضاع، قاطع‌ترین اقدام را انجام دهد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تاجیکستان, تحلیل, حضور نظامی, روسیه, شرق اروپا

وقوع انفجار مهیب در مراسم نماز جمعه در افغانستان، ۴۶ کشته و۱۴۳زخمی برجای گذاشت + ویدئو

مطیع الله روحانی، رئیس کمیسیون اطلاعات و فرهنگ طالبان در قندوز در این باره گفت: در این انفجار ۴۶ غیرنظامی کشته و ۱۴۳ تن دیگر زخمی شدند.

ادامه

اسلام سیاسی, اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, حقوق بشر, خبر, ویدیو