در ریزش معدن زغالسنگ در کرمان ۵ معدنچی کشته و زخمی شدند

مسئول اورژانس معدن همکار می‌گوید: چهار مصدوم حادثه دچار شکستگی شده‌اند و قرار است با بالگرد به بیمارستان کرمان منتقل شوند.

 

به گزارش ایلنا، در پی حادثه ریزش تونل که درحوالی ساعت ۱۱ پیش از ظهر امروز پنجشنبه (۱۹ دی ماه) در تونل شماره ۲۰ معدن زغال سنگ همکار رخ داد، یک کارگر به نام «مجتبی تقی‌زاده از اهالی منطقه فیض‌آباد» جان خود را از دست داد و ۴ کارگر دیگر زخمی شدند.

 

اسدی (مسئول اورژانس معدن همکار) در رابطه با این حادثه می‌گوید: علت حادثه، ریزش ناگهانی کارگاه بوده است که متاسفانه یک کارگر فوت شده است.

 

وی در ارتباط با مصدومان حادثه گفت: مسئولان دچار شکستگی پا و کمر شده‌اند؛ هم‌اکنون در بیمارستان راور بستری هستند؛ درخواست بالگرد کرده‌ایم تا آنها را برای درمان به کرمان ببریم.

 

از سوی کارگران این واحد معدنی گفته می‌شود؛ دو نفر از مصدومان این حادثه به بیمارستان راور منتقل شدند و دو نفر دیگر در محل درمان شده‌اند.

 

وی در ارتباط با وضعیت این مصدومان گفت: وضعیت جسمی آنها چندان وخیم نیست.

 

به گفته‌ی اسدی، معدن همکار دولتی است و در اختیار دولت قرار دارد.

در نبود تشکیلات نظارتی، هر روز بر شمار مدفون‌شدگان در خاک‌ِ معادن افزوده می‌شود

ناظران وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌توانند پوشش مسائل را بدهند. تمام کارگاه‌ها با ضعف نظارتی رو به رو است. تا زمانی که به NGOها تشکلات صنفی تخصصی بها ندهیم و آنها را وارد عرصه نظارتی نکنیم، خیلی از معضلات در مورد بحث نظارتی‌، کنترل و استانداردسازی مغفول می‌ماند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

برای حفظ قدرت خرید کارگران “حداقل دستمزد” باید حداقل ۴۵ درصد افزایش یابد

با افزایش ۴۵ درصدی دستمزد در سال پیش‌ رو، تنها قدرت خرید کارگران در همین سطح نازل فعلی حفظ می‌شود و برای افزایش سطح قدرت خرید، میزان افزایش حداقل دستمزد باید حداقل ۵۰ درصد باشد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش