پیام رئیس‌جمهوری آلمان به مناسبت نوروز جشن دوستی و همبستگی

به گفته‌ اشتاین‌مایر، «در این روز شادمانی و بیداری، منازعات سنتی کنار گذاشته می‌شوند و از بزرگسالان قدردانی می‌شود. نوروز جشن دوستی و همبستگی است و با آن امیدی بزرگ پیوند خورده است: این امید که جوانه‌های تازه می‌توانند رشد کنند.

ادامه »

المان, تاریخ, جهان, خبر

آزادی هر جامعه‌یی در گرو آزادی زنان آن جامعه است

امسال در شرایطی به استقبال روز جهانی زن در ایران می‌رویم که با وجود گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷،‌ که زنان در پیروزی آن نقشی اساسی و چشمگیر داشتند، خواست‌های جنبش زنان و آرزوهای زنان میهن ما از سوی حاکمان کنونی و خائنان به آرمان‌های انقلاب بهمن زیر پا لگدمال شده است.نقل

ادامه »

ایران, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, یادنامه

جشن سالگرد پایان نبرد استالینگراد

همزمان با برگزاری جشن‌های هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ مشهور موسوم به “نبرد استالینگراد” به عنوان نبرد عامل شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم در کشور روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور در مراسم‌های یادبودی که به همین مناسبت در کشورش برگزار شد، شرکت کرد.

 

به نوشته روزنامه دیلی میل، شکست آلمان نازی در نبرد استالینگراد که ۲۰۰ روز به طول انجامید یکی از کلیدی‌ترین اتفاقات در جنگ جهانی دوم بود که از آن به عنوان عامل رقم زننده شکست نهایی آلمان نازی در این جنگ یاد می‌شود.

 

در روسیه این رخداد را هر سال به عنوان اتفاقی که اروپا را از چنگ آدولف هیتلر نجات داده و در عین حال به عنوان یک سمبل انعطاف پذیری این کشور مطرح است، جشن می‌گیرند.

 

پوتین به همین مناسبت به این شهر که اکنون با نام رسمی “ولگوگراد” خوانده می‌شود سفر کرده و در مراسمی اقدام به گذاشتن حلقه گل در بنای یادبود جنگ در این شهر کرده و با گروهی از زنان جوانی که ملبس به یونیفرم‌های تاریخی دوران جنگ جهانی دوم بودند، عکس یادگاری گرفت.

 

او همچنین در یک رژه نظامی در شهر ولگوگراد با حضور حدود ۱۵۰۰ سرباز خودروی زرهی و همچنین جنگنده‌هایی که بر فراز جمعیت پرواز می‌کردند، حضور پیدا کرد.

 

پوتین در سخنانی به جمعیتی از کهنه‌سربازان نظامی در حاشیه یک کنسرت فیلارمونیک در ولگوگراد به مناسبت این واقعه گفت: در تاریخ بشریت هیچ جنگی مثل این جنگ مشاهده نشده است. در این جنگ میزان مقاومت و آمادگی متحدی که همه در آن از خودگذشتگی نشان دادند حقیقتا شکست ناپذیر بوده و برای دشمن نیز غیرقابل درک و وحشت آور بود.

 

پوتین اظهار داشت: مدافعان استلاینگراد یک میراث بزرگ برای ما به جا گذاشتند؛ عشق به سرزمین مادری، آمادگی برای محافظت از استقلال و منافعش، ایستادگی قدرتمند در مواجهه با هر آزمایش.

 

او از روس‌ها خواست تا از الگویی که نیاکانشان به جا گذاشتند پیروی کنند.

 

در راستای این مراسم پلیس راهنمایی و رانندگی این شهر که به شکل واحد یونیفرم‌های زمستانی ارتش سرخ روسیه را به تن کردند. روسیه در سال‌های اخیر تلاش کرده تا با برگزاری مراسم‌های گرامیداشت چشمگیر برای این مناسبت احساسات میهن پرستانه مردم را تقویت کند.

 

چند وقت پیش نیز در تاریخ ۱۸ ژانویه پوتین در یک رخداد دیگر مربوط به جنگ جهانی دوم یعنی هفتاد و پنجمین سالگرد شکست حصر لنینگراد در نزدیکی سن‌پترزبورگ شرکت کرد.

 

نبرد استالینگراد به عنوان خونین ترین جنگ تاریخ بشر ثبت شده است و گفته شده که در این جنگ حدود دو میلیون سرباز و غیرنظامی کشته شدند و بخش اعظم این شهر با خاک یکسان شد.

ایسنا

 

بزرگداشتِ نودونهمین سالگرد قتل رُزا لوکزامبورگ و کارل لیبکِنِشت دربرلین

در دومین یکشنبه از آغاز هرسال، سالروز ترور دو تن از مخالفان سرسخت شرکت آلمان در جنگ و از بنیان‌گذاران حزب کمونیست آلمان، یعنی رُزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت، باشکوهی هرچه تمام برگزار می‌شود. این دو چهرهٔ درخشان جنبش کمونیستی جهان از سوی “یگان‌های آزاد” وابسته به دولت “سوسیال دمکرات” آلمان به قتل رسیدند.

ادامه »

المان, تاریخ, جهان, یادنامه

الجزایر: فرانسه به‌دلیل آزمایش‌های هسته‌ای در الجزایر باید غرامت پرداخت کند

به گزارش خبرگزاری رسمی الجزایر (واج) زیتونی روز یکشنبه در حاشیه نشستی در موزه مجاهد در پایتخت این کشور گفت: در حال انجام مقدمات لازم برای برگزاری نشست مشترکی با فرانسوی ها در مورد پرونده آزمایش های هسته ای فاین کشور در خاک الجزایر هستیم و طی آن پیشنهادهای جدیدی در تازهمورد جبران خسارت ها

ادامه »

الجزایر, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر

روزنامه ایتالیایی: شهر یزد مروارید درخشان و میراث بشری یونسکو در ایران است

روزنامه ایتالیایی ‘لاستمپا’ در گزارشی از شهر یزد به عنوان میراث بشری یونسکو نوشت: این شهر ایران از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده و همانند یک مرواید کوچک می درخشد.

ادامه »

ایران, تاریخ, خبر, محیط زیست

دانشگاه آریزونا: آزمایش‌های اتمی جان صدها هزار آمریکایی را گرفته است

تازه ترین تحقیقات دانشگاه آریزونا نشان می دهد که آزمایش های اتمی دهه پنجاه قرن بیستم میلادی، محیط زیست میلیونها آمریکایی را به پرتوهای رادیواکتیو آلوده کرد و ممکن است موجب جان باختن نزدیک به 700 هزار نفر شده باشد.   روزنامه دیلی میل به تازگی با انتشار گزارشی خبر داد که دولت آمریکا در

ادامه »

امریکا, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, ژاپن, محیط زیست