دیوان عالی ونزوئلا ریاست گوایدو را “غیرقانونی” دانست

دیوان عالی ونزوئلا ضمن باطل خواندن قانون موسوم به “انتقال دموکراتیک” اعلام کرد، بر خلاف ادعای خوان گوآیدو قانون اساسی حرفی از تشکیل دولت موقت به میان نیاورده است.

 

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، قاضی خوان مندوزا، از دیوان عالی ونزوئلا جمعه بیانیه‌ای را در تلویزیون دولتی قرائت کرد و طبق آن اقدامات خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا برای انتقال قدرت باطل است.

 

گوآیدو اواخر ژانویه اعلام کرد طبق قانون اساسی ونزوئلا “مجاز” است تا سمت ریاست جمهوری را در دست بگیرد و متعهد شد تا نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را از قدرت عزل کند و “دموکراسی را احیا کند.”

 

قاضی مندوزا گفت، گوآیدو اختیارات ریاست جمهوری را غصب کرده و قانونی که کنگره ملی وضع کرده غیرمشروع است.

 

کنگره ملی ونزوئلا تحت اختیار مخالفان این کشور سه شنبه قانونی را مبنی بر انتقال دموکراتیک قدرت تصویب کرد که بر تشکیل دولت انتقالی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا پیش از پایان سال جاری میلادی تاکید دارد.

 

این در شرایطی است که همهٔ تلاش‌های امریکا و خوان گوآیدو بر پایهٔ این ادعاست که در انتخابات اردیبهشت امسال تخلف شده است و در ضمن حزب‌ها و شخصیت‌های اپوزیسیون نتوانستند در انتخابات شرکت کنند. این در حالی است که اوّلاً دویست ناظر بین‌المللی سلامت انتخابات را تأیید کردند، و دوّم اینکه اپوزیسیون راست‌گرای افراطی به‌رغم درخواست و اصرار دولت مادورو، اصولاً انتخابات را تحریم کرده بود و از پیش گفته بود که نتیجهٔ آن را به رسمیت نمی‌شناسد. در ضمن، هیچ‌یک از دیگر نامزدهای ریاست‌جمهوری که در انتخابات شرکت کردند، اعتراضی در مورد سلامت انتخابات نداشتند. موضع امریکا و گوآیدو، این است که رئیس‌جمهور قانونی نیست و طبق قانون، رئیس مجلس ملّی باید رئیس‌جمهور شود. حتّی در صورت درست بودن ادّعا، مطابق قانون اساسی ونزوئلا، فقط دیوان عالی دادگستری اختیار دارد که در مورد برکنار کردن رئیس‌جمهور تصمیم بگیرد، که چنین نشده است.

مادورو از مردم ونزوئلا خواست برای دولت آمریکا نامه بفرستند

مادورو اظهار کرد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد طرح مذاکراتی را که اروگوئه و مکزیک با مساعدت کشورهای کارائیب (CARICOM یا کاریکام) برای حل بحران کشورش پیشنهاد کرده‌اند، تعطیل کند.

ادامه »

اروگوئه, امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک, ونزوئلا

حمایت قاطع مادورو از هر ابتکاری برای حل بحران ونزوئلا / آغاز کمپین علیه مداخله نظامی در ونزوئلا

رئیس‌جمهوری ونزوئلا از نشست گروه تماس بین‌المللی برای حل و فصل بحران سیاسی ونزوئلا که قرار است در مونته‌ویدئو برگزار شود و همچنین از هرگونه ابتکارعملی برای حمایت از گفت‌وگوهای درون این کشور استقبال کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروگوئه, امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, کلمبیا, مکزیک, ونزوئلا

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: آمریکا آماده حمله نظامی به ونزوئلا است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد: آمریکا آماده دخالت نظامی در ونزوئلا است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

هشدار شدید روسیه نسبت به دخالت نظامی در ونزوئلا

معاون وزیر امور خارجه گفت: در صورتی که نتیجه نشست تماس دربارۀ ونزوئلا به معنای فشار بیشتر بر دولت قانونی و مشروع این کشور باشد، دیگر فرصت‌ها از دست خواهد رفت و روسیه نیز حاضر به پذیرش این فشارها نیست.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکای لاتین, اورگوئه, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا