شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

حزب چپ آلمان درصدد جلوگیری ازفروش سلاح به عربستان وامارات است

حزب چپ (دی لینکه) از احزاب مخالف دولت در پارلمان آلمان با تهیه پیش نویس طرحی قصد دارد صادرات سلاح و فروش اقلام و خدمات مرتبط نظامی به کشورهای عربستان و امارات را به علت جنگ دریمن متوقف کند.

 

مطبوعات آلمان میگویند که این طرح پیشنهادی در صورت تصویب فروش سلاح به عربستان و امارات و همچنین ترکیه به علت عملیات نظامی آن در شمال سوریه را ممنوع می کند و حتی برخی از قراردادهای قبلی را نیز فسخ خواهد کرد. تمرکز این طرح بر ممنوعیت فروش قایق های گشتزنی فروخته شده به عربستان است که از آنها برای محاصره بنادر یمن استفاده شده است. همچنین توقف خدمات نظامی به تانک های لئوپارد فروخته شده به ترکیه نیز در این طرح پیشنهادی پیش بینی شده است.

 

عربستان بین سال های 2013 و 2017 یکی از بزرگترین خریداران سلاح از آلمان بوده و در مجموع حدود 1.2 میلیارد یورو تسلیحات از آلمان خریداری کرده است. آلمان در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی بیشتر تسلیحات را به عربستان ، مصر و اسرائیل صادر کرد. دولت آلمان در آغاز سال جدید میلادی اعلام کرد که قصد دارد صادرات سلاح به کشورهای درگیر جنگ را متوقف سازد اما برخی گزارش ها حاکی است که دولت آلمان در سه ماهه سال جاری میلادی نیز تسلیحاتی به ارزش 161 میلیون یورو به عربستان صادر کرد و این کشور در صدر کشورهای وارد کننده سلاح آلمانی قرارگرفت. دولت آلمان اواخر سال گذشته میلادی نیز به علت ادامه صدور تسلیحات به ارزش صدها میلیون یورو به عربستان و مصر با انتقادهایی رو به رو شد.

 

‘اشتفان لایبیش’ در گفت وگو با زودویچه زایتونگ فروش سلاح آلمان به عربستان و مصر را ‘اقدامی شرم آور’ قلمداد کرد و گفت: عربستان سعودی و مصر باید در مورد هزاران کشته ناشی از جنگ آنها در یمن، پاسخگو باشند.

 

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان طراح باتلاق خونین جنگ یمن، از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگردان عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند؛ تجاوزی که تاکنون منجر به کشته شدن هزاران یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده است

 

دراین حال ، دولت آلمان مجوز صدور سلاح به کشورهای حوزه‌ خلیج فارس را با توجه به افزایش تنش‌ها در این منطقه با محدودیت‌های بیشتری صادر می‌کند. اما برلین همزمان اعلام کرده که دولت عربستان سعودی را شریک غیرقابل چشم‌پوشی در نبرد ادعایی با تروریسم می‌داند.

 

این درحالی است که به گزارش رسانه های آلمان ، شمار سلفی ها در این کشور در پنج سال گذشته دو برابر شده و به حدود 11 هزار نفر رسیده و این در حالی است که صادرات سلاح آلمان به عربستان مروج اصلی تروریسم تکفیری نیز افزایش یافته است.

ایرنا

ترامپ: بن سلمان شپش دارد!

پایگاه العهد نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه برای صدمین بار در مقابل امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه چیزی را که از کشورهای خلیج فارس می خواهد تکرار کرد و گفت: ما هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده ایم و هیچ چیزی به دست نیاوردیم. کشورهای ثروتمندی در آنجا هستند که

ادامه »

امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی

برنی سندرز: ولیعهد عربستان “حرف زدن” درباره غزه را تمام کند

برنی سندرز با اشاره به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت که ولیعهد عربستان و سایر رهبران مولتی میلیاردر منطقه باید از صحبت درباره فقر و ناامنی در غزه دست کشیده و به جای آن کاری انجام دهند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

نشریه فرانسوی: سازمان‌های غیردولتی در فرانسه از ولیعهد عربستان شکایت کرده‌اند

چندین سازمان بین‌المللی قبل از سفر بن سلمان به فرانسه و از یک سال پیش فعالیت‌هایی را در زمینه”جنایت‌های شکنجه آمیز” آغاز کرده بودند.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, فرانسه, یمن