درخواست فلسطین از دیوان کیفری بین‌المللی در واکنش به “قلدری سیاسی” ترامپ

تشکیلات خودگردان فلسطین مخالفت خود را با تهدیدات آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌الملل ابراز داشته و آن را نوعی “قلدری سیاسی” دانست.

 

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، احمد مجدلانی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) اظهار کرد: حمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دیوان کیفری بین‌المللی و تهدید کردن این دادگاه به دادن پاسخی فوری و جدی در صورت اتخاذ هرگونه اقدامی علیه آمریکا یا اسرائیل و یا دیگر هم‌پیمانان واشنگتن، به منزله “قلدری سیاسی” بوده و نشان می‌دهد ترامپ می‌خواهد قوانین بین‌المللی را با تصمیمات و قوانین خاص آمریکا جایگزین کند.

 

مجدلانی گفت: این سیاست به معنای تحریکی آشکار و روشن و دخالت در کار دیوان کیفری بین‌المللی و به ویژه پرونده فلسطین است که در آن تشکیلات خودگردان با شکایت از اسرائیل به دلیل نقض حقوق فلسطینی‌ها، اجرای یک تحقیق بین‌المللی در این زمینه را خواستار شد.

 

این عضو کمیته اجرایی ساف افزود: دولت ترامپ تمامی مسایل مربوط به مساله فلسطین را دنبال کرده و پس از مشارکت کامل با اشغالگران در راستای حمایت از اسرائیل، نفوذ در دیوان کیفری بین‌الملل و توقف هرگونه اقدام احتمالی علیه اشغالگران تلاش می‌کند.

 

مجدلانی که معاون محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است، اعلام کرد، دولت ترامپ هر کشوری که در محافل بین‌المللی از فلسطین حمایت کند را تحریم و هر سازمان بین‌المللی که کشور فلسطین در آن عضو است را تهدید می‌کند.

 

وی در ادامه سکوت جامعه جهانی در برابر این مساله را محکوم کرده و گفت: این سکوت هیچ توجیهی ندارد و به منزله موافقت با توقف اجرای قوانین بین‌المللی است.

 

این مسؤول تشکیلات خودگردان فلسطین از دیوان کیفری بین‌المللی خواست با تسریع در رسیدگی به پرونده‌های فلسطین و اتخاذ اقداماتی قانونی علیه اسرائیل، به موضع‌گیری‌ ترامپ پاسخ دهد.

ایسنا

انتقاد جدی لاوروف از سیاست آمریکا در سفر به مصر و اردن

وزیر خارجه روسیه در جریان مذاکراتش با مقامات قاهره و عمان، بر مواضع قاطع مسکو درباره سوریه، “بلندی‌های جولان” و مناقشه فلسطین-اسرائیل تأکید کرده و برخورد آمریکا با این مسائل را یک‌جانبه، غیرسازنده و به بن‌بست رسیده ارزیابی کرد.

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فلسطین, مصر

۴ شهید و ۳۱۶ زخمی در جریان تظاهرات میلیونی بازگشت در غزه

تظاهرات میلیونی “بازگشت” در نوار مرزی غزه با حضور گسترده و هرچه باشکوه‌تر فلسطینیان اعم از زنان، مردان و کودکان برگزار شد. در جریان این تظاهرات چهار تن شهید و ۳۱۶ تن نیز در نزدیکی دیوار حائل در شرق غزه به ضرب گلوله و شلیک گازاشک‌آور زخمی و و دچار حالت خفگی شدند.

ادامه »

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین