در صورت حمله نظامی؛ ونزوئلایی‌ها آمریکا و متحدانش را شکست خواهند داد

تحلیلگر معروف بین الملل با اشاره به احتمال ماجراجویی نظامی آمریکا در ونزوئلا از جنگ فرسایشی که واشنگتن به آن گرفتار خواهد شد، خبر داد.

 

عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم با اشاره به تهدیدات مقامات آمریکایی به ویژه جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر مطرح بودن گزینه نظامی علیه ونزوئلا آورده است: گامهای اولیه برای این حمله نظامی با نشت اخباری مبنی بر رسیدن نیروهای روسی به کاراکاس برای دفاع از رئیس‌جمهور مادورو و اخباری دیگر از این قبیل شروع شد و خدا را شکر که نگفتند داعش کاری انجام داده است زیرا این دروغ ها از ترامپ و رسانه‌های تبلیغاتی زورگویش بعید نیست تا به جنگ افروزی بپردازد.

 

وی می‌نویسد: رئیس جمهور مادورو نیازی به نیروهای روسی ندارد زیرا نهادهای نظامی و امنیتی در کشورش حامی وی هستند و وفاداری خود را به وی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب اعلام کرده انند و با همه تلاش‌های آمریکا مقابله کرده‌اند.

 

عطوان افزود: مادورو در حالی که می‌توانست ارتش یا نیروهای امنیتی را برای بازداشت رئیس‌جمهور تقلبی مورد حمایت واشنگتن اعزام کند، بسیار عاقلانه و با حکمت عمل کرد و گزینه گفتگو برای خروج از بحران را برگزید تا وحدت کشورش حفظ شود و از خونریزی جلوگیری شود.

 

وی نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا همه روزه ثابت کرده که از حیث سیاسی بی‌سواد است و از بینش سیاسی برخوردار نیست و فقط زبان ارقام را می‌شناسد. ترامپ در حالی مهیای جنگ علیه کشور دموکراتیک مستقل و تغییر رئیس جمهور قانونی و منتخب آن می‌شود که برای خروج امن نیروهایش از افغانستان از طالبان افغانستان استمداد می‌طلبد و به شکل رسمی و علنی به شکست در سوریه و در قبال کره شمالی اذعان می‌کند.

 

تحلیلگر معروف بین‌المللی تاکید کرد: ونزوئلایی‌ها آمریکا و متحدانش را شکست خواهند داد همانگونه که براداران آن در افغانستان، عراق و سوریه و به زودی در لیبی این کار را انجام داده و می‌دهند و آمریکا در جنگ فرسایشی گرفتار خواهد شد که غرور و زورگویی‌اش را نابود خواهد کرد و نتایج معکوسی برای آمریکا به دنبال خواهد داشت. سناریوی ویتنام برای آمریکایی‌ها تکرار خواهد شد.

مهر

مورالس: تهدید ونزوئلا به حمله نظامی، تهدید آمریکای لاتین است

«ایوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی امروز چهارشنبه در پیامی توییتری اعلام کرد: تهدید به حمله نظامی علیه ونزوئلا تهدید علیه صلح در سراسر آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر, ونزوئلا

موافقت مادورو با برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی

به گزارش ایسنا، در حالی که اوضاع سیاسی در ونزوئلا به هم ریخته است، رئیس جمهوری ونزوئلا موافقت کرده تا انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور برگزار شود.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, کلمبیا, ونزوئلا

چین تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا را محکوم کرد

وزارت امور خارجه چین امروز سه‌شنبه، مخالفت کشورش را با تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ونزوئلا و قصد خود را برای ادامه همکاری‌ها با کاراکاس برخلاف محدودیت‌ها، اعلام کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, چین, خبر