خطر نابودی کوه شاهوار و آوارگی اهالی آن

اگر شاهوار تخریب شود جایی برای زندگی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار شاهرودی به‌جا نمی‌ماند، خاک جنگل را کیلویی پنج هزار تومان در میدان ونک تهران به فروش رساندند، منابع طبیعی قابل وقف نیست.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اسماعیل کهرم ، در حاشیه همایش هم اندیشی برای صیانت از شاهوار به میزبانی شاهرود بابیان اینکه شاهوار کوهی که باید تا نسل‌ها مردم شاهرود از مواهب آن استفاده کنند، اما با بولدرز و مواد منفجره به جان او افتاده و چهره‌اش را خشمگین کردند، ابراز داشت: در پاسخ به این حرکت باید گفت چرا به اسم توسعه باید این چنین به داشته‌های طبیعی یک ملت تاخت؟

 

او افزود: چه نفعی از بوکسیت به مردم ناحیه می‌رسد زمانی که صحبت از این تخریب‌ها می‌شود، یاد زابل می‌افتم که اهالی منطقه با غرور می‌گفتند ما حاشیه‌نشین هامون هستیم و روزی آن‌ها از همین دریاچه کسب می‌شد ولی امروز با از بین رفتن هامون شهر زابل پژمرده شده که خدا نکند چنین بلایی سر شاهرود زیبا بیاید.

 

بوم شناس و فعال محیط ‌زیست بابیان اینکه اگر شاهوار تخریب شود جایی برای زندگی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار شاهرودی به‌جا نمی‌ماند، ابراز داشت: این مواهب نظیر سلامتی است که تا زمانی از بین نرفته اهمیت آن معلوم نمی‌شود. با بی تدبیری، دریاچه هامون با ۴۰۰ هزار هکتار خشک و به‌جای آب ریگ و خاک جایگزین شهر زابل شد.

 

کهرم با بیان اینکه کوهی نظیر دماوند تنها یک کوه نیست بلکه جنبه فرهنگی و تاریخی برای ما دارد، تصریح کرد: کوهی که روزگاری آرش کمانگیر ازآنجا تیر خود را رها و حدود مملکت را با آن تعیین کرد، به عناوین مختلف کوه را تقسیم‌بندی و اعلام کردند قسمتی از آن مالک خصوصی دارد. قله دماوند به نماد یک اثر ملی – طبیعی به همه ملت ایران تعلق دارد و جنگل‌های هیرکانی شمال ایران با قدمت بیش از سی میلیون سال چگونه وقف می‌شود؟

 

او بابیان اینکه در میدان ونک تهران یک خاور خاک جنگل‌های شمال را کیلویی پنج هزار تومان به فروش می‌رسانند، افزود: برای خاکی که صد سال طول می کشد تا یک سانتی متر آن ساخته شود مردم صف‌کشیده بودند، این خاک حاصلخیز جنگل را ایجاد کرده است حال بدون آن چگونه رشد کند؟

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست بابیان اینکه سنگ و صخره بر اثر فرسایش تبدیل به خاک شده اند، ابراز داشت: ۴۰۰ سال طول می کشد تا یک سانتی متر سنگ به خاک تبدیل شود و همچنین تبدیل ۳۰ سانتی متر خاک کشاورزی ۱۲ هزار سال طول می‌کشد. آیا زمان آن نرسیده که حرکت اجتماعی برای حفظ محیط‌زیست شکل گیرد؟

 

کهرم اضافه کرد: آیندگان چه طور به ما نگاه خواهند کرد و باید پرسید ما در قبال حفظ میراث طبیعی چه کردیم؟ انفال یا پدیده‌هایی که صاحب به خصوصی ندارند را چرا وقف می‌کنیم؟ قطعاً به خاطر این حیف‌ومیل در محیط‌زیست آیندگان به ما خرده خواهند گرفت.

حمایت و تقدیر مرکل از تعهدات چین در حفاظت از محیط زیست

مرکل ضمن سخنرانی در مجلس آلمان گفت: باعث خوشحالی است که چین برخلاف سایر کشورهایی که از عاملان بزرگ انتشار گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شوند، به توافق آب و هوایی پاریس متعهد است.

ادامه »

اروپا, اقتصادی, المان, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, غرب اروپا, محیط زیست

آتش‌سوزی مناطق حفاظت‌شده کشور در۶ ماهه اول سال ۱.۵ برابر افزایش داشت

سال گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست دچار آتش سوزی شده بود اما وسعت آتش سوزی امسال فقط در ۶ ماهه نخست نسبت به همه سال گذشته بیشتر بوده است.

ادامه »

اجتماعی, اسیا, ایران, خبر, محیط زیست

اکونومیست:‌ عصر نفت رو به افول است

نشریه اقتصادی اکونومیست در گزارشی با اشاره به ظهور فناوری‌های نوین در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، نوشت: نظم انرژی جهان با افول نفت درحال تغییر است و این چرخش عاری از بی‌نظمی نخواهد بود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, ژئوپلیتیک, عربستان سعودی