حوزه ال گالیگو فرناندز یکی از رهبران انقلاب کوبا در گذشت

خوزه ال گالیگو فرناندز (El Gallego’ Fernandez) ، از قهرمان انقلاب کوبا، و از جمله بنیانگذاران حزب کمونیست کوبا بودند.

 

رفیق فرناندز ، ارتش کوبا را در جریان پیروزی تاریخی آن کشور در حمله امریکا به خلیج خوک‌ها در سال ۱۹۶۱، که از طریق ضد انقلاب مسلح، برای بر انداختن حاکمیت دولت بسیار جوان سوسیالیستی کوبا براه انداخته شد، تحت رهبری فیدل کاستروی فقید فرماندهی، و دفع این تجاوز امپریالیستی بود.

 

جوزف فرناندز الوارز  قهرمان ملی جمهوری کوبا در ساعات اولیه روز یکشنبه  ۶ ژانویه  ۲۰۱۹ در ۹۵ سالگی در گذشت.

 

رفیق فرناندز در ۴ نوامبر ۱۹۲۳ در شهر سانتیا دی کوبا متولد گردید. او از نوجوانی در جنبش‌های مختلف با گروه‌های نظامی در مبارزه بر علیه دیکتاتوری (با تیستا) تحت حمایت امپریالیسم امریکا شرکت داشته و مبارزه نمود. و از این رو به دلیل فعالیت‌های انقلابی‌اش سال‌‌ها در زندان گذرانید.

 

بعد از پیروزی انقلاب در کوبا، به نیروهای مسلح کوبا پیوست. این رفیق در سال‌های بعد از انقلاب در کوبا در جنگ‌های متعدد و مشهور بر علیه گروه های باندیت ضد انقلاب کوبا ( اشرار )، و در کشورهای متعدد، از جمله افغانستان که همه از جانب ایالات متحده امریکا و سازمان سیاه رهبری میشد، فعالانه شرکت داشته و از انقلاب کوبا دفاع نمود.

 

فر ناندز مسئولیت‌‌های مختلف را در ارتش انقلابی کوبا بر عهده داشت، از جمله رییس دانشگاه نظامی تربیت کماندویی، رییس مدرسه شبه نظامیان، و رهبری تعدادی از دانشگاه نظامی کوبا را بعهده داشت.

 

رفیق فرناندز در پست‌های وزارتی و معاونت، از جمله وزیر تعلیم و تربیت، معاون شورای وزیران؛ مشاور شوراهای دولتی، نیز ایفای وظیه نمود.

 

فرناندز، یکی از بنیانگذاران حزب کمونیست کوبا، عضو کمیته مرکزی حزب از اولین کنگره حزب در سال ۱۹۷۵ و از سال ۱۹۸۰ الی ۱۹۹۱ عضو علی‌البدل دفتر سیاسی حزب کمونیست کوبا ایفای وظیفه نمود.

 

او همچنین معاون شورای ملی قدرت مردم، قانونگذاری در سال ۱۹۷۶، و عضو شورای دولتی بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۳ بود.

 

رفیق فرناندز ، لیسانس علوم اجتماعی، و دو مدارک دکترا از دانشگاه‌های هاوانا، و خوزه وارونا، داشت.

 

فرناندز مفتخر به داشتن مدال‌های متعدد گردید از جمله در سال ۲۰۰۱، لقب قهرمان جمهوری کوبا به وی اعطا گردید.

 

رفیق انقلابی خوزه ال گالیگو فرناندز (El Gallego’ Fernandez) از زمره کمونیست‌هایی بود که سرسختانه از آرمان‌های شریف انقلاب کوبا دفاع نمود و تا پایان عمر به تعهدش به سوسیالیسم وفادار باقی ماند. و این افتخار جاودانه اوست که میراث نسل انقلابیون کوبا را، برای نسل‌های بعدی بجا میگذارد

 

یاد رفیق فرناندز همیشه در افکار انقلابیون، و کمونیست‌های جهان جاودانه باقی خواهند ماند.

منابع ؛ گرانما و تله سور