اعتصاب سراسری در یونان در اعتراض به قوانین ریاضتی و اصلاحات بازنشستگی

هزاران نفر از مردم یونان امروز (سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه) در اعتراض به اصلاحات جدید بازنشستگی، در یک اعتصاب ۲۴ ساعته، بخش حمل‌ونقل و خدمات‌رسانی را فلج کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جنوب اروپا, جهان, خبر, یونان

خیابان‌های اسپانیا، صحنه اعتراض کشاورزان

کشاورزان و رانندگان اسپانیایی با تجمع در خیابان‌های والنسیا و کوردوبا، از سیاستمداران خواستند تا تدابیری فوری به منظور بهبود شرایط نابسامان کشاورزی کشور اتخاذ کنند.

ادامه »

اسپانیا, اعتراضات اجتماعی, امریکا, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, دهقانی

ال پائیس: افشای ابعاد جدیدی از کمک‌های مالی مجاهدین ‌خلق به رهبران راست‌ افراطی اسپانیا

روزنامه اسپانیایی “ال پائیس” ابعاد جدیدی از حمایت‌های مالی سازمان مجاهدین خلق را به رهبران حزب وُکس، حزب راست افراطی اسپانیا فاش ساخته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, ایران, جنوب اروپا, جهان, خبر, فساد, مقاله

نخست‌وزیر اسپانیا با گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا ملاقات نکرد

اقدام نخست‌وزیر اسپانیا در رد درخواست رهبر مخالفان ونزوئلا برای ملاقات با وی، موجب خشم احزاب راست‌گرا و ابراز رضایت چپ‌گرایان در اسپانیا شده است.

ادامه »

اسپانیا, امریکا, امریکای لاتین, جنوب اروپا, جهان, خبر, ونزوئلا

در اتریش برای اولین بارائتلاف سبزها و حزب مردم دولت تشکیل می‌دهد

مذاکرات دو حزب مردم (او وی پی) و سبزها برای تشکیل دولت ائتلافی در اتریش سرانجام پس از دو ماه با موفقیت به پایان رسید.

 

به گزارش نشریه زوددویچه سایتونگ سران دو حزب مردم (او وی پی – ÖVP) و سبزهای اتریش توافق کردند که با تشکیل ائتلاف با یکدیگر دولت جدید این کشور را تشکیل دهند.

 

بر این اساس، حزب محافظه کار مردم به رهبری «سباستین کورتس» و سبزها به رهبری «ورنر کوگلر» امروز (یکشنبه) از پایان موفقیت آمیز مذاکرات طولانی خود خبر دادند.

 

سبزها قبلاً دعوت نامه‌ای به کنگره فدرال ارسال کرده بودند که طبق اساسنامه حزب، باید به توافقنامه ائتلاف و لیست وزرا رأی دهند اما کورتس برای این منظور نیازی به تأیید کمیته‌های حزبی ندارد.

 

به این ترتیب، ائتلاف سبز-فیروزه‌ای دولت جدید اتریش را تشکیل خواهد داد و این نخستین بار خواهد بود که سبزها در دولت اتریش حضور می‌یابند.

 

قرار است ۲۷۶ هیأت سیاسی روز چهارم ژانویه (چهاردهم دی) برای بررسی این موضوع در شهر زالسبورگ گرد هم آیند؛ هرچند این یک اقدام تشریفاتی است و توافق مذکور قطعی به حساب می‌آید.

 

در انتخابات پارلمانی زودهنگام اتریش که هفتم مهرماه برگزار شد، «حزب مردم» به رهبری «سباستین کورتس» توانست با ۶ درصد بهبود آرا نسبت به انتخابات ۲۰۱۷ و کسب ۳۷.۵ درصد آرا، بار دیگر آماده تشکیل دولت ائتلافی شود.

 

صدراعظم پیشین اتریش، یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات در گفت وگوی تلویزیونی اذعان کرد که حزب مردم این بار بر خلاف انتخابات پارلمانی دوره پیش، مذاکراتی طولانی‌تر و کاری دشوارتر در پیش رو دارد.

 

در انتخابات سال ۲۰۱۷ نیز حزب مردم به رهبری کورتس و حزب آزادی به رهبری «هاینس کریستیان اشتراخه» پس از دو ماه مذاکره، برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند.

 

بحران در دولت اتریش اوایل خردادماه و پس از انتشار یک ویدئویی جنجالی از «هاینتس کریستیان اشتراخه» معاون صدراعظم این کشور آغاز شد. این ویدیو، اشتراخه را در حالی نشان می‌دهد که به یک زن که گمان می‌کرده از الیگارش‌های روسی است، قراردادهای دولتی پیشنهاد می‌کند و در ازای پیشنهاد خود خواستار حمایت سرمایه‌دار روس از حزب «آزادی» اتریش می‌شود.

 

مجله اشپیگل و روزنامه زوددویچه زایتونگ آلمان منبع این ویدئو را افشا نکردند اما گفتند؛ این فیلم به طور مخفیانه در سال ۲۰۱۷ میلادی و پیش از انتخابات پارلمان اتریش ضبط شده است؛ انتخاباتی که منجر به تشکیل دولت ائتلافی دست راستی و ائتلاف کورتس با اشتراخه شد.

ایرنا

آسانژ در پرونده جاسوسی یک شرکت اسپانیایی شهادت داد

موسس محبوس سایت افشاگر ویکی‌لیکس از طریق ارتباط ویدیویی از انگلیس، در جلسه دادگاهی در مادرید شرکت کرد. این تحقیقات به ادعاهای جولیان آسانژ درباره جاسوسی یک شرکت اسپانیایی از او در زمان حضورش داخل سفارت اکوادور در لندن مرتبط بود.

ادامه »

اسپانیا, اکوادور, امریکا, انگلستان, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوئد, غرب اروپا, ویکی‌لیکس

تظاهرات یونانیان بر علیه شرکت این کشور در نظام سرمایه‌داری

شهروندان یونان با تجمع در میادین اصلی شهر آتن اقدام به برپایی تظاهرات گسترده ای در مخالفت با شرکت این کشور در طرح های نظام سرمایه داری و همچنین حملات ترکیه به شمال سوریه کردند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جنوب اروپا, جهان, خبر, سوریه, یونان