دادگاه اروپا: برنامه جاسوسی دولت انگلیس ناقض قوانین حقوق بشر است

دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ با صدور حکمی اعلام کرد که اقدام دستگاه جاسوسی انگلیس به استراق سمع و جمع‌آوری اطلاعات فله‌ای مردم این کشور ناقض قوانین حقوق بشر است.

 

به نقل از گاردین، بر اساس رأی صادر شده جمع ‌آوری اطلاعات فله‌ای مربوط به تماس و ارتباطات شهروندان انگلیس توسط ستاد ارتباطات دولت (GCHQ) ناقض ماده 8 و 10 کنوانسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا درباره حفاظت از حریم خصوصی به شمار می‌رود؛ چرا که ساز و کاری برای نظارت و حفاظت از اطلاعات جمع‌آوری وجود ندارد.

 

دادگاه انگلیس نیز پیش‌تر با صدور حکمی اقدام ستاد ارتباطات دولت انگلیس در همین رابطه را بر خلاف قانون دانسته و برای رأی نهایی به دادگاه اروپا ارجاع داده بود.

 

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در سال 2013 میلادی فاش کرد که ستاد جاسوسی دولت انگلیس به استراق سمع، جمع‌آوری، پردازش و ذخیره اطلاعات خصوصی و ارتباطات میلیون‌ها تن از مردم این کشور اشتغال دارد.

 

به گفته او، یکی از تاکتیک‌های دستگاه جاسوسی انگلیس، عملیات موسوم به تمپورا است که بر اساس آن حفره‌ای در شبکه اینترنت ایجاد شده و حجم زیادی از اطلاعات جمع‌آوری می‌رود.

 

بر اساس قانونی «قدرت‌های تحقیقاتی» انگلیس، دستگاه‌های جاسوسی این کشور اعم از «ام ای 5»، «ام آی 6» و «جی سی اچ کیو» قادر خواهند بود تا به اطلاعات اختصاصی بیشتری از طریق جاسوسی و هک کردن دستگاه الکترونیکی شهروندان دسترسی پیدا کنند. با این‌حال منتقدین بر این باورند که اختیارات داده ‌شده به دستگاه‌های اطلاعاتی دسترسی بیش از اندازه ای را برای جاسوسی از حریم خصوصی شهروندان فراهم کرده است.

 

پرونده شکایت از ستاد ارتباطات دولت انگلیس برای اولین بار توسط ائتلافی متشکل از 14 گروه حقوق بشری، خبرنگاران و سازمان عفو بین‌الملل به جریان انداخته شد.

 

دولت انگلیس تاکنون به رأی صادر شده توسط دادگاه واکنش نشان نداده است. هر چند که این رأی در حالی صادر می‌شود که دولت انگلیس در آستانه خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد و بر این اساس برتری قوانین اروپا در این کشور خاتمه خواهد یافت.

ایرنا

اسنودن: رئیس جدید سیا مظنون به شکنجه است / انتقاد شدید مک کین از گزینه ترامپ برای «سیا»

ادوارد اسنودن در حساب توئیتری خود نوشت: نخستین رئیس زن سازمان سیا در صدر فهرست مقام های آمریکایی است که خواستار از بین رفتن اسناد مربوط به شکنجه های غیرقانونی شده است تا این لیست هرگز به دست کنگره آمریکا نرسد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

گزارش ویکی‌لیکس از چگونگی ایجاد داعش و جبهه النصره از سوی آمریکا

«ادوارد اسنودن» یکی از افسران سابق سازمان اطلاعات آمریکا به سندی خطرناک مربوط به سال 2004 دست یافت که نشان می دهد، سیا گروه تروریستی جدیدی (جبهه النصره ) را از دل القاعده به وجود آورد تا افراط گرایان سراسر دنیا را در عملیاتی با نام SWAPS NEST درخاورمیانه جمع کند.

ادامه »

اسراییل, اسنودن, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, سوریه, عراق, ویکی‌لیکس

یک سند محرمانه، نقش مستقیم شاهزادگان سعودی را در جنگ سوریه فاش کرد

براساس سندی که سایت روزنامه “د اینترسپت” منتشر کرده است، سلمان بن سلطان، معاون وزیر دفاع عربستان در آن زمان حدود ۱۲۰ تن مواد منفجره و موشک را برای افراد مسلح در سوریه فراهم آورده بود و از آن‌ها خواسته بود دمشق را زیر آتش گرفته و فرودگاه آن را با خاک یکسان کنند.  

ادامه »

اردن, اسنودن, امریکا, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی