حمایت همسود از طرح صدور «ویزای ابریشم»

رئیس موقت کمیته دولتی توسعه گردشگری ازبکستان از حمایت کشورهای عضو همسود از طرح صدور «ویزای ابریشم» خبر داد.

 

«عبدالعزیز آق قل اف» رئیس موقت کمیته دولتی توسعه گردشگری ازبکستان در نخستین نمایشگاه گردشگری کشورهای سازمان همسود در شهر «سمرقند» از حمایت اعضای سازمان مذکور از ابتکار بین‌المللی «تاشکند» و «نورسلطان» برای صدور ویزای ابریشم در آسیای مرکزی خبر داد.

 

وی گفت: اعضای سازمان همسود از تلاش دولت‌های ازبکستان و قزاقستان برای اجرای برنامه ویزای ابریشم حمایت کردند و در حال حاضر نهادهای مرتبط 2 کشور برخی مسائل مربوط به این پروژه را بررسی می‌کنند.

 

این مقام ادامه داد: در نتیجه نشست شورای گردشگری کشورهای عضو سازمان همسود ریاست این شورا از قزاقستان به ازبکستان منتقل شد.

 

آق قل اف تصریح کرد: گردشگری در ازبکستان در حال توسعه است که در مقایسه با آمار سال 2017 در سال 2018 تعداد گردشگران خارجی در ازبکستان 2 برابر افزایش یافته و در سال گذشته 5.3 میلیون گردشگر با جاذبه‌های این کشور آشنا شدند.

 

شایان ذکر است که در شهر «سمرقند» در قالب نخستین نمایشگاه گردشگری نشست شورای گردشگری سازمان همسود برگزار شد که کشورهای سازمان در آن مسائل همکاری را مورد بررسی قرار دادند.

 

در ماه ژوئن سال 2018 «دریغا نظربایوا» رئیس پارلمان قزاقستان به دولت ازبکستان پیشنهاد ویزای واحد به نام ویزای ابریشم برای تسهیل شرایط ورود گردشگران خارجی به کشورهای منطقه را داد.

 

همینطور دولت‌های قرقیزستان و تاجیکستان از پروژه مذکور حمایت کردند.

 

علاوه بر این قزاقستان علاقمند به پیوستن آذربایجان و ترکیه به برنامه مذکور است.

 

اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت. بیانیه تاسیس این اتحادیه در 21 دسامبر 1991 (20 آذر 1380) در «آلماتی» توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

 

عضویت گرجستان دراین اتحادیه به دنبال تصمیم رسمی روسای جمهور کشورهای عضو در 3 دسامبر 1993 (12 آذر 1382) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور گرجستان در 8 اکتبر 1993 (16 مهر1382) صورت گرفت.

 

بیش از 70 درصد بودجه جامعه مشترک المنافع توسط روسیه پرداخت می‌شود هزینه می‌شود.

فارس

امیدهای کشورهای آسیای میانه به طرح «یک کمربند یک جاده»

رهبران کشورهای آسیای میانه تمایل بسیاری برای گسترش روابط با چین دارند. آنها از چین به عنوان یک کشور جایگزین با روسیه یاد می‌کنند.طرح یک کمربند یک جاده از جمله طرح هایی است که کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان ، قزاقستان ،‌ازبکستان و ترکمنستان امیدهای زیادی به آن برای توسعه دارند.

ادامه »

اسیای مرکزی, تاجیکستان, ترکمنستان, جهان, چین, قزاقستان, مقاله

سرویس امنیت فدرال روسیه: ۵ هزار تروریست افراط‌گرا در مرزهای شمالی افغانستان تجمع کرده‌اند

رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه گفت که حدود پنج هزار تروریست در قالب یک گروه وابسته به تروریست‌های داعش در مناطقی در آسیای مرکزی تجمع کرده‌اند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, تاجیکستان, تروریسم, جهان, خبر, روسیه

اتحادیه اروپا: افغانستان و آفریقا پایگاه‌های جدید داعش می‌شوند

هماهنگ‌کننده مقابله با تروریسم در اتحادیه اروپا گفت، پس از شکست خلافت فیزیکی تروریست‌های داعشی در عراق و سوریه، شبه‌نظامیانی که در این کشورها حضور داشتند اکنون به سمت افغانستان و شمال آفریقا حرکت می‌کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جنوب شرق آسیا, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا, عراق, فرانسه