رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق

حملات هوایی آمریکا و ناتو عامل افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستان

به نقل از روزنامه «ویسا»، شماری از نمایندگان در نشست امروز پارلمان افغانستان تاکید کردند حملات هوایی و عملیات نیروهای ویژه در شرق افغانستان سبب افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

 

«سخی مشوانی» نماینده ولایت کنر در پارلمان افغانستان اظهار داشت: نیروهای آمریکایی و ناتو عملیات‌های نظامی خود را بدون هماهنگی با دولت افغانستان انجام می‌دهند.

 

وی افزود: به دلیل عدم هماهنگی با دولت افغانستان در عملیات‌های نظامی نیروهای آمریکایی و ناتو به جای مخالفان مسلح مردم غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند.

 

«حبیبه دانش» تصریح کرد در نتیجه حملات هوایی نیروهای خارجی همواره در افغانستان غیرنظامیان افغان کشته می‌شوند.

 

نمایندگان پارلمان افغانستان گفته‌اند ادامه این وضعیت سبب می‌شود تا مردم از دولت این کشور فاصله بگیرند، زیرا هیچ تحقیق و بازخواستی درباره کشتار غیرنظامیان افغان توسط نیروهای خارجی انجام نمی‌شود.

 

اخیرا آمریکا ناوگان جدیدی از بمب افکن های «بی 52»، جنگنده های «اف 22» و جنگنده های «ای 10» را برای تشدید حملات هوایی به افغانستان ارسال کرده است.

 

این در حالی است که حملات هوایی در نتیجه اعلام استراژی جدید واشنگتن به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است و در جریان یک سال گذشته صدها غیرنظامی افغان بر اثر این حملات کشته و زخمی شده‌اند.

 

به نظر برخی از کارشناسان افغان، حملات هوایی آمریکا در افغانستان از عوامل اصلی تفات غیرنظامیان افغان محسوب می‌شود و کمترین تاثیرگذاری را بر مخالفان مسلح دولت افغانستان دارد.

 

زیرا با وجود افزایش این حملات نفوذ مخالفان مسلح دولت افغانستان در شمال، شرق، جنوب و غرب افغانستان افزایش یافته است و مناطق وسیعتری را تصرف کردند.

 

فساد اداری در دولت افغانستان عامل مهم حمایت مردم از طالبان است

 

عضو ارشد سازمان «شفافیت بین‌الملل» اعلام کرد عدم موفقیت دولت افغانستان در مبارزه با فساد اداری در این کشور سبب افزایش حمایت مردم افغانستان از گروه طالبان شده است.

 

به گزارش مجله «گلوبلیست» به نقل از«فرانک واگل» از بنیانگذاران سازمان «شفافیت بین‌الملل» نوشت: فقدان حاکمیت قانون و فساد اداری از عوامل اساسی بحران در افغانستان است.

 

فرنک واگل خاطر نشان کرد اخاذی در نهادهای قضایی، پلیس و سطوح مختلف دولت افغانستان سبب افزایش حمایت مردم از طالبان شده است.

 

وی در ادامه تصریح کرد به دلیل وجود فساد اداری در دولت افغانستان وعده طالبان برای تامین عدالت اجتماعی در این کشور سبب شده تا مردم از آنها حمایت کنند.

 

عضو ارشد سازمان شفافیت بین‌الملل اظهار داشت: بیشتر فساد اداری در مقیاس بزرگ به تجارت مواد مخدر در این کشور ارتباط دارد و ارتش پاکستان نیز از بازیگران اصلی قاچاق مواد مخدر در افغانستان محسوب می‌شود.

 

واگل خاطرنشان کرد: مقامات آمریکایی از روبرو شدن با حقایق تلخ در افغانستان خودداری می‌کنند که سبب می‌شود تا باتلاق فساد و ناامنی در این کشور عمق بیشتری را اختیار کند.

 

فساد در نهادهای امنیتی در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و این موضوع انتقاد برخی از نهادهای بین‌المللی، مردم افغانستان و کشورهای حامی دولت افغانستان را نیز برانگیخته است.

 

با وجود تلاش‌های حکومت در راستای مبارزه با فساد در نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هنوز هم افغانستان در رده بندی از کشورهای فاسد در جهان مقام سوم را از آن خود کرده است.

تسنیم

افزایش شمار نظامیان امریکا، ناتو و آلمان در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع آلمان چندی پیش در سفر به افغانستان از احتمال افزایش نظامیان آلمانی به این کشور سخن گفته بود اما به تازگی تاکید کرده که شمار نظامیان آلمانی در این کشور به هزار و ۳۰۰ نظامی افزایش خواهد یافت.   به نقل از «دویچه وله»، «اورزولا فون دیرلاین» سرپرست وزارت دفاع آلمان اعلام

ادامه »

افغانستان, المان, امریکا, جهان, خبر, ناتو

«جنبش گذار» و ادامه شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان

نهاد سیاسی جنبش گذار ضمن تاکید بر شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان بار دیگر اعلام کرد که دولت کنونی دستاوردی نداشته است و باید زمینه انتقال قدرت فراهم شود.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر

«گاردین»: دادگاه بین‌المللی لاهه باید درباره جرایم جنگی آمریکا در افغانستان تحقیق کند

نشریه انگلیسی «گاردین» در گزارشی نوشت اعزام سربازان بیشتر به افغانستان توسط دولت آمریکا سبب افزایش کشتار غیرنظامیان در این کشور خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر