مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.   به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته

ادامه »

الجزایر, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, لیبی, مصر

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

دادگاه مصر توافق واگذاری ۲ جزیره مصری به عربستان را باطل کرد

دادگاه عالی مصر با صدور حکم نهایی درباره پرونده واگذاری دو جزیره در دریای سرخ به عربستان سعودی، اجرای این توافق را ممنوع کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دادگاه عالی مصر، امروز- دوشنبه- با صدور حکم نهایی درباره پرونده واگذاری جزایر «تیران» و «صنافیر» در دریای سرخ به عربستان سعودی، اجرای این توافق را ممنوع کرد.

 

قاضی این دادگاه اعلام کرد که دولت مصر تاکنون نتوانسته است شواهد موثقی درباره مالکیت عربستان بر جزایر استراتژیک تیران و صنافیر ارائه دهد، بنابراین حاکمیت مصر بر این جزایر قطعی می‌شود.

 

این در حالی است که دادگاه تجدیدنظر در امور اضطراری مصر پیش‌تر از تصمیم دولت این کشور برای واگذاری این دو جزیره به عربستان سعودی حمایت کرده بود.

 

در بهار ۲۰۱۶، «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در جریان سفر به مصر، بحث انتقال حاکمیت این دو جزیره به ریاض را با مقام‌های قاهره مطرح کرده بود.

 

به گزارش ایرنا، رئیس مرکز مطالعات راهبردی عربستان روز دوشنبه در واکنش به رای دادگاه عالی مصر در خصوص بطلان توافق واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان، اعلام کرد که کشورش در این باره از دولت مصر به سازمان ملل شکایت خواهد کرد.

 

«انور ماجد عشقی» افزود: عربستان اسناد و مدارک کافی به طرف مصری برای اثبات سعودی بودن این دو جزیره ارائه داده است.
عشقی همچنین افزود که تنش در مناسبات عربستان و مصر تنها به موضوع این دو جزیره باز نمی گردد، بلکه این تنش ها ناشی از اختلافات دو کشور در خصوص مسائل منطقه ای است.

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی