حمله معترضان به “حوزه علمیه” اشتهارد در کرج

گروهی از معترضان شامگاه جمعه، به “حوزه علمیه ماهدشت” واقع در اشتهارد حمله کردند. خبرگزاری فارس به نقل از مدیر این حوزه علمیه نوشت، “معترضان در صدد ورود به حوزه علمیه و شکستن درب‌ها و آتش زدن” بودند.   حمله شامگاه جمعه (۱۲ مرداد/ ۳ اوت) گروهی از معترضان به “حوزه علمیه ماهدشت” واقع در

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, خبر, سیاسی

گزارش رسانه‌ای؛ العامری، مالکی و العبادی ائتلاف کردند

خبرگزاری الغدپرس عراق روز شنبه به نقل منبع یاد شده آورده است: ائتلاف های الفتح (هادی العامری)، دولت قانون (نوری المالکی) و النصر (حیدرالعبادی) با نیروهای سیاسی سنی و دو حزب کردستان عراق برای تشکیل فراکسیون بزرگ در پارلمان به توافق اصولی رسیده اند.

ادامه »

جهان, خبر, سیاسی, شمال غرب آسیا, عراق

ادامه تظاهرات مردم با شعار مرگ بر خامنه‌ای و… تشدید جو امنیتی در ایران

تظاهرات در شهرهای مختلف ایران، در اعتراض به معضلات اقتصادی، فقر، گرانی، بیکاری، در آستانه نخستین دور تحریم‌های تازه علیه ایران در سایه سنگین نیروهای انتظامی و امنیتی برگزار شد.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, خبر, سیاسی

مطهری: سپاه باید در مورد مذاکره با آمریکا تابع نظام باشد

نایب رئیس مجلس به فرمانده کل سپاه یادآور شد که تصمیم‌گیری در مورد مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا بر عهده سپاهیان نیست. محمد علی جعفری به تازگی گفته است که مردم ایران هرگز اجازه مذاکره با آمریکا را به مسئولان نمی‌دهند.   علی مطهری در نامه‌ای خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران که خبرگزاری

ادامه »

امریکا, ایران, خبر, سیاسی

در سمت‌وسو‌دادن به‌مبارزهٔ مردم جان‌ به‌لب رسیده‌مان نقشی مهم داشته باشیم!

واقعیت این است که پراکندگی و عدم پیوند اقدام های اعتراضی مردم و زحمتکشان مانع تأثیرگذاری ضرور آنان بر روند تحولات حاضر است. با توجه به تجربیات اعتراض‌های مردم در دی‌ماه ۹۶ در هشتاد شهر کشور باید‌ به این درک مشترک رسید که بدون هماهنگی و همکاری گردان‌های اجتماعی و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه، نمی‌توان رژیم ولایت فقیه را به‌عقب‌نشینی وادار کرد.

 

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: از سرگیریِ اعتراض‌های مردمی، و ادامهٔ سیاست‌های سرکوبگرانهٔ حاکمان ضدِ مردمی

 

هم میهنان گرامی!

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، در پی وخامت هرچه بیشتر اوضاع اقتصادی کشور، سقوط آزاد ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی (برای نمونه، بالا رفتن نرخ دلار فراتر از یازده هزار تومان در این هفته)، گرانی فزاینده و کمرشکن، کمبودها از آب و برق گرفته تا ارزاق عمومی، بار دیگر موجب اوج‌گیری اعتراض‌های مردمی در شهرهای کشور شده است.

 

در روزهای اخیر مردم جان‌به‌لب رسیده در اصفهان و گوهردشت کرج در اعتراض به تورم و شرایط وخیم اقتصادی و بیان مطالبات خود به خیابان‌ها آمدند و گزمگان و نیروهای سرکوبگر رژیم ولایت فقیه با آنان درگیر شدند.

 

گروهی از کارگران، رانندگان و فروشندگان صنف قطعات خودرو و کامیون در شهرک صنعتی امیرکبیر در اصفهان دست به تظاهرات زدند. بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی، شماری از کارگران، صنعتگران و بازاریان اصفهانی روز سه‌شنبه ۹ مردادماه در اعتراض به گرانی و وضعیت بد اقتصادی به طرف مرکز شهر حرکت کردند و جمعی از مردم نیز با آنان همراه شدند. تصویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر حضور گسترده مأموران امنیتی و پلیس ضد شورش در شهرک صنعتی امیرکبیر و خیابان شاپور جدید بود. در پی برپایی اعتراض‌ها در اصفهان، رسانه‌ها همچنین از تجمع اعتراضی گستردهٔ مردم در گوهردشت و سر دادن شعارهایی در اعتراض به گرانی و تورم از سوی آنان خبرهای متعددی منتشر کردند. مردم ازجمله شعار می‌دادند: “گرانی، تورم، بلای جان مردم”؛ و “توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه” . بر اساس بسیاری از گزارش‌ها، پلیس ضدشورش با استفاده از گاز اشک‌آور و هم‌زمان با آن جولان چاقوکشان لباس شخصی رژیم در حمله به مردم معترض سعی کردند آنان را سرکوب و متفرق کنند.

