افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست

۸۰۰ میلیون کودکِ جهان در معرض خطر آلودگی سرب

این مطالعه نشان می‌دهد در حالی که سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز چشمگیری افزایش یافته است

ادامه »

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق کودک, حقوق کودکان, خبر, دانش, سازمان ملل, محیط زیست

دانشمندان اتحادیه اروپا هشدار مید‌‌هند: “نیمی از سواحل شنی جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است ناپدید شوند

دانشمندان هشدار می‌دهند که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل کردن آن ادامه یابد، نیمی از سواحل شنی جهان تا پایان قرن از بین می‌روند.

 

محققان مرکز تحقیقات مشترک اتحادیه اروپا در ایتالیا این ادعا را در مجله علمی مطرح کردند.

 

آنها از تصاویر ماهواره ای برای ردیابی نحوه تغییر سواحل در طی ۳۰ سال گذشته استفاده کردند. این به آنها اجازه می دهد تا چگونگی تأثیر گرم شدن کره زمین بر آینده سواحل را شبیه سازی کنند.

 

میشالیس وسودوکاس، یکی از محققان، توضیح می‌دهد: “آنچه که یافتیم این است که تا پایان قرن حدود نیمی از سواحل شنی جهان فرسایشی بیش از ۱۰۰ متر را  تجربه خواهند کرد.

 

این مطالعه نشان می‌دهد که میزان ناپدید شدن سواحل بستگی به میزان متوسط دمای جهانی تا سال ۲۱۰۰ دارد.

 

در صورت افزایش دما، سطح دریا و طوفان‌های شدید در برخی مناطق نیز افزایش خواهد یافت که به توبه می‌تواند باعث از بین رفتن سواحل بیشتری شود.

 

محققان بر این اعتقاد هستند  که برخی کشورها بیشتر تحت تأثیر  قرار خواهند گرفت.

 

گامبیا و گینه بیسائو در آفریقای غربی می‌توانند بیش از ۶۰ درصد سواحل خود را از دست دهند، در حالی که پیش‌بینی‌های مربوط به عراق، پاکستان، جزیره جرسی در کانال انگلیس و جزیره  پالائو در اقیانوس آرام نیز به همین ترتیب وحشتناک است.

 

طبق این مطالعه ، استرالیا بیشترین  خط ساحلی از بین رفته را خواهد داشت و آسیب سختی را متحمل خواهد شد که در آن بیش از ۱۲۰۰۰ کیلومتر از ساحل خود را از دست می‌دهد.

 

طبق این بررسی، ایالات متحده، کانادا، مکزیک، چین، ایران، آرژانتین و شیلی نیز هزاران کیلومتر از ساحل خود را از دست می‌دهند.

در روز جهانی حیات وحش سازمان ملل از مردم درخواست کرد تا با طبیعت یکی شوند 

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس، در روز جهانی حیات وحش گفت: “به نظر می‌رسد که بشریت فراموش کرده است که تا چه مقدار به طبیعت برای بقا و رفاه خود احتیاج دارد”.

ادامه »

جهان, حقوق حیوانات, سازمان ملل, محیط زیست

نگذاریم حاشیه‌نشینان میزبان کرونا شوند

ویروس کرونا برای حاشیه نشین‌ها و ساکنان مناطق آسیب‌پذیر اجتماعی بویژه در اصفهان که از کانون‌های این بیماری خطرناک است تهدیدی جدی و اساسی به شمار می‌رود، بنابراین باید هرچه سریع تر از شیوع آن در چنین نقاطی جلوگیری کرد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

جلوگیری از جنگ، تلاشی ضروری در متوقف کردن تغییرهای آب‌وهوایی زیانبار

جنگ صرفاً تلف کردن منابع و امکاناتی نیست که از آنها می‌توان برای مقابله با تغییرهای آب‌وهوایی ناخواسته استفاده کرد، بلکه خودش یکی از علّت‌های مهم آسیب‌های زیست‌محیطی است.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, سودان, محیط زیست

وضعیت نگران‌کننده آب‌های زیرزمینی کشور

تغییرات اقلیمی، حقایق اجتناب‌ناپذیری هستند که جامعه انسانی بایستی به‌طور جدی به بررسی آن‌ها پرداخته و از تبعات آن‌ها بکاهد. در این خصوص، محققان کشور تأثیر این پدیده‌ها را بر روی کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مطالعه کرده و به نتایج قابل تأملی دست یافته‌اند.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست