خارج‌ شدن طرح تحریم سوریه، روسیه و ایران از دستور کار مجلس سنای آمریکا

مجلس سنای آمریکا در اعتراض به ادامه تعطیلی بخشی از دولت با طرح پیش نویس دموکرات­‌ها برای تشدید تحریم­‌ها علیه سوریه و متحدان آن، مخالفت کرد.

 

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ تلاش دموکرات‌­های سنای آمریکا برای به کرسی نشاندن طرح تشدید تحریم­ ها علیه ایران، روسیه و سوریه با شکست مواجه شد.

 

مخالفت مجلس سنا در راستای پایبندی به مانع‌تراشی در مسیر تصویب هر قانونی تا زمان پایان دادن به تعطیلی بخشی از دولت آمریکا و در انتقاد از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور برای درخواست بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری ساخت دیوار است.

 

پیش‌نویس طرح مذکور که در سنا تصویب نشد، شامل اعمال محدودیت‌هایی بر روسیه و ایران به حمایت از دمشق می­‌شود.

 

این پیش‌نویس همچنین بر بسته شدن حساب­‌ها و بلوکه شدن دارایی­‌های وابسته به افراد و نهادهایی در آمریکاست که به نحوی با دولت سوریه ارتباط دارند. همچنین مانع صدور روادید برای این افراد بوده و مشمول تحریم گروه­‌هایی است که نیازهای نفتی و حوزه هواپیمایی دمشق را تامین می­‌کنند.

 

این تحریم‌­ها در صورت اجرایی شدن مشمول تمام افرادی می‌­شود که در سوریه فعالیت نظامی داشته یا داوطلب جنگ در این کشور باشد.

 

ترامپ کنگره را به تامین بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی فراخواند

 

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود از کاخ سفید بر دموکرات‌ها برای درخواست بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار در مرز جنوبی مکزیک فشار آورد و آنها را متهم کرد که ساخت دیوار مرزی را که تنها آن می‌تواند مانع هجوم مواد مخدر و تبهکاران از طریق مرز جنوبی شود، نادیده می‌گیرند.

 

رئیس جمهوری آمریکا در یک نطق زنده تلویزیونی از کنگره خواست بودجه لازم را برای احداث دیواری حائل در مرز با مکزیک برای جلوگیری از ادامه “یک بحران فزاینده انسانی و امنیتی” تامین کند.

 

رئیس جمهوری آمریکا به افزایش بحران امنیتی و انسانی در مرز جنوبی آمریکا اشاره کرد تا بدین شکل بتواند بر دموکرات‌ها فشار وارد کند.

 

او در این سخنرانی برخلاف بعضی پیش بینی‌ها برای دور زدن کنگره و ساختن یک دیوار مرزی، وضعیت اضطراری اعلام نکرد.

 

به نقل از پایگاه خبری هیل، ترامپ گفت: چند آمریکایی دیگر باید بمیرند تا این اقدام توسط کنگره انجام شود. این مساله انتخاب میان درست و غلط، عدالت و ناعدالتی است.

 

قرار است رئیس جمهوری و دموکرات‌ها مذاکرات را امروز (چهارشنبه) از سر گیرند.

 

وی گفت: تنها مساله این است که این اقدام غیراخلاقی است و سیاستمداران هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

 

رئیس جمهوری آمریکا خواهان اختصاص بودجه‌ای ۵.۷ میلیارد دلاری از سوی کنگره برای ساختن یک مانع فولادی مرتفع است که از قول های انتخاباتی او بود اما دموکرات‌ها قویا با تامین چنین بودجه‌ای مخالفت می‌کنند.

 

او در نطق خود گفت که ۹۰ درصد هروئینی که در آمریکا فروخته می‌شود از مکزیک می‌آید. ترامپ اشاره کرد که دموکرات‌ها در گذشته از نوعی مانع مرزی حمایت کرده‌اند.

 

در سال ۲۰۰۶ سناتورها چاک شومر، باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جو بایدن به عنوان بخشی از قانون “حصار امن” به یک حصار ۱۱۲۰ کیلومتری رای داده بودند.

 

اما به نظر می‌رسد که سخنرانی ۹ دقیقه‌ای ترامپ هیچ پیشنهاد جدیدی به همراه نداشته و تاثیری بر بن‌بست ایجاد شده نخواهد داشت.

 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و چارلز شومر رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا اظهارات ترامپ مبنی بر وجود بحران در مرز جنوبی را رد و اعلام کردند که رئیس جمهوری تنها به دنبال تهدید کشور با تعطیلی دولت است.

 

شومر اعلام کرد: رئیس جمهوری تنها از تعطیلی دولت برای ایجاد بحران و ترس و نگرانی و جلب توجه استفاده می‌کند.

 

براساس نتایج نظرسنجی اخیر بیشتر آمریکایی‌ها ترامپ را مقصر تعطیلی دولت می‌دانند.

 

نانسی پلوسی نیز اعلام کرد: رئیس جمهوری آمریکا باید از گروگان گرفتن مردم آمریکا خودداری کند و همچنین جلوی بحران را بگیرد و دولت را بازگشایی کند.

 

ترامپ در سخنرانی خود گفت: اکنون یک بحران انسانی ایجاد شده است.

 

وی در ادامه اظهاراتش به داستان‌های انسان‌های کشته شده توسط مهاجرانی که به طور غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کردند، اشاره کرد.

 

دموکرات‌ها منتقد استفاده ترامپ از چنین مسائلی هستند و اعلام می‌کند که مطالعات نشان می‌دهند که مهاجران نسبت به شهروندان متولد آمریکا کمتر مرتکب جرائم می‌شوند. همچنین اطلاعات فدرال نشان می‌دهند که عبور غیرقانونی از مرز در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

 

دموکرات‌ها از این ارقام برای رد ادعای ترامپ استفاده کرده و می‌گویند که اظهارات ترامپ درباره وجود بحران مرزی اغراق‌آمیز است.

 

اما ترامپ براین باور است که ساخت دیوار مرزی در مرز آمریکا و مکزیک یکی از مسائل مهم برای نشان دادن عملی شدن وعده‌هایش است و می‌تواند یکی از مسائل کلیدی در انتخاب دوباره در سال ۲۰۲۰ باشد.

 

همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و برخی از اعضای ارشد روز سه‌شنبه به کنگره رفتند تا بتوانند از جمهوری‌خواهان بخواهند که با موضع قوی با رئیس جمهوری باشند.

 

رهبران حزب دموکرات در واکنشی که آن هم از شبکه‌های عمده پخش شد رئیس جمهوری را به گروگان گرفتن مردم آمریکا متهم کردند.

 

در خلال تعطیلی ۱۸ روزه بخش‌هایی از دولت فدرال هر دو طرف سعی دارند موقعیتی برتر در میان افکار عمومی پیدا کنند.

 

تعطیلی کنونی یک چهارم سازمان های فدرال باعث قطع حقوق صدها هزار کارمند دولت شده است.

 

ترامپ برای حفظ فشار بر دموکرات‌ها قصد دارد پیش از سفر روز پنجشنبه به مرز، روز چهارشنبه در جمع سناتورهای جمهوری خواه حاضر شود.

 

ترامپ روز پنج‌شنبه به ایالات‌های تگزاس و مک‌آلن سفر کرده و بار دیگر اظهارات خود را درباره بحران مرزی بیان می‌کند.

 

نیویورک تایمز: عقب‌نشینی آمریکا از سوریه صحیح‌ترین کار است

روزنامه ‘نیویورک تایمز’ در گزارشی، عقب‌نشینی آمریکا از سوریه را مشروط بر اینکه در آن کیفیت اجرا، زمان‌بندی، مشورت با متحدان و صاحبنظران و بهره‌مندی از اهرم‌های موجود لحاظ شود، صحیح‌ترین کار دانست.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, جهان, سوریه

نشنال اینترست: سیاست ترامپ در سوریه به انزوای آمریکا ختم شد

نشریه آمریکایی ‘نشنال اینترست’ در تحلیلی تصریح کرد، سیاست ترامپ در سوریه به خاطر ناتوانی در هماهنگ‌سازی اهداف مد نظر، در نهایت به انزوای آمریکا ختم شد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, جهان, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, مقاله