در روز جهانی حیات وحش سازمان ملل از مردم درخواست کرد تا با طبیعت یکی شوند 

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس، در روز جهانی حیات وحش گفت: “به نظر می‌رسد که بشریت فراموش کرده است که تا چه مقدار به طبیعت برای بقا و رفاه خود احتیاج دارد”.

 

علی رغم اینکه سال ۲۰۲۰ “سال تنوع زیستی” در بعضی از مناطق نام‌ گذاری شده است، گویا هنوز این پیام در جهان همه گیر نشده است.

 

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل در همین رابطه افزود: کره زمین با خطر بزرگی به نام انقراض عمومیِ گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری روبرو است. و ادامه داد که  “علم به ما می‌گوید که تقریباً یک میلیون از تقریباً هشت میلیون گونه موجود در سیاره ما با خطر انقراض روبرو هستند.” ما در حال حاضر به طور متوسط​​، در مقایسه با انقراض طبیعی، ۱۰۰۰ برابر  بیشتر موجودات کره زمین را از دست می‌دهیم.

 

برخی از گونه‌ها، به ویژه برخی از میمون‌ها در سراسر آسیا، این را آموخته‌اند که چگونه خود را با شرایط محیطی انسان‌ها وفق داده و از امکانات انسان‌ها به عنوان منبع غذایی و سرپناه استفاده کنند. با این حال، آنها در اقلیت هستند.

 

سی آی تی ای اس‌، که پیمانی است بین کشورها برای حمایت از حیات وحش پیام خود را در این روز فرستاده است. ایوان ایگووئرو دبیر کل این سازمان در همین مورد اظهار داشت: “انسان‌ها در سراسر جهان هر روز از حیات وحش بهره مند می‌شوند. وی از مردم خواست تا به خاطر بیاورند که رابطه با طبیعت به مانند  خیابانی دو طرفه است. وی گفت: “از زمان بسیار قدیم ، ما برای اساسی ترین نیازهای خود از گیاهان و حیوانات وحشی استفاده کرده‌ایم. هوایی که تنفس می‌کنیم ، مواد غذایی که می‌خوریم ، موادی که برای سرپناه و آسایش استفاده می‌کنیم همگی از طبیعت است.

 

متاسفانه با گسترش مصرف گرایی بی حد وحصر و استفاده بی رویه از منابع طبیعی، نه تنها محیط زندگی، گونه های گیاهی و حیوانی به خطر افتاده است، بلکه طبیعت نیز این فرصت را برای باز یافت و احیای خود ندارد، ادامه سیستم موجود و عدم جلوگیری از افزایش آسیب‌های اقلیمی و محیط زیست در کوتاه مدت، به یقین موجودیت همه کره زمین را با خطر انقراض روبرو خواهد ساخت.

دانشمندان اتحادیه اروپا هشدار مید‌‌هند: “نیمی از سواحل شنی جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است ناپدید شوند

دانشمندان هشدار می‌دهند که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل کردن آن ادامه یابد، نیمی از سواحل شنی جهان تا پایان قرن از بین می‌روند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اروپا, استرالیا, امریکا, ایتالیا, ایران, جهان, چین, شیلی, کانادا, محیط زیست, مکزیک

نگذاریم حاشیه‌نشینان میزبان کرونا شوند

ویروس کرونا برای حاشیه نشین‌ها و ساکنان مناطق آسیب‌پذیر اجتماعی بویژه در اصفهان که از کانون‌های این بیماری خطرناک است تهدیدی جدی و اساسی به شمار می‌رود، بنابراین باید هرچه سریع تر از شیوع آن در چنین نقاطی جلوگیری کرد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

جلوگیری از جنگ، تلاشی ضروری در متوقف کردن تغییرهای آب‌وهوایی زیانبار

جنگ صرفاً تلف کردن منابع و امکاناتی نیست که از آنها می‌توان برای مقابله با تغییرهای آب‌وهوایی ناخواسته استفاده کرد، بلکه خودش یکی از علّت‌های مهم آسیب‌های زیست‌محیطی است.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, سودان, محیط زیست

وضعیت نگران‌کننده آب‌های زیرزمینی کشور

تغییرات اقلیمی، حقایق اجتناب‌ناپذیری هستند که جامعه انسانی بایستی به‌طور جدی به بررسی آن‌ها پرداخته و از تبعات آن‌ها بکاهد. در این خصوص، محققان کشور تأثیر این پدیده‌ها را بر روی کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مطالعه کرده و به نتایج قابل تأملی دست یافته‌اند.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست