خلیفه حفتر بدون امضای توافق آتش‌بس، مسکو را ترک کرد

یک منبع نظامی لیبیایی اعلام کرد که رهبر نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” بدون امضای توافقنامه آتش‌بس مسکو را ترک کرده است.

 

به گزارش ایسنا، یک منبع نظامی نزدیک به نیروهای شرق لیبی در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به مذاکرات مسکو درباره آتش‌بس در لیبی اعلام کرد که خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای مستقر در شرق موسوم به “ارتش ملی لیبی” مسکو را به مقصد بنغازی ترک کرد و تا زمانی که جدول زمانی مشخصی برای برچیدن شبه نظامیان تعیین نشود، توافقنامه آتش‌بس با دولت وفاق ملی را امضا نخواهد کرد.

 

وی که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه این امر، اختلافی است که منجر به عدم امضای این توافقنامه شده است، گفت: ارتش حفتر در توافق باقی می‌ماند اما مسأله مورد اختلاف درباره شبه نظامیان و انحلال آنها مانعی برای موافقت با امضای توافقنامه است.

 

این منبع ادامه داد: اغلب بندهای این توافقنامه مورد پذیرش دو طرف است اما هیئت همراه فائز السراج، نخست‌وزیر دولت وفاق ملی لیبی نمی‌خواهد زمان مشخصی در توافقنامه برای انحلال شبه نظامیان تعیین شود.

 

وزارت خارجه دولت شرق لیبی نیز با صدور بیانیه‌ای از جامعه بین‌الملل خواست که “شبه‌نظامیان” در لیبی را تحت فشار قرار داده تا سلاح‌های‌شان را تحویل دهند.

 

در این بیانیه از جامعه بین‌الملل خواسته شده است که به مسؤولیتش در قبال ملت لیبی و فشار بر “شبه نظامیان” در طرابلس عمل کند.

 

در همین حال محمد طاهر سیاله، وزیر خارجه لیبی شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که نمایندگان دولت وفاق ملی پس از امضای توافقنامه آتش‌بس با نظارت روسیه و ترکیه مسکو را به مقصد استانبول ترک کردند.

 

این در حالی است که خلیفه حفتر یک روز برای بررسی پیش‌نویس توافقنامه مهلت خواسته است.

 

شبکه خبری اسکای نیوز شامگاه دوشنبه از پایان نشست شش ساعته مسکو با طرفین درگیر در لیبی بدون حصول توافق خبر داد.

 

مذاکرات مسکو در حالی دوشنبه بدون نتیجه پایان یافت که قرار بود امروز از سر گرفته شود اما حمید صافی، مشاور رئیس پارلمان لیبی وابسته به خلیفه حفتر دوشنبه شب اعلام کرد: مذاکرات دیگری در مسکو وجود دارد اما سه‌شنبه برگزار نخواهد شد. هیچ توافقی در مسکو صورت نگرفت و طرفین تنها درباره مسأله کمک های بشردوستانه توافق کردند.

 

این در حالی است که نیروهای تحت رهبری خلیفه حفتر پس از خروج وی از مسکو، از آمادگی خود برای تحقق پیروزی خبر دادند.

ژنرال حفتر میانجی‌گری روسیه و ترکیه برای توقف درگیری‌ها در لیبی را رد کرد

ژنرال “خلیفه حفتر” فرمانده ارتش شرق لیبی پنجشنبه شب درخواست روسیه و ترکیه برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور را رد کرد.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, تونس, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, لیبی

کره‌شمالی: احتمالا خاورمیانه به گورستان آمریکا تبدیل می‌شود

در حالی که خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز دوشنبه در گزارشی به ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا در عراق واکنش نشان داد تارنمای «میاری» این کشور هم نوشت خاورمیانه ممکن است به “گورستان” سربازان ایالات متحده تبدیل شود.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی, ویتنام