کمیته ‌حقوق بشر پارلمان اروپا خواستار آزادی آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی شد

رئیس کمیته‌حقوق بشر پارلمان اروپا با انتشار اطلاعیه‌ای نگرانی شدید خود را از وضعیت دو زندانی زن در ایران اعلام کرده است. در این اطلاعیه از “رفتار ظالمانه و تحقیرآمیز” با آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی انتقاد شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

حق حضانت فرزندان پس از طلاق به زنان سعودی رسید

به گزارش سی‌ان‌ان، وزارت اطلاع‌رسانی عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مادران در این کشور اکنون می‌توانند بدون ارائه شکایت پس از طلاق، حضانت فرزندان خود را در اختیار بگیرند.

ادامه »

جهان, خبر, زنان, عربستان سعودی

نگرانی از وضعیت بازداشت شدگان مقابل وزارت کار

مرضیه امیری، دبیر روزنامه تعادل، یکی از بازداشت‌شدگان روز چهارشنبه، مراسم هشت مارس، روز جهانی زن در مقابل وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی است که در تماس تلفنی از وضعیت خود و سایر بازداشت شدگان خبر داد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

زنان، رفع مصائب‌شان را در مبارزه با افکار ارتجاعی می‌یابند

روزنامه آرمان، ۱۹ شهریورماه ۹۶، در ارتباط با منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به‌نقل از معصومه ابتکار، نوشت: “درباره حضور خانم‌ها در استادیوم‌های ورزشی و حاشیه بازی فوتبال ایران و سوریه باتوجه به تبعیضی که میان زنان ایرانی و سوری رخ داد، با آقای سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان صحبت کردم.” او افزود: “رایزنی‌ها برای

ادامه »

ایران, خبر, زنان, مقاله

“دختر خیابان انقلاب” احتمالا در اوین است

دختری که اوایل دی ماه در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری‌ سفیدش را از سر برداشت و آن را بر سر چوب گرفت، احتمالا در زندان اوین است. نسرین ستوده وکیل دادگستری پیگیر وضعیت این زن جوان است.

 

اوایل دی‌ماه پیش از آغاز اعتراضات مردمی عکسی در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که زن جوانی بدون روسری را ایستاده بر یک سکو در تقاطع خیابان انقلاب و وصال شیرازی در تهران نشان می‌داد. این زن روسری سفیدش را از سر برداشته و آن را بر سر چوبی در دست گرفته بود. فیلم کوتاهی نیز از این صحنه منتشر شد که در آن، زن جوان روسری‌اش را بر سر چوب در دست گرفته و تکان می‌داد و عابران بدون توجه از کنارش می‌گذشتند.

 

با شروع اعتراضات سراسری و دستگیری‌های پس از آن، سرنوشت این دختر تا حدی به فراموشی سپرده شد. تنها مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار، با انجام چندین مصاحبه و نوشتن چندین مطلب سعی کرد نام این دختر را زنده نگاه دارد. او همچنین اعلام کرد که ظاهرا این زن جوان دستگیر شده است.

 

نسرین ستوده وکیل دادگستری روز یک‌شنبه اول بهمن در صفحه فیس‌بوک و توئیترش نوشت که پیگیر وضعیت این دختر است.  او نوشت: «امروز من و رضا [رضا خندان، همسر نسرین ستوده] به همان محلی رفتیم که دختر خیابان انقلاب با پرچم سفیدش بر بلندایی ایستاده بود، رفتیم تا از وضعیت‌اش مطلع شویم. تحقیق محلی ثابت کرد که دختر جوانی که هنوز نامش را نمی‌دانیم، همان روز بازداشت شده است. بعد از بازداشت مدت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده است. او کودک ۱۹ ماهه‌ای دارد و ۳۱ ساله است. پس از بازداشت به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل شده و سپس پرونده‌اش به دادسرای خیابان خارک رفته است، دادسرایی که فعلا به خیابان شیرودی در مفتح منتقل شده است. حفظ حقوق او و حفظ جانش با مقامات قضایی و بازداشت کنندگان است.»

 

در تماس تلفنی با خانم ستوده او به دویچه‌وله گفت که امروز هم (دوشنبه دوم بهمن) او به دادسرا رفته ولی نتوانسته اطلاعات بیشتری کسب کند. خانم ستوده اما تاکید کرد که مطمئن شده که این دختر هم‌اکنون در بازداشت است.

 

روسری سفید و چهارشنبه‌های سفید

 

این زن جوان، در یک روز چهارشنبه دست به این حرکت اعتراضی زده است و از آنجا که روسری او نیز سفید رنگ است، این گمانه مطرح است که شاید حرکت او در ارتباط با کمپین چهارشنبه‌های سفید باشد.

 

“چهارشنبه‌های سفید” نام کمپینی است که مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار مبتکر آن بود. او که کمپین آزادی‌های یواشکی در اعتراض به حجاب اجباری را از مدتها پیش راه انداخته، پیشنهاد داد که زنان در همه‌جای ایران در اعتراض به حجاب اجباری روزهای چهارشنبه با روسری سفید در انظار عمومی ظاهر شوند.

 

پس از حرکت اعتراضی دختر خیابان انقلاب، مسیح علی‌نژاد با انتشار عکس این دختر در فیس‌بوکش نوشت: «اين زن ايرانی است كه از دل ايران نماد اجبار را چون برچم اعتراض بالا برده است، مسالمت آميز ترين شيوه برای اعتراض مدنی. ما زنان ايرانی در تمام دنيا خصوصا در راهپيمایی مربوط به زنان كه در آمريكا برگزار می‌شود امتداد صدای زنان ايرانی باشيم و نماد سفيد اعتراض‌مان به حجاب اجبار‌ی را همه جا بالا ببريم.»

 

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار نیز در فیس‌بوکش نوشته که بهتر است این دختر را با نام «دختر چهارشنبه های سفید»  نامیم و نه دختر خیابان انقلاب چرا که حرکت او ادامه یک کمپین گروهی است.

 

او نوشته است: «دختر خیابان انقلاب زاییده چهارشنبه‌های سفید بود، چهارشنبه‌های سفید بازتاب تبعیض بود، و تبعیض دقیق ترین تصویر زن ایرانی در ایران امروز.»

 

در فضای مجازی نیز هشتگی با عنوان “دختر خیابان انقلاب کجاست؟” ایجاد شده و نویسندگان این هشتگ خواهان این هستند که مقامات دولتی پیگیر وضعیت این زن جوان دستگیر‌شده باشند.

صدای آلمان

احضار گلرخ ایرایی و آتنا دائمی به دادسرای اوین

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان اوین امروز ۲۶ دی‌ماه اعلام کردند که گلرخ ایرایی به شعبه ۴ و ۵ دادسرای اوین و آتنا دائمی به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار گشته‌اند؛ این زندانیان سیاسی اعلام داشتند که به دلیل عدم دریافت احضاریه کتبی و مشخص نبودن دلیل این احضار، از حضور در دادگاه خودداری می‌کنند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

مادران پارک لاله: آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی را خواهانیم!

سرکوب و به قتل رساندن حداقل ۲۳ نفر از مردم بیدفاع و بازداشت بیش و کم نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از معترضان و پادگانی کردن بسیاری از شهرها و روستاها در روزهای اخیر، نشان از ترس و زبونی حکومتی دارد که در برابر اراده قوی مردمی که جان شان به لب رسیده، ناتوان است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, زنان