روحانی نتوانست مجلس را قانع کند/ گزارش سؤالات به قوه قضائیه رفت

حسن روحانی، رییس‌جمهوری امروز در مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا برابر اصل هشتادوهشت قانون اساسی و ماده 212 قانون آیین‌نامه داخلی به سوالات نمایندگان پاسخ دهد، اما بعد از ارائه توضیحات او نمایندگان تنها از یکی از سوالات او قانع شدند و چهار سوال دیگر به قوه‌قضاییه ارجاع شد.

ادامه »

ایران, خبر, سیاسی

بن‌بست سیاست‌های علی خامنه‌ای و حاکمیت مطلق ولایت فقیه

اغراق‌آمیز نخواهد بود اگر گفته شود در مقطع‌زمانی کنونی کشور ما از نظر وضعیت درونی و روابط بین‌المللی در موقعیتی سرنوشت‌ساز، استثنایی و بسیار بحرانی قرار گرفته است.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, سیاسی, مذاکرات اتمی, مقاله

الاهرام: در خاورمیانه ائتلاف جدیدی در حال تشکیل است

روزنامه «الاهرام » مصر در مقاله ای تحت عنوان «ترکش های درگیری میان ترکیه و آمریکا» نوشت: ائتلاف جدیدی در منطقه شکل می گیرد و با توجه به شواهد موجود، نفوذ آمریکا در منطقه در حال کاهش است.

ادامه »

المان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فرانسه, قطر

واشنگتن درباره تحریم‌های بیشتر علیه آنکارا هشدار داد/ ترکیه تعرفه گمرکی کالاهای آمریکایی را افزایش داد

به گزارش رویترز، در سایه تنش میان متحدان در ناتو، یک مقام کاخ سفید، روز سه‌شنبه تأکید کرد، در صورتی‌که دولت آنکارا از آزاد کردن «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی بازداشت‌شده خودداری کند، آمریکا نسبت به احتمال تشدید فشارهای اقتصادی علیه ترکیه هشدار می‌دهد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سیاسی

در سمت‌وسو‌دادن به‌مبارزهٔ مردم جان‌ به‌لب رسیده‌مان نقشی مهم داشته باشیم!

واقعیت این است که پراکندگی و عدم پیوند اقدام های اعتراضی مردم و زحمتکشان مانع تأثیرگذاری ضرور آنان بر روند تحولات حاضر است. با توجه به تجربیات اعتراض‌های مردم در دی‌ماه ۹۶ در هشتاد شهر کشور باید‌ به این درک مشترک رسید که بدون هماهنگی و همکاری گردان‌های اجتماعی و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه، نمی‌توان رژیم ولایت فقیه را به‌عقب‌نشینی وادار کرد.

 

 

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: از سرگیریِ اعتراض‌های مردمی، و ادامهٔ سیاست‌های سرکوبگرانهٔ حاکمان ضدِ مردمی

 

هم میهنان گرامی!

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، در پی وخامت هرچه بیشتر اوضاع اقتصادی کشور، سقوط آزاد ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی (برای نمونه، بالا رفتن نرخ دلار فراتر از یازده هزار تومان در این هفته)، گرانی فزاینده و کمرشکن، کمبودها از آب و برق گرفته تا ارزاق عمومی، بار دیگر موجب اوج‌گیری اعتراض‌های مردمی در شهرهای کشور شده است.

 

در روزهای اخیر مردم جان‌به‌لب رسیده در اصفهان و گوهردشت کرج در اعتراض به تورم و شرایط وخیم اقتصادی و بیان مطالبات خود به خیابان‌ها آمدند و گزمگان و نیروهای سرکوبگر رژیم ولایت فقیه با آنان درگیر شدند.

 

گروهی از کارگران، رانندگان و فروشندگان صنف قطعات خودرو و کامیون در شهرک صنعتی امیرکبیر در اصفهان دست به تظاهرات زدند. بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی، شماری از کارگران، صنعتگران و بازاریان اصفهانی روز سه‌شنبه ۹ مردادماه در اعتراض به گرانی و وضعیت بد اقتصادی به طرف مرکز شهر حرکت کردند و جمعی از مردم نیز با آنان همراه شدند. تصویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر حضور گسترده مأموران امنیتی و پلیس ضد شورش در شهرک صنعتی امیرکبیر و خیابان شاپور جدید بود. در پی برپایی اعتراض‌ها در اصفهان، رسانه‌ها همچنین از تجمع اعتراضی گستردهٔ مردم در گوهردشت و سر دادن شعارهایی در اعتراض به گرانی و تورم از سوی آنان خبرهای متعددی منتشر کردند. مردم ازجمله شعار می‌دادند: “گرانی، تورم، بلای جان مردم”؛ و “توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه” . بر اساس بسیاری از گزارش‌ها، پلیس ضدشورش با استفاده از گاز اشک‌آور و هم‌زمان با آن جولان چاقوکشان لباس شخصی رژیم در حمله به مردم معترض سعی کردند آنان را سرکوب و متفرق کنند.

 

ما همچنین در هفته های اخیر شاهد تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی، خصوصاً فعالان کارگری، حقوق بشر و محیط زیست، و صدور احکام ظالمانه زندان های طولانی مدت برای فعالان جنبش دانشجویی، که در جریان اعتراض های دی ماه ۹۶ دستگیر شده بودند، هستیم.

 

هم میهنان گرامی!

 

وضعیت کشور به بشکهٔ باروتی شبیه شده است که با ادامهٔ فشارهای اقتصادی کنونی و اعمال سیاست‌های سرکوبگرانه، ارتجاعی و ضد مردمی رژیم به سمت انفجار اجتماعی‌ای عظیم پیش می‌رود. واقعیت امر این است که از تظاهرات صدها هزار تن از هم‌میهنان در هشتاد شهر کشور در دی‌ماه ۹۶، روز یا هفته‌ای نبوده است که در گوشه‌یی از کشورمان مردم جان‌به‌لب رسیده صدای اعتراض‌شان را به ادامهٔ سیاست مخرب و ضد مردمی رژیم بلند نکنند. از اعتراض‌های رو به‌افزایش کارگری در شهرهای مختلف، در ارتباط با فساد اقتصادی، بیکاری،‌عدم پرداخت دستمزد ها و نبود امنیت کاری، تا درگیری مردم در شهرهای جنوبی کشور به‌دلیل شوری و کمبود آب شُرب روزمره و قطع پیاپی برق، همگی، از بی‌توجهی سران رژیم ولایت فقیه نسبت به مشکلات مردم و پافشاری بر ادامهٔ همان سیاست‌های ضدِ ملی و ضدِ مردمی‌ای که امروز میهن ما را در چنین شرایط دهشتناکی قرار داده است حکایت دارد. امروز برای اکثریت قاطع مردم ما این حقیقت مثل روز روشن است که مسئول مستقیم فقر و محرومیت بی‌سابقه ده‌ها میلیون ایرانی، فساد نهادینه‌شده در تمامی ارکان حکومتی که در تاریخ معاصر کشور ما بی‌سابقه است و همچنین استیلای فضای خفقان‌بار اجتماعی- سیاسی کنونی بر زندگی مردم، ولی فقیه و رژیم ولایی‌‌اند.

 

حاکمان کنونی امروز به‌جای بازبینی سیاست‌های مخربی که کشور را به آستانهٔ ویرانی کشانده است، در تقلای آن‌اند تا با مذاکرات پنهان از نظر مردم با هیئت حاکمهٔ آمریکا، حکومت بن‌سلمان و دولت اسرائیل در جهت تخفیف فشارهای خارجی، بتوانند بر بحران‌های فزاینده کنونی غلبه کرده و دمی بیش به حکومت ضدِ مردمی‌شان ادامه دهند.

 

واقعیت این است که پراکندگی و عدم پیوند اقدام های اعتراضی مردم و زحمتکشان مانع تأثیرگذاری ضرور آنان بر روند تحولات حاضر است. با توجه به تجربیات اعتراض‌های مردم در دی‌ماه ۹۶ در هشتاد شهر کشور باید‌ به این درک مشترک رسید که بدون هماهنگی و همکاری گردان‌های اجتماعی و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه، نمی‌توان رژیم ولایت فقیه را به‌عقب‌نشینی وادار کرد. به‌گمان ما، هنگام آن فرا رسیده است که همهٔ ما برای کمک به تقویت تأثیر گذاری جنبش اعتراضی مردم، با برداشتن گام های عملی و مشخص در مسیر همکاری بیشتر، نزدیک‌تر و مؤثرتر- و مهم‌تر از آن- برای برپایی جبهه‌یی واحد بر ضد رژیم استبدادی، تلاش‌های‌مان را تشدید کنیم. همهٔ شواهد متبلور در موضع‌گیری‌های نیروهای میهن‌دوست و آزادی‌خواه کشور حاکی از آن‌اند که ما نقاط مشترک مهمی با یکدیگر داریم که می‌توانند در سمت‌وسو دادن به مبارزهٔ مردم جان‌به‌لب رسیده‌مان نقشی مهم داشته باشند.
حزب تودهٔ ایران
۱۰ مردادماه ۱۳۹۷

برای نجات جمهوری اسلامی دیر شده است، فروپاشی اجتناب‌ناپذیر است

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تأئید می کند که حاکمان ایران در برابر پی آمدهای تحریم های آمریکا خود را باخته اند و دسته پاچه شده اند و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به طور ضمنی تأئید کرده که گروهی در درون حکومت اسلامی این کشور اکنون فشار می آورند که جمهوری

ادامه »

ایران, سیاسی, گفتگو

نظامی آمریکایی کشته شده در افغانستان، مامور سازمان سیا بود

به نقل از افق، منابع امنیتی افغانستان اعلام کردند که «کریستوفر سلز» یک تن از نظامیان آمریکایی که چندی پیش پس از جراحت شدید در «پکتیا» جان باخت، مامور سازمان سیا بوده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر, سیاسی