روسیه: بیش از نیمی از موشک‌های اسراییلی رهگیری و نابود شد

خبرگزاری تاس روز پنجشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه نوشت: اسراییل شب گذشته بیش از 70 موشک هوایی و تاکتیکی به سوریه پرتاب کرد و واحدهای پدافند هوایی این کشور نیمی از این موشک ها را منهدم کردند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, قطر

ارتش روسیه آمار تلفات خود در سوریه را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در جریان عملیات ضدتروریستی در سوریه ۳۹ نیروی نظامی این کشور در جریان اقدامات جنگی کشته شده و ۵۰ نفر نیز در نتیجه سوانح رخ داده در خاک سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

حمله اسرائیل به سوریه و پاسخ دمشق / اسرائیلی‌ها به پناهگاه‌ها رفتند

یک منبع نظامی سوریه به سانا گفت، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه ده‌ها موشک اسرائیلی را منهدم کرده و مانع از اصابت اکثر آنها به اهدافشان شدند، اما برخی به تعدادی از گردان‌های دفاع هوایی،‌ سیستم رادار و انبار تسلیحاتی اصابت کرد. ارتش اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای به حملاتش به خاک سوریه اذعان کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه

انتشار نخستین ویدئو از حمله موشکی اسرائیل به دمشق + فیلم

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه خبری الجزیره، امروز 8 می صدای انفجارهای مهیب در منطقه «الکسوه» در جنوب دمشق شنیده شده است. جنگنده‌های اسرائیل به مواضعی در حومه دمشق حمله کردند. نخستين ويدئو از انفجار هاي ديشب منتشر شده است.   هدف حملات امشب اسرائیل، یکی از پایگاه‌های ارتش سوریه در الکسوة بوده

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

حومه شمالی دمشق در دست نظام سوریه

تعداد کلی کسانی که از این منطقه و از جمله شهرک الضمیر خارج شده‌اند به ۸۷۳۴ تن رسید، به این ترتیب قلمون شرقی اکنون به طور کامل از لوث وجود شورشیان پاک شده است.

 

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بعد از توافق بین مقامات نظام سوریه و گروه‌های شورشی با میانجی‌گری روسیه زمینه انتقال افراد مسلح و خانواده‌هایشان و کسانی که تمایل به حل و فصل وضعیت‌شان در الضمیر، الرحیبه، جیرود، المنصوره، الناصریه، العطنه و الجرود به سمت ادلب و جرابلس در شمال سوریه داشتند، فراهم شد.

 

صبح روز چهارشنبه برابر با ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ بیش از ۱۵۰۰ شورشی به همراه خانواده‌هایشان در یک نقطه خاص در الرحیبه جمع شدند و از آنجا به ادلب و جرابلس رفتند تا تعداد کلی کسانی که از این منطقه و از جمله شهرک الضمیر خارج شده‌اند به ۸۷۳۴ تن برسد، به این ترتیب قلمون شرقی اکنون به طور کامل از لوث وجود شورشیان پاک شده است.

 

استقبال مردم از ورود نیروهای سوریه به شهرک الرحیبه

 

تلویزیون رسمی سوریه ضمن اعلام پایان خروج شورشیان مسلح به همراه خانواده‌هایشان از این منطقه گزارش داد، نیروهای نظام سوریه در میان استقبال گرم ساکنان این شهرک‌ها وارد شهرک الرحیبه شدند.

 

اهالی شهرک الرحیبه واقع در قلمون شرقی از یگان‌های نظامی پس از اخراج شورشیان وخانواده‌هایشان استقبال کردند.

 

خبرنگار نظامی سانا گزارش داد که صدها نفر از اهالی شهرک در میدان عمومی شهرک تجمع کرده و پرچم‌های ملی و تصاویر بشار اسد را در دست گرفته و شعارهایی در حمایت از موفقیت‌های ارتش سوریه و درایت رهبری آن سر دادند.

 

خبرنگار ادامه داد، نیروهای پلیس وارد ساختمان شهرداری شدند و پرچم ملی در میان شعارهای تجمع کنندگان را برافراشتند.

 

خبرنگار افزود: واحدهای مهندسی صدها تله انفجاری در مخفیگاه‌های تروریست‌ها کشف و ضبط و در هنگام عملیات تفتیش مناطق پیرامون به منظور تکمیل روند برقراری امنیت و ثبات و حفظ جان مردم شهرک ده‌ها بسته انفجاری را خنثی کردند.

 

به گزارش تلویزیون رسمی سوریه، افراد مسلحی که اصرار بر ماندن داشتند سلاح‌های خود را به نظام تحویل دادند تا به وضعیت آنها رسیدگی شود همچنین نیروهای ارتش سوریه صده‌ها بمب را کشف کرده و ده‌ها مورد از این بمب‌ها را در جریان پاکسازی زمین‌های کشاورزی خنثی کردند.

 

نیروهای نظام سوریه روز چهارشنبه علاوه بر شهرک الرحیبه، بعد از خروج شورشیان و خانواده‌هایشان وارد شهرک جیرود شدند، حدود ۵۰ دستگاه اتوبوس نیمه‌های شب سری چهارم از شورشیان را به شمال سوریه منتقل کرد.

 

با تسلط نیروهای نظام سوریه بر کل منطقه قلمون شرقی وجود شورشیان مسلح بر بخش‌هایی کوچک در جنوب دمشق منحصر می‌شود یعنی شهرک‌های “یلدا”، “ببیلا” و “بیت سحم” به اضافه محله‌های “الیرموک”، “الحجر الاسود” ، “التضامن” و “القدم” که در آن حدود ۱۰۰۰ عضو داعش و هیئت تحریر الشام (النصره سابق) حضور دارند.

 

نیروهای ارتش سوره در تلاش برای تکمیل تسلط خود بر مناطق پایتخت و حومه آن عملیاتی را علیه اردوگاه الیرموک و اطرافش آغاز کرده‌اند. نیروهای نظام سوریه توانستند اواسط ماه جاری میلادی در پی حمله‌ای شدید که هزاران کشته و زخمی برجای گذاشت بر غوطه شرقی تسلط یابند.

 

اهمیت آزادسازی قلمون شرقی

 

۱- تامین بخش شرقی دمشق و حومه آن به طور کامل.

 

۲- تامین جاده مواصلاتی بین دمشق و منطقه بادیه سوریه که به منزله دور ساختن خطر بیشتر از مسیر زمینی است که تهران، بغداد، دمشق و بیروت را به هم وصل می‌کند.

 

۳- تامین عمق استراتژیک بخش شرقی لبنان از خطر تروریسم تکفیری.

 

۴- تکمیل مقدمات پیروزی بزرگ در سوریه بعد از نابودی رهبران شورشیان و از بین رفتن حامیان بین‌المللی‌شان به عنوان برگه‌ برنده‌های اصلی برای مذاکرات،‌کاهش مساحت تحت کنترل شورشیان و محاصره تروریست‌ها در پوسته مناطق اصلی درگیری یعنی انتقال و محدود کردن آنها در ادلب و حومه آن.

 

ارتش سوریه قصد دارد بعد از پاکسازی حومه دمشق به سراغ حومه شمالی حمص و حومه حماة برود.

ایسنا

سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای دومین بار از «دوما» نمونه‌برداری کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بازرسان این سازمان برای دومین بار نمونه هایی را در محل ادعائی وقوع حمله شیمیایی در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی و در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه جمع‌آوری کرده اند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه

لیبرمن: در صورت استفاده از”اس ۳۰۰”علیه جنگنده‌های ما، آن را نابود می‌کنیم/ روسیه؛ پشیمان می‌شوید

آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت مدعی شد، در صورتی که سوری‌ها از سامانه‌های دفاع هوایی اس ‌۳۰۰ ساخت روسیه علیه جنگنده‌های ما استفاده کنند، اسرائیل به شدت پاسخ خواهد داد،‌ آنچه برای ما اهمیت دارد، آنست که سامانه‌های دفاعی که روس‌ها در اختیار سوریه قرار داده‌اند، علیه

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

لاوروف: آمریکا قصد خروج از سوریه را ندارد/ شویگو: هدف آمریکا در سوریه شکست داعش نبود

وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه گفت به‌رغم ادعاهای دونالد ترامپ، آمریکا با جدیت در حال بررسی تحکیم جایگاهش در کرانه شرقی رود فرات در سوریه است و قصد خروج از این کشور جنگ‌زده را ندارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه