خروج 40 هزار غیرنظامی از غوطه شرقی، بعداز آزاد‌سازی مناطقی از دست تروریست‌ها

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد از سرمایه گذاری غرب در تروریسم و استفاده از تروریست های جبهه النصره در قالب کلاه سفیدها خبر داد و گفت: سازمان ملل تئاتر قدرت نمایی نیست.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, سوریه

درخواست پارلمان اروپا برای توقف عملیات عفرین و خروج نیروهای ترکیه از سوریه

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه گذشته قطعنامه‌ای را در موضوع سوریه به تصویب رساند که بر اساس رای اکثریت نمایندگان این پارلمان، از ترکیه خواسته شد تا عملیات خود را در عفرین سوریه متوقف و نیروهایش را از این منطقه خارج کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه

ارتش سوریه کنترل بیش از 70 درصد غوطه شرقی را به دست گرفته است

به نقل از روزنامه رأی الیوم، دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور روز پنجشنبه کنترل شهرک حموریه، از شهرک‌های اصلی در جنوب غوطه شرقی دمشق را در دست گرفت و با این پیشروی اکنون کنترل بیش از 70 درصد غوطه شرقی را در دست گرفته است.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

خیز ائتلاف آمریکا برای ماندن در منطقه به بهانه ایجاد ثبات بعد از داعش

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ائتلاف تحت رهبری آمریکا که می‌گوید شدیدا به دنبال عدم تکرار وقایع سال 2011 یعنی عملیات‌های داعش بعد از تکمیل خروج نظامیان آمریکایی از عراق است، تمرکز خود را بر این گذاشته که چه کاری به منظور جلوگیری از ظهور مجدد شبه‌نظامیان انجام دهد.

 

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا اخیرا به خبرنگاران گفت که ماموریت این ائتلاف معطوف به ایجاد ثبات شده و هدف آن اکنون تضمین این است که “داعش شماره دو” نتواند ظهور پیدا کند.

 

این در حالی است که دولت سوریه رسما خواستار خروج نیروهای آمریکایی از خاک خود شده است. پنتاگون گفته “تا زمانی که نیاز باشد” در سوریه باقی خواهد ماند.

 

ماتیس اظهار داشت: عملیات بازیابی بلندمدت نیاز به تلاش فراوان و صرف چندین سال زمان دارد زیرا داعش تا پیش از شکست‌های اخیرش مردم بی‌گناه را با زور و تهدید در مناطق جنگی وارد می‌کرد و این به این معنی است که مناطق مسکونی و عمومی آسیب فراوان دیدند و همه چیز خسارت دیده است.

 

او همچنین گفت: یکی دیگر از چالش‌های بزرگ، پاکسازی شهرها و مناطق از بمب‌ها و مین‌هایی است که داعش در آنها کار گذاشته است.

 

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت: اکنون که کمپین اصلی علیه داعش به پایان رسیده است برخی اعضای ائتلاف می‌توانند نقش‌شان را افزایش دهند که این می‌تواند شامل مبارزه با تبلیغات داعش، اعزام مربیان نظامی و تامین بودجه و اعتبارات شود.

 

نیکولاس هراس، یک کارشناس مرکز “امنیت آمریکای جدید” گفت: چیزی که ایده‌آل است این است که تعدادی شریک مختلف وجود داشته باشند که هر یک جوانب مختلفی از ماموریت ایجاد ثبات را به سهم خود به خوبی اجرا کنند.

 

در حالی که حدود 98 درصد از مناطق تحت کنترل داعش پاکسازی شده کشورهایی مثل فرانسه و استرالیا شروع به خارج کردن تجهیزات نظامی خود از جمله تجهیزات توپخانه‌ای و هواپیماهایشان از عراق و سوریه کرده‌اند و پنتاگون نیز اخیرا گفته کاهش ماموریت‌های بمباران علیه مواضع داعش به این معنی است که منابع بیشتری برای مبارزه با طالبان در افغانستان ایجاد خواهد شد.

 

با این حال ائتلاف تحت رهبری آمریکا به دنبال حضور نامحدود در عراق است و می‌گوید می‌خواهد به عراقی‌ها کمک کند حمایت‌ها و آموزش‌هایی که نیاز دارند به دست آورند و در عین حال از ائتلاف کردی–عربی که با داعش در سوریه جنگید نیز محافظت خواهد کرد.

 

استیو وارن، سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا که سابقا سخنگوی ائتلاف بود اظهار داشت: اگر ما قرار باشد که اشتباهاتی که به هنگام پایان جنگ عراق مرتکب شدیم را تکرار کنیم پس به احتمال خیلی زیاد باز هم شاهد تکرار تراژدی‌های بعد از اشتباهات گذشته خود خواهیم بود.

 

وارن همچنین درباره سوریه نیز مدعی شد: اگر ائتلاف آمریکا نمی‌خواهد شرق سوریه به دست ایرانی‌ها بیفتد باید در آنجا حضور داشته باشد.

 

مسکو: اشغالگری آمریکا در شهر «التنف» سوریه غیرقابل قبول است

 

به نقل از العهد، وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای وجود پایگاه های آمریکایی در شهر التنف سوریه در مرزهای اردن را اشغالگری خواند.

 

بر اساس این گزارش، این وزارتخانه اعلام کرده که در پایگاه های آمریکا در التنف، گروه های مسلح سوری آموزش می بینند.

 

وزارت خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که آمریکایی ها مانع از رسیدن کمک های بشردوستانه به آوارگان سوری در التنف می شوند.

 

این وزارتخانه اعلام کرد: تلاش های واشنگتن برای توجیه بکارگیری قدرت نظامی علیه حاکمیت ملی سوریه و وحدت اراضی آن، غیرقابل قبول است. ادعای واشنگتن درخصوص حضور نظامی اش در سوریه به دلیل مبارزه با تروریسم، بی پایه و اساس است.

ایسنا، مهر

مخالفان سوری: بدون حمایت آمریکا به‌راحتی از ارتش سوریه شکست می‌خوریم

به نقل از النشره، «نصر الحریری» رئیس هیئت معارض سوری عنوان داشت: مذاکرات میان هیئت مخالفان که در حال حاضر در آمریکا بسر می برند با اعضای کنگره این کشور و مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص درخواست مخالفان مبنی بر از سر گیری برنامه آمریکا برای نظارت بر روند حمایت از گروه

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه

وزارت دفاع روسیه: عاملان حمله به حمیمیم شناسایی و کشته شدند

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای روسیه در سوریه طی عملیات ویژه‌ای موفق شدند گروه مسلحی که در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۷ اطراف پایگاه هوایی حمیمیم را با خمپاره هدف قرار دادند، شناسایی کنند و در عملیاتی آنها را نابود کنند.   طبق این بیانیه در

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

رسانه ترکیه: مفاد توافقنامه مخفی آمریکا با نیروهای پ.ی.د برملا شد

روزنامه استار ترکیه در خبری اعلام کرد که یک توافق 10 ماده ای میان آمریکا با نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) در راستای تشکیل یک دولت کُردی در مناطق تحت کنترل این گروه تروریستی در شمال سوریه صورت گرفته است.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه

پرواز پهپادهای آمریکا در آسمان منطقه، همزمان با حمله تروریست‌ها به‌پایگاه‌های نظامی حمیمیم و طرطوس،

به نقل از المیادین، وزارت دفاع روسیه از پرواز هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا بر فراز منطقه حمیمیم در زمان حمله اخیر به پایگاه‌های نظامی حمیمیم و طرطوس خبر داده است. این در حالی‌ است که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هرگونه ارتباط نیروهای آمریکایی با این حادثه را رد می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه