در اعتراض به عدم امنیت شغلی کارگران پیمانکاری مخابرات تبریز مقابل مخابرات استان تجمع کردند

گروهی از کارگران شرکت پیمانکاری مخابرات آذربایجان شرقی، ظهر روز سه‌شنبه بیست و پنجم آذرماه، در اعتراض به عدم امنیت شغلی مقابل مخابرات استان تجمع کردند.

 

به گزارش ایلنا، آنها امنیت شغلی را مطالبه کردند و خواستار اجرای طبقه‌بندی مشاغل در شرکت پیمانکار شدند.

 

بر اساس ماده ۴۸ قانون کار، شرکت‌هایی که مشمول قانون کار می‌شوند باید طبقه‌بندی مشاغل را در ساختار اداری خود اجرا کنند.

 

وساطت‌های انجمن صنفی کارکنان استان آذربایجان شرقی منجر به برگزاری جلساتی متعدد با حضور نمایندگان کارکنان و مدیران شرکت خدمات اول شد. ماحصل این جلسات، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از ابتدای مهر ۹۹ از سوی کارفرما بود.

 

اگرچه روزهای آخر پاییز را سپری می‌کنیم اما هنوز طرح طبقه‌بندی مشاغل مطلوب کارکنان پیمانکار مخابرات استان آذربایجان شرقی انجام نشده است. پس از خلف وعده پیمانکار، ۱۰۰ نفر از کارکنان پیمانکار از کارفرمای خود شکایت کردند. رای هیات حل اختلاف به سود کارکنان صادر شد و لازم‌الاجرا است.

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکل‌های کارگری در باره لایحه بودجه ۱۴۰۰

سندیکاهای شرکت واحد و نیشکر هفت تپه و چند تشکل کارگری دیگر با انتشار بیانیه ای مشترک ضمن بررسی لایحه بودجه پیشنهادی دولت یادآور شدند که کارگران، معلمان، پرستاران، سایر مزد بگیران جامعه، بیکاران, دانشجویان و فارغ التحصیلان ابدا هیچ سهمی از این بودجه نمی‌برند. بودجه‌ای که هیچ توجهی به جمعیت ۹۹ درصدی جامعه ندارد.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, بیانیه, حقوق بشر, خبر, سازمان بهداشت جهانی, فساد, کارگری

در انفجار کارخانه‌ای واقع در سفلچگان قم ۱۵ کارگر کشته و مجروح شدند

حادثه انفجار کوره در شهرک صنعتی سلفچگان در کارخانه ذوب فلزات «فولاد صنعت پردیس آذربایجان» رخ داده است. در این حادثه ۲ کارگر جان خود را از دست داده‌اند و از مصدومان حال ۵ نفر نیز وخیم گزارش شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگری

خشن‌ترین چهره‌ی نئولیبرالیسم از پرده بیرون آمده/ دستمزد ناچیز، بدون بیمه و بدون امید به مقرری بیکاری!

خروج از شمول قانون کار، به کارگران ضربات جبران‌ناپذیری وارد کرده است؛ کارفرما هیچ حقی برای کارگر قائل نیست و دولت هم به اصول حمایتی قانون اساسی از جمله اصل ۲۹ تمکین نمی‌کند؛ اینجا نقطه برخورد تمام قانونگریزی‌هاست. در بحران کرونا، نئولیبرالیسم و تعدیل ساختاری، خشن‌ترین چهره خود را به نمایش گذاشته است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, کارگری, گزارش, نئولیبرالیسم

شانه خالی‌کردن مکرر دولت در انجام انبوه تعهدات خود نسبت به بازنشستگان تامین اجتماعی، تجمع آنان را در بیش از ۱۱ شهر به دنبال داشت

در تهران بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی و در شهرهای دیگر مقابل ادارت تامین اجتماعی جمع شدند و به طرح خواسته‌های خود پرداختند.

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, کارگری, گزارش