دادگاه فلسطین معاهده “بالفور” را باطل اعلام کرد

یک دادگاه فلسطینی معاهده “بالفور” را باطل اعلام کرده و انگلیس را از نظر قانونی مسؤول این بیانیه دانست که مردم فلسطین را از حقوقشان محروم کرده است.

 

به گزارش ایسنا، شبکه “فرانس۲۴” گزارش داد: دادگاه بدوی نابلس در حکمی معاهده بالفور را به دلیل نقض اصول قوانین بین‌المللی باطل اعلام کرده و انگلیس را مسؤول قانونی این معاهده دانست که موجب محرومیت ملت فلسطین از حقوقش شده است.

 

پیش از صدور این حکم، برخی از وکلای حقوقی فلسطین ماه اکتبر در دادگاه بدوی شهر نابلس واقع در شمال کرانه باختری اشغالی شکایتی را علیه دولت انگلیس که مسؤول معاهده بالفور است، تنظیم و ارائه کردند.

 

وکلای فلسطینی با طرح این شکایت، علیه معاهده بالفور اقامه دعوی کرده و ابطال آن و تمامی نتایج آن را خواستار شدند. آنها در دادخواست خود دولت انگلیس را مسؤول کامل نکبت فلسطین و اشغال اراضی آن دانسته و محاکمه این کشور بابت جنایاتش در دوره حکومت نظامی‌اش در فلسطین را خواستار شدند و از دولت انگلیس نیز خواستند از مردم فلسطین بابت این مسایل عذرخواهی کند.

 

در حکم دادگاه نابلس دولت انگلیس مسؤول قانونی این معاهده و پیامدهای آن ناشی از عملکرد این کشور و اقداماتش در نقض اصول قوانین بین‌المللی، قوانین داخلی، هنجارهای بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل در دوره اشغال اراضی فلسطین توسط این کشور و اجرای معاهده بالفور دانسته شد.

 

دادگاه نابلس اعلام کرد: معاهده بالفور به محرومیت مردم فلسطین از حقوق قانونی، سیاسی و انسانی‌شان منجر شده و مانع از حق آنها در تعیین سرنوشت‌شان در سرزمین خودشان شد.

 

انگلیسی‌ها در سال ۱۹۱۷ و در جریان جنگ جهانی اول، فلسطین را از کنترل عثمانی‌ها خارج کرده و طبق گزارش‌های موجود، با امضای معاهده بالفور در تاریخ دوم نوامبر به ایجاد “کشوری” برای یهودیان در سرزمین فلسطین تعهد دادند.

 

فلسطینی‌ها مخالفت خود با این معاهده انگلیسی را اولین بار در کنفرانسی که سال ۱۹۱۹ در بیت‌المقدس برگزار شد، اعلام کردند.

اولین محموله واکسن روسی کرونا امروز وارد غزه می‌شود

ساعاتی بعد از هشدار گروه‌های مقاومت فلسطینی به اسرائیل درباره ممانعت از ورود واکسن کرونا به غزه ، خبرگزاری‌ها گزارش دادند که نوار غزه امروز (چهارشنبه) اولین محموله واکسن روسی کووید- ۱۹ را دریافت می‌کند.

ادامه »

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان بهداشت جهانی, فلسطین

استعفای دادستان لاهه درپی فشار تل‌آویو؛ لاهه برای «بنسودا» جانشین تعیین می‌کند

دیوان کیفری بین‌المللی خبر داد که به دنبال جایگزین برای دادستان معروف پرونده جنایت‌های اسرائیل است که چند روز پیش از سمت خود استعفا داده بود.

ادامه »

اسپانیا, اسراییل, افغانستان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایرلند, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, فلسطین