افزایش شمار نظامیان امریکا، ناتو و آلمان در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع آلمان چندی پیش در سفر به افغانستان از احتمال افزایش نظامیان آلمانی به این کشور سخن گفته بود اما به تازگی تاکید کرده که شمار نظامیان آلمانی در این کشور به هزار و ۳۰۰ نظامی افزایش خواهد یافت.   به نقل از «دویچه وله»، «اورزولا فون دیرلاین» سرپرست وزارت دفاع آلمان اعلام

ادامه »

افغانستان, المان, امریکا, جهان, خبر, ناتو

تلاش آمریکا برای تجهیز نظامی افراد وابسته به داعش در افغانستان

در حالی که ژنرال بازنشسته افغان طرح آمریکا برای جایگزینی سلاح‌های روسی در افغانستان را «خیانت» علیه مردم این کشور می‌داند برخی کارشناسان روس نیز می‌گویند؛ واشنگتن، تسلیحات را در اختیار افراد وابسته به داعش در افغانستان قرار می‌دهد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, خبر, روسیه

«جنبش گذار» و ادامه شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان

نهاد سیاسی جنبش گذار ضمن تاکید بر شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان بار دیگر اعلام کرد که دولت کنونی دستاوردی نداشته است و باید زمینه انتقال قدرت فراهم شود.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر

«گاردین»: دادگاه بین‌المللی لاهه باید درباره جرایم جنگی آمریکا در افغانستان تحقیق کند

نشریه انگلیسی «گاردین» در گزارشی نوشت اعزام سربازان بیشتر به افغانستان توسط دولت آمریکا سبب افزایش کشتار غیرنظامیان در این کشور خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

دادگاه لاهه تمایلی برای پیگرد جنایات جنگی آمریکا در افغانستان ندارد

پروفسور «فرانسیس بویل» استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه «ایلینویز» در گفت‌وگو با «راشا تودی» گفت بررسی جنایات جنگی افغانستان توسط دادگاه لاهه نتیجه‌ای را در بر نخواهد داشت.

 

این در حالی است که «فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه بین‌المللی لاهه اخیرا اعلام کرده بود که برای اخذ مجوز بررسی جنایات جنگی در افغانستان از جمله شکنجه توسط نظامیان آمریکایی و اداره اطلاعات مرکزی این کشور تلاش می‌کند.

 

بنسودا تاکید کرده بود که در حین بررسی، بیشترین تمرکز متوجه افرادی خواهد شد که «مسئول ارتکاب جدی‌ترین جرایم هستند».

 

بویل با اشاره به خروج کشور آفریقایی «بروندی» از دادگاه لاهه و اظهارات مقامات آفریقای جنوبی برای انجام اقدامی مشابه، گفت: بنسودا و این دادگاه در شرایطی قرار دارند که تقریبا تمام کشورهای آفریقایی در حال خروج از توافق این دادگاه هستند، زیرا تنها دیکتاتورهای سیاه‌پوست آفریقایی در آن تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 

بویل در ادامه نیز ضمن «غربی، نژادپرست و ابزار دست امپریالیسم» خواندن دادگاه لاهه، اظهار داشت از این دادگاه علیه قاره آفریقا استفاده می‌شود.

 

وی افزود این دادگاه هرگز آمریکایی‌ها، کشورهای عضو ناتو، انگلیس و اسرائیل را به دلیل نقض حقوق بشر و جنایات جنگی تحت پیگرد قرار نداده، در حالی که صلاحیت آن را دارد.

 

این استاد دانشگاه افزود: آمریکا به طور غیرقانونی با حمله به افغانستان، این کشور را نابود کرده است؛ پس از آن نیز کمپ‌های شکنجه خود را در سراسر این کشور به وجود آورده و مردم این کشور را نیز شکنجه کرده است.

 

وی در ادامه تصریح کرد «از اکتبر سال 2001 تاکنون آمریکا احتمالا یک میلیون نفر از مردم افغانستان را کشته است».

 

بویل که در سال 2010 با ارسال دادخواستی خواهان پیگرد «جرج بوش»، «دیک چنی» و «کاندولیزا راس» به دلیل جنایات جنگی شده بود، گفت این پیگرد باید یک دهه گذشته صورت می‌گرفت.

 

وی افزود: دولت آمریکا می‌داند که توانایی ایجاد وقفه در روند رسیدگی دادگاه لاهه را دارد بنابراین این اقدامات بنسودا نتیجه‌ای نخواهد داشت.
تسنیم

کرزای: آمریکا همدست داعش در افغانستان است

حامد کرزای در مصاحبه اختصاصی با شبکه الجزیره گفت: این دولت آمریکا بود که اجازه داد داعش در افغانستان پابگیرد.   او اظهار داشت: از نظر من گروه تروریستی داعش تحت یک نظارت نظامی، سیاسی و اطلاعاتی ظهور پیدا کرد. برای مدت دو سال مردم افغانستان آمدند و از رنج‌ها و نقض حقوق بشری که

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر

نظامیان آمریکائی و ناتو به محاکمه نزدیک‌تر شدند

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای بررسی جنایات جنگی در این کشور استقبال کرد؛ اقدامیکه از آن در راستای نزدیک‌تر شدن نظامیان آمریکائی و ناتو به محاکمه یاد می شود.   به نقل از وبگاه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، این کمیسیون امروز یکشنبه با صدور بیانیه ای از درخواست دادستان دادگاه

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

گاردین؛ تلاش دادگاه بین‌المللی لاهه برای بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان

به نقل از «گاردین»، دادستان کل دادگاه بین‌المللی لاهه در پی اخذ مجوزی برای بررسی جنایات جنگی در افغانستان از جمله شکنجه توسط نظامیان آمریکایی و اداره اطلاعات مرکزی این کشور است.   اگر این اجازه صادر شود، جرایم برخی از گروه‌های مسلح از جمله طالبان و نیروهای امنیتی افغان نیز بررسی خواهد شد.  

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

هندوستان در هفتادسالگیِ استقلال: از عدم‌تعهد تاهمکاریِ راهبردی (استراتژیک)

“جواهر لعل نهرو”، معمار سیاست خارجی مستقل هندوستان، اولویت سیاست خارجی کشور را به عدمِ تعهد و همبستگی با دنیای روبه‌رشد، همچون نیروی هدایت‌کنندهٔ اصلی، داده بود. این کشور تا پایان دههٔ ۱۹۸۰، با این سیاست خارجی هدایت می‌شد. امسال همچنین با هفتادمین سالگرد رویداد تاریخ‌ساز “نشست روابط آسیایی” به‌میزبانی هند، همزمان است. این “نشست”

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, هندوستان