چرا باید تصمیم‌گیری در مورد دستمزد کارگران و همسان‌سازی بازنشستگان در انتظار فروکش‌ کردن بحران بماند؟!

به نظر می رسد علیرغم تعیین تکلیف بحث‌هایی مانند افزایش حقوق کارمندان دولت و اعتبار رتبه‌بندی معلمان، تصمیم‌گیری در رابطه با بودجه همسان‌سازی و تعیین افزایش حداقل دستمزد کارگران، «فعلاً» متوقف شده است. آیا این توقف ناگهانی، نگران‌کننده است؟!

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

به‌استقبال صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران!

رفقای گرامی! با فرارسیدن خردادماه ۱۳۹۹ از تاریخ تأسیس حزب کمونیست ایران صد سال سپری می‌شود. اگرچه نطفه‌های جنبش کارگری و سوسیال‌دموکراسی در میهن ما در دوران انقلاب مشروطیت نضج یافت و تأثیرهایی تعیین کننده بر روند شکل‌گیری و پیروزی انقلاب مشروطیت داشت اما بااینهمه جنبش کارگری و کمونیستی ایران در هیئت حزبی سازمان ‌یافته

ادامه »

اتحاد شوروی, اذربایجان, اروپا, انگلستان, تاریخ, جهان, دیدگاه, روسیه, عراق, کارگری, یادنامه

حسین کمالی: خصوصی‌سازی موجب شده که نان مردم قطع شود

کمالی با اشاره به خصوصی‌سازی‌هایی که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده، گفت: از ۱۷ واگذاری که انجام شده ۱۶ تای آنها غیررقابتی بوده است. خصوصی‌سازی موجب شده که نان مردم قطع شود.

 

به گزارش ایلنا؛ حسین کمالی در گردهمایی سالیانه هیات‌های اجرایی خانه‌های کارگری سراسر کشور گفت: خانه کارگر همواره مورد تقدیر مسئولان نظام قرار گرفته است. برای نمونه شهید رجایی، باهنر و آقای موسوی اردبیلی و کلیه افراد انقلابی از تلاش‌های خانه کارگر تقدیر کرده بودند.

 

وی با بیان اینکه کارگران همواره پایبند نظام و ارزش‌های آن بوده و هستند، گفت: این ایجاب می‌کند که قدرشناسی داشته باشیم. زمانی که یک کارگر اعتراض کرد؛ او را بازداشت و به زندان منتقل نکنیم. کارگری که اعتراض می‌کند به خاطر حق معیشت خود است و ما این کارگر را که غم نان دارد به جای رسیدگی به خواسته‌اش، با او برخورد می‌کنیم.

 

کمالی افزود: در برخی کشورها افرادی که اعتراض می‌کنند مثلا به خاطر نداشتن شغل دست به این کار می‌زنند، مورد تعرض قرار نمی‌گیرند بلکه مشکل آنها را بررسی و در صورت لزوم آنها را به کاریابی‌ها و مراکز رفاهی درمانی معرفی می‌کنند. آنها مشکل صنفی را سیاسی نمی‌کنند و معترضان را به بیگانگان و دشمنان نظام وصل نمی‌کنند.

 

عضو کمیته مرکزی خانه کارگر افزود: ما مشکلات صنفی خود را سیاسی می‌کنیم و کارگرانی را که اعتراض دارند به دشمنان مربوط می‌کنیم. نوع رفتارها و کردارهای ما با جامعه کارگری باید عوض شود. نباید کارگری که حق معیشتش اعتراض می‌کند را بازداشت کنیم.

 

وی افزود: در دوره‌ای که وزیر کار و امور اجتماعی بودم با وزارت کشور و دستگاه‌های کشور تفاهم‌نامه‌ای را منعقد نمودم مبنی بر اینکه تا زمانی که اعتراض‌های کارگری قالب صنفی دارد، دستگاه‌های نظامی و قضایی به ماجرا ورود نکنند. مشکلات جامعه کارگری باید در درون کارخانه حل شود البته بعضی از افراد به جای اینکه اختلافشان را با کارفرما از طریق مجراهای قانونی حل کنند اقدام به بستن راه‌آهن می‌کنند. این در حالی است که راه‌آهن برای کشور اهمیت استراتژیک دارد و از طریق آن کالاهای مهم دارو، غذا و غیره به نقاط مختلف کشور منتقل می‌شود.

 

وزیر کار و امور اجتماعی دولت‌های آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی افزود: جدال بر سر حقوق کار باید با منطق گفت‌وگویی باشد یعنی باید بر بستر مذاکره به حل اختلاف پرداخت. این نیازمند آن است که سواد کارگران در زمینه چانه‌زنی افزایش یابد.

 

وی افزود: کارگران و تشکل‌های کارگری باید در قدرت سهم داشته باشند و در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده شوند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه تصویب قانونی در زمینه نحوه پذیرش افرادی که قصد ورود به مجلس را دارند و سختگیری در شرایط ورود به مجلس، درست نیست، گفت: مطابق این قانون، صرفا افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دارند می‌توانند وارد مجلس شوند. این قانون موجب شده است که ورود به مجلس برای دلسوزان جامعه کارگری ممکن نباشد چراکه این افراد کمتر مدرکی مانند کارشناسی ارشد دارند.

 

عضو کمیته مرکزی خانه کارگر افزود: در مجلس اول پیشروترین قوانین در دفاع از کارگران و مستضعفان تصویب شد و افردی در مجلس حضور داشتند که سوادشان در سطح کارشناسی ارشد و مدارک تحصیلی آنچنانی نبود. پرسش این است که مگر این افراد بی‌سواد بودند و تشخیص نمی‌دادند که منافع مردم در چه چیزی است؟

 

وی در ادامه گفت: این امر موجب شده افرادی که دلسوز حقوق کارگران هستند نتوانند وارد مجلس شوند و نتوان علیه تعدی به حقوق آنها ایستادگی کرد. این امر یا همان نظارت استصوابی موجب شده است که شاهد مجلس ضعیفی باشیم البته عده‌ای می‌گویند فراکسیون امید ضعیف عمل می‌کند اما مگر سایر فراکسیون‌ها که در اکثریت هستند، برای حمایت از حقوق ضعفا چه کردند؟

 

کمالی با اشاره به خصوصی‌سازی‌هایی که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده، گفت: از ۱۷ واگذاری که انجام شده ۱۶ تای آنها غیررقابتی بوده است. خصوصی‌سازی موجب شده که نان مردم قطع شود.

 

وی گفت: خصوصی‌سازی … موجب شده تا عده‌ای مال و اموال مردم را دو دستی صاحب شوند.

از روستای تمینِ بلوچستان تاخوابگاهی در تهران/ شهر بر شانه‌های مهاجرین

حقِ «اشتغال کامل»، یک حقِ شهروندیِ مسلم، از امثال محمد و از هزاران نفری که هر ماه، دل به درد جاده‌ها می‌سپارند و برای لقمه‌ای نان، به دوردست‌های دور سفر می‌کنند، دریغ شده است؛ سوال اساسی اینجاست که چرا این حق، به شهروندان محرومی مانندِ محمد، اهلِ تمینِ خاش، نرسیده است؟!

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

عوام‌فریبی برای مزد ۹۹ کلید خورد / صداوسیما به کمک کارفرمایان آمد

این افراد برای نشان دادن حسن نیت سراغ همان سبد معیشتی که خودشان تهیه کردند و پای آن را امضا کردند، بروند. در این سبد، هیچیک از عوامل موثره‌ی هزینه‌ی زیستِ کلانشهرها از جمله مسکن و ارتباطات، دخالت ندارد و توسط خود کارفرمایان تهیه شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش