مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

دادگاه عالی برزیل به زندانی کردن لولا داسیلوا رای داد

دادگاه عالی برزیل اوایل امروز پنجشنبه، درخواست لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق این کشور برای آزاد بودن در زمان رسیدگی به درخواست تجدیدنظرش در رابطه با حکم اختلاس و فساد را رد کرد که این رای‌ احتمالا به حرفه سیاسی وی خاتمه می‌دهد و اختلافات در این کشور را عمیق‌تر می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، اکثر قضات دادگاه عالی برزیل با این امر موافقت کردند که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا تا زمان رسیدگی به درخواست تجدیدنظرش برای تغییر حکم اختلاس در حبس به سر ببرد.

 

شش تن از ۱۱ قاضی حاضر در دادگاه عالی برزیل ضمن رد درخواست لولا داسیلوا ۷۲ ساله، رای دادند که وی باید دوره حبس ۱۲ ساله خود را به خاطر دریافت رشوه آغاز کند. وی احتمالا ظرف یک هفته به زندان خواهد افتاد.

 

علی‌رغم حکم محکومیت و شش جلسه دادگاهی که علیه لولا داسیلوا به خاطر اتهام فساد برگزار شده، وی همچنان محبوب ترین سیاستمدار برزیل محسوب می‌شود. وی در تمامی نظرسنجی‌های صورت گرفته در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر برزیل اولویت اصلی مردم محسوب شده اما محکومیتش احتمالا وی را از نامزدی در انتخابات منع خواهد کرد.

 

این تصمیم علیه لولا داسیلوا ضربه‌ای جدی به حرفه سیاسی وی محسوب می‌شود.

 

پس از آنکه تیم حقوقی این متهم نسبت به تصمیم دادگاه برای محکوم کردن موکلشان درخواست تجدیدنظر دادند، دفتر دادستان برزیل ماه گذشته از دادگاه عالی خواست تا لولا داسیلوا را محبوس کند.

 

لولا داسیلوا تابستان سال گذشته به خاطر اتهامات رشوه به ۹ سال و شش ماه حبس محکوم شد.

 

دادگاه استیناف در ماه ژانویه حکم صادر شده علیه این سیاستمدار سابق را که انجام هرگونه اقدام اشتباه را رد می‌کند، حفظ کرده و آن را به ۱۲ سال افزایش داد.

 

براساس قوانین انتخاباتی برزیل اگر نامزدی به جرمی محکوم شده باشد، به مدت هشت سال از نامزد شدن برای دفاتر دولتی منع خواهد شد.

ایسنا

کارلوس آلوارادو، نامزد حزب چپگرای حاکم به‌عنوان رئيس‌جمهور کاستاريکا انتخاب شد

به گزارش خبرگزاري فرانسه ؛ مسئولين برگزاري انتخابات اعلام کرد، کارلوس آلوارادو نامزد حزب حاکم کاستاريکا به عنوان رئيس جمهور بعدی اين کشور انتخاب شد.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, کاستاریکا

آمریکای لاتین: رو در رو با چالش‌ها

در دُور دوم انتخابات ریاست جمهوری شیلی، در ۲۶ آذرماه، “سباستیان پینرا”، بازرگان دست‌راستی (به‌نمایندگی از ائتلافِ “شیلی، بزن بریم”) با ۵۴ درصد رأی‌ها به‌پیروزی دست یافت. او توانست نامزد ائتلاف حاکم چپ میانه (اکثریت نوین) یعنی “آلخاندرو گویلیر” را شکست دهد. پس از آنکه در دُور اول انتخابات هیچ‌یک از نامزدها نتوانستند به بیش

ادامه »

اکوادور, امریکا, جهان, خبر, شیلی, هندوراس

مقابله با مداخله واشنگتن در آمریکای لاتین، محور نشست آلبا

اجلاس رهبران گروه ائتلاف بولیواریایی برای مردم آمریکای ما ( آلبا) روز گذشته (دوشنبه) در کاراکاس در حالی آغاز شد که شرکت کنندگان در مورد مسئله تجارت منطقه ای و همچنین مداخله آمریکا در امور داخلی آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا تبادل نظر کردند.

ادامه »

اکوادور, السالوادور, امریکا, بولیوی, جهان, خبر, کوبا, نیکاراگوئه, هندوراس, ونزوئلا

برزیل از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می کند

وزارت خارجه برزیل روز سه شنبه اعلام کرد: درباره تصمیم جدید واشنگتن مبنی بر افزایش تعرفه های آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم، به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, برزیل, جهان, خبر