در مازندران تنها طی ۲ هفته به‌اندازه میانگین بارش ۲ سال ایران باران بارید

مدیرکل هواشناسی مازندران: کمتر از یک هفته به اندازه بارش میانگین ۲ سال کشور، بارش داشتیم.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، محمدرضا رضوی، مدیرکل هواشناسی مازندران درباره دو سامانه بارشی در آبان ماه امسال اظهار کرد: تیم بحران هواشناسی از چند روز قبل از شناسایی و ورود دو سامانه به استان طی جلسه‌ای دو هشدار سطح نارنجی (جهت آمادگی) روزهای سه‌شنبه ۱۸ و یک‌شنبه ۲۳ آبان ماه سال ۱۴۰۰ صادر کرد که در آن بر بارش باران، وزش باد شدید موقتی، مواج شدن دریا، کاهش محسوس دما، رعد و برق، بارش برف در مناطق بالای هزار متر و احتمال بارش تگرگ در سطح استان، که پیامد آن آب‌گرفتگی معابر، بالاآمدن و سیلابی شدن آب رودخانه‌ها، مه‌آلود شدن، کاهش دید، لغزندگی ، ریزش سنگ، رانش زمین و اختلال در جاده‏‌ها و محورهای کوهستانی تاکید داشت.

 

وی تصریح کرد: با ورود این دو سامانه بارشی، در مجموع طی این مدت بیشترین بارندگی از غرب استان منطقه رامسر از ایستگاه‌های باران‌سنجی منطقه رامسر از میان‌لات ۵۳۷، سنگ‌پشته ۴۲۲، سرلیماک ۴۰۶، گالش‌محله ۴۲۱، سفیدآب ۲۳۰ و همچنین ایستگاه هواشناسی فرودگاهی رامسر ۳۸۰ میلی‌متر باران گزارش شد به‌طوری‌که می‌توان گفت مجموع بارش کمتر از یک هفته در غرب استان معادل بارش میانگین دوسال کشور بوده است.

 

مدیرکل هواشناسی مازندران اضافه کرد: همچنین شهرستان تنکابن ۲۵۲ و شهرستان نوشهر ۱۵۴ میلی‌متر باران و از دیگر شهرهای مازندران طی این مدت بین ۲۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر باران بارید.

 

وی با اعلام اینکه در غرب استان طی ۲۴ ساعت در ماه آبان این بارش‌ها بی‌سابقه بود، بیان کرد: به‌منظور جذب حداکثری آب‌های حاصل از این بارش‌ها، روش‌های مختلفی برای مهار و کنترل و ذخیره سیلاب‌ها وجود دارد.

 

مدیرکل هواشناسی مازندران با تاکید بر اینکه متولیان امر باید تمهیداتی بیندیشند که هم از آب‌گرفتگی و سیل جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: همچنین از این آب‌ها به‌منظور استفاده در امر کشاورزی و استحصال از آن در فصول گرم سال و کم آبی ذخیره شده در همان منطقه استفاده شود و یا به نزدیک‌ترین نقطه خشک انتقال پیدا کند تا به‌صورت آزاد وارد دریا نشود.

وقوع زلزله ۶.۴ ریشتری در جنوب کشور/ بندرعباس ۲ بار لرزید + ویدئو

لحظاتی قبل دو زلزله ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری فین بندرعباس را به لرزه در آورد و نقاط مختلف استان‌ هرمزگان و استان‌های همجوار احساس شد. ۳ پس‌لرزه نیز تاکنون این مناطق را لرزانده است.

ادامه

اجتماعی, ایران, خاورمیانه, خبر, محیط زیست

چین و آمریکا به یک بیانیه مشترک در مورد اقدامات اقلیمی دست یافتند

رسانه‌های چین اعلام کردند پکن و واشنگتن  در حاشیه  کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکو به یک بیانیه مشترک در مورد تقویت اقدامات اقلیمی دست یافته‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, غرب اروپا, محیط زیست