 

ما همچنین در هفته های اخیر شاهد تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی، خصوصاً فعالان کارگری، حقوق بشر و محیط زیست، و صدور احکام ظالمانه زندان های طولانی مدت برای فعالان جنبش دانشجویی، که در جریان اعتراض های دی ماه ۹۶ دستگیر شده بودند، هستیم.

 

هم میهنان گرامی!

 

وضعیت کشور به بشکهٔ باروتی شبیه شده است که با ادامهٔ فشارهای اقتصادی کنونی و اعمال سیاست‌های سرکوبگرانه، ارتجاعی و ضد مردمی رژیم به سمت انفجار اجتماعی‌ای عظیم پیش می‌رود. واقعیت امر این است که از تظاهرات صدها هزار تن از هم‌میهنان در هشتاد شهر کشور در دی‌ماه ۹۶، روز یا هفته‌ای نبوده است که در گوشه‌یی از کشورمان مردم جان‌به‌لب رسیده صدای اعتراض‌شان را به ادامهٔ سیاست مخرب و ضد مردمی رژیم بلند نکنند. از اعتراض‌های رو به‌افزایش کارگری در شهرهای مختلف، در ارتباط با فساد اقتصادی، بیکاری،‌عدم پرداخت دستمزد ها و نبود امنیت کاری، تا درگیری مردم در شهرهای جنوبی کشور به‌دلیل شوری و کمبود آب شُرب روزمره و قطع پیاپی برق، همگی، از بی‌توجهی سران رژیم ولایت فقیه نسبت به مشکلات مردم و پافشاری بر ادامهٔ همان سیاست‌های ضدِ ملی و ضدِ مردمی‌ای که امروز میهن ما را در چنین شرایط دهشتناکی قرار داده است حکایت دارد. امروز برای اکثریت قاطع مردم ما این حقیقت مثل روز روشن است که مسئول مستقیم فقر و محرومیت بی‌سابقه ده‌ها میلیون ایرانی، فساد نهادینه‌شده در تمامی ارکان حکومتی که در تاریخ معاصر کشور ما بی‌سابقه است و همچنین استیلای فضای خفقان‌بار اجتماعی- سیاسی کنونی بر زندگی مردم، ولی فقیه و رژیم ولایی‌‌اند.

 

حاکمان کنونی امروز به‌جای بازبینی سیاست‌های مخربی که کشور را به آستانهٔ ویرانی کشانده است، در تقلای آن‌اند تا با مذاکرات پنهان از نظر مردم با هیئت حاکمهٔ آمریکا، حکومت بن‌سلمان و دولت اسرائیل در جهت تخفیف فشارهای خارجی، بتوانند بر بحران‌های فزاینده کنونی غلبه کرده و دمی بیش به حکومت ضدِ مردمی‌شان ادامه دهند.

 

واقعیت این است که پراکندگی و عدم پیوند اقدام های اعتراضی مردم و زحمتکشان مانع تأثیرگذاری ضرور آنان بر روند تحولات حاضر است. با توجه به تجربیات اعتراض‌های مردم در دی‌ماه ۹۶ در هشتاد شهر کشور باید‌ به این درک مشترک رسید که بدون هماهنگی و همکاری گردان‌های اجتماعی و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه، نمی‌توان رژیم ولایت فقیه را به‌عقب‌نشینی وادار کرد. به‌گمان ما، هنگام آن فرا رسیده است که همهٔ ما برای کمک به تقویت تأثیر گذاری جنبش اعتراضی مردم، با برداشتن گام های عملی و مشخص در مسیر همکاری بیشتر، نزدیک‌تر و مؤثرتر- و مهم‌تر از آن- برای برپایی جبهه‌یی واحد بر ضد رژیم استبدادی، تلاش‌های‌مان را تشدید کنیم. همهٔ شواهد متبلور در موضع‌گیری‌های نیروهای میهن‌دوست و آزادی‌خواه کشور حاکی از آن‌اند که ما نقاط مشترک مهمی با یکدیگر داریم که می‌توانند در سمت‌وسو دادن به مبارزهٔ مردم جان‌به‌لب رسیده‌مان نقشی مهم داشته باشند.
حزب تودهٔ ایران
۱۰ مردادماه ۱۳۹۷

برای نجات جمهوری اسلامی دیر شده است، فروپاشی اجتناب‌ناپذیر است

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تأئید می کند که حاکمان ایران در برابر پی آمدهای تحریم های آمریکا خود را باخته اند و دسته پاچه شده اند و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به طور ضمنی تأئید کرده که گروهی در درون حکومت اسلامی این کشور اکنون فشار می آورند که جمهوری

ادامه »

ایران, سیاسی, گفتگو

نظامی آمریکایی کشته شده در افغانستان، مامور سازمان سیا بود

به نقل از افق، منابع امنیتی افغانستان اعلام کردند که «کریستوفر سلز» یک تن از نظامیان آمریکایی که چندی پیش پس از جراحت شدید در «پکتیا» جان باخت، مامور سازمان سیا بوده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر, سیاسی