افغانستان خطرناکترین کشور برای خبرنگاران

مرکز خبرنگاران افغانستان با انتشار گزارشی اعلام کرد با کشته شدن ۲۰ خبرنگار و مجروح شدن ۱۸ نفر دیگر در سال گذشته، این کشور همچنان خطرناکترین کشور برای خبرنگاران است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, ناتو

درخواست اصلاح احکام صادرشده برای خبرنگاران و فعالان مدنی

علی مطهری، الیاس حضرتی و جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه اصلاح احکام صادرشده برای خبرنگاران و فعالان مدنی را خواستار شدند.

 

علی مطهری، الیاس حضرتی، به همراه تعداد دیگری از نمایندگان مجلس از جمله غلامرضا حیدری، علی نوبخت، قاسم میرزایی‌نیکو، عبدالکریم حسین‌زاده، محمود صادقی، مصطفی کواکبیان، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی، سیده حمیده زرآبادی و… در نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی خواستار اصلاح احکام صادرشده برای برخی روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای و مدنی شدند.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، متن این نامه به شرح زیر است:

 

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، دامت برکاته
ریاست محترم قوه قضائیه
با اهدای سلام، اخیراً احکام سنگینی در خصوص برخی خبرنگاران مانند خانم‌ها مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و ندا ناجی به اتهام حضور در تجمع کارگران در روز کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی صادر شده است که اقناع جامعه را با مشکل مواجه کرده است. اگر جرم آنها حضور در تجمع بوده که خلاف قانون اساسی نیست و اگر تهیه گزارش بوده وظیفه ذاتی آنها بوده است. همین‌طور است رفتاری که درباره فعال اجتماعی خانم نوشین جعفری صورت گرفته است.

 

در خاتمه نامه خواسته شده است که این سخت‌گیری‌ها که به بهانه حفظ نظام انجام می‌شود و هیچ ضرورتی ندارد اصلاح شود.

درخواست بیش از ۵۶۰ روزنامه‌نگار برای آزادی مسعود کاظمی و مرضیه امیری

بیش از ۵۶۰ تن از اهالی رسانه و مطبوعات، طی نامه‌ای به سران سه قوه و نمایندگان مجلس، خواهان رسیدگی به وضعیت دو تن از روزنامه نگاران بازداشتی و آزادی آنها شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران

مخالفت بهداری زندان اوین با اعزام نرگس محمدی به بیمارستان

پیشتر دادیار ناظر زندان با درخواست ما برای اعزام موکل به بیمارستان به منظور معالجه و درمان موافقت و خواسته بود تاریخ اعزام به گونه ای باشد تمام پزشکانی که قرار است خانم محمدی را معاینه کنند در یک روز حضور داشته باشند تا معاینات طی یک روز انجام شود.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران

کوروش کرم‌پور، شاعر و روزنامه‌نگار معروف آبادانی بازداشت شد

در پی بازداشت کوروش کرم‌پور شاعر، روزنامه‌نگار و فعال مدنی آبادانی که حدود یک هفته است در زندان منتقل شده است. تعدادی از روزنامه‌نگاران آبادانی در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان دادند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, فرهنگ