خبرگزاری فرانسه: ایران و عربستان طی روزهای آتی جزئیات توافق را نهایی می‌کنند

یک دیپلمات خارجی نزدیک به مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی به خبرگزاری فرانسه گفته دو کشور در آستانه رسیدن به توافقی برای کاستن از تنش‌ها هستند.

 

خبرگزاری فرانسه نوشته عربستان سعودی و ایران اخیراً نشانه‌هایی از گرم شدن روابط نشان داده‌اند اما کارشناسان می‌گویند برای کاستن از تنش‌ها به اقدامات بیشتری نیاز است.

 

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی، پنج سال پیش، در پی اقدام ریاض در اعدام آیت‌الله شیخ نمر، رهبر شیعیان عربستان قطع شد. در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی در بغداد منتشر شده است.

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات خارجی نزدیک به مذاکرات که در ریاض ساکن است می‌نویسد: «دو طرف در آخرین دور گفت‌وگوها در آستانه توافق بر سر کاستن از تنش‌ها میان یکدیگر و کاستن از جنگ نیابتی در منطقه بودند.»

 

وزیر خارجه عربستان سعودی چند روز پیش تأیید کرد که ایران و عربستان چهارمین دور از گفت‌وگوها را در ماه سپتامبر برگزار کرده‌اند. وی ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها بتوانند زمینه حل و فصل مسائل میان دو کشور را پدید آورند.

 

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز گفته که مذاکرات ایران و عربستان سعودی «در مسیر صحیح» قرار دارد. این دیپلمات خارجی تصریح کرد در دور جدید گفت‌وگوها که طی روزهای آینده برگزار خواهد شد، آخرین جزئیات توافق را نهایی خواهند کرد.

 

به گزارش ایسنا به گفته یک دیپلمات خارجی، ایران و عربستان احتمالا در دور آتی مذاکرات که ممکن است تا چند روز دیگر آغاز شود «آخرین تغییرات را به توافق اعمال کنند».

 

این دیپلمات که خواسته ناشناس بماند به ای اف پی گفت: آن ها به طور کلی بر سر باز کردن مجدد کنسول گری ها به توافق رسیده اند و گمان کنم اعلامیه عادی سازی روابط طی هفته های آتی صادر شود.

 

علی الشهابی، مشاور دولت سعودی اعلام کرده پیش از آنکه ریاض بخواهد اقداماتی نظیر باز شدن سفارت ها را در نظر بگیرد، ایران باید اقداماتی «بنیادین» در یمن انجام دهد.

 

وی به ای اف پی گفت: ایران باید گام هایی واقعی بردارد نه اینکه فقط مشغول صحبت های خوب باشد.

رویترز: بی اعتمادی به آمریکا و گرایش کشورهای عربی به احیای روابط با دمشق

یک خبرگزاری انگلیسی در تحلیلی نوشت، همچنان که آمریکا سرگرم مقابله با چین است، اعراب متحد واشنگتن در حال حرکت به سمت احیای روابط با سوریه هستند.

ادامه

اردن, امارات, امریکا, ایران, تروریسم, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, مصر, مقاله

عناصر داعش و قسد، سربازان آمریکا در سوریه

در طول بیش از ۱۰ سال گذشته که بحران سوریه آغاز شده، عناصر گروهک تروریستی “داعش” و نیروهای “قسد” (کردهای سوریه) همواره گوش به فرمان فرماندهان اشغالگر آمریکایی خود بوده‌اند و طی این سال‌ها در این مسیر لطمات جبران‌ناپذیری به مردم سوریه وارد کرده‌اند.

ادامه

اسراییل, امریکا, تروریسم, حضور نظامی, خاورمیانه, روسیه, سوریه, صهیونیسم

وزیر خارجه ترکیه: آمریکا داعشی‌ها را از سوریه به افغانستان منتقل کرد

مولود چاووش اوغلو، با انتقاد از سیاست‌های یک‌جانبه‌ آمریکا که آثار آنها در عراق، سوریه و افغانستان نمایان است، گفت: واشنگتن درباره حضور خود در سوریه برای مبارزه با داعش صادق نیست.

ادامه

افغانستان, امریکا, ترکیه, تروریسم, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه