گذار سیاسی مسالمت‌آمیز در آفریقای جنوبی بیم و امید در آفریقای جنوبی: کنار گذاشتن جاکوب زوما و آغاز ریاست‌جمهوری راماپوسا

در پی بحران سیاسی ناشی از سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی دولت جاکوب زوما در آفریقای جنوبی در نزدیک به یک دههٔ‌ گذشته، در هفته‌های اخیر کار به جایی رسید که حزب‌های سیاسی اپوزیسیون این کشور اعلام کردند که اگر زوما از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری نکند، کشور را به تعطیل خواهند کشید. جاکوب زوما ۹ سال بود که قدرت

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, کارگری, مقاله

طرح رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای سلب مالکیت بدون پرداخت غرامت از سفیدپوستان!

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی وعده داده است زمینهایی را که از سال ۱۶۰۰ میلادی تحت مالکیت مزرعه داران سفیدپوست قرار دارد، به شهروندان سیاهپوست این کشور بازگرداند.

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, دهقانان

«جاکوب زوما» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی بالاخره کناره‌گیری کرد

به گزارش رویترز، «جاکوب زوما» رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی، عصر چهارشنبه در نطقی تلویزیونی، عنوان کرد که او مخالف فشارهای کنگره ملی آفریقا بوده، اما دستور آنها را پذیرفته و از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر

حزب حاکم آفریقای جنوبی زوما را از ریاست جمهوری برکنار کرد

به نقل از روسیا الیوم، «کنگره ملی آفریقا» حزب حاکم آفریقای جنوبی امروز سه‌شنبه، در پی ممانعت «جاکوب زوما» رئیس‌جمهوری این کشور از کناره‌گیری داوطلبانه، تصمیم به برکناری وی از ریاست‌جمهوری این کشور گرفت.

ادامه »

افریقای جنوبی, جنوب آفریقا, جهان, خبر

حزب موگابه هم خواستار استعفایش شد

با گذشت سه روز از تسلط نظامیان ارتش بر زیمبابوه، فشارها برای کناره‌گیری رابرت موگابه، رئیس‌جمهور ۹۳ ساله این کشور از قدرت، افزایش یافته است. در تازه‌ترین تحول، نمایندگان منطقه‌ای حزب زانو پی‌اف، حزب حاکم، خواستار استعفای موگابه شده‌اند.

 

به گزارش اسکای نیوز عربی، مسؤولان هشت شاخه از مجموع ۱۰ شاخه منطقه‌ای حزب حزب اتحاد ملی آفریقا جبهه مردمی حاکم (زانو پی اف) از رابرت موگابه خواستند، استعفا کند.

 

کورنیلیوس میوبریری، سخنگوی شاخه منطقه‌ای میانی حزب اعلام کرد، بقیه مناطق نیز به اجماع تصمیم گرفتند ریاست موگابه را در حزب و ریاست‌جمهوری باطل اعلام کنند.

 

میوبریری یکی از مسؤولانی بود که در یک پخش تلویزیونی از تلویزیون این کشور ظاهر شده و از موگابه خواسته است از قدرت کنار برود.

 

درخواست نمایندگان منطقه‌ای حزب زانو پی‌اف در حالی مطرح شد که قرار است امروز (شنبه) راهپیمایی بزرگی در هراره، پایتخت، با هدف درخواست کناره‌گیری رابرت موگابه از قدرت برگزار شود.

 

ارتش زیمبابوه، که از عصر سه‌شنبه در اقدامی بسیار شبیه به یک “کودتا” قدرت را دست گرفته، از راهپیمایی امروز حمایت می‌کند.

 

صبح جمعه موگابه برای نخستین بار در انظار عمومی حاضر شد. در سه روز گذشته محل اقامت او تحت محاصره نیروهای ارتش قرار داشته و او در حصر خانگی است.

 

با وجود این، او روز جمعه در یک مراسم فارغ‌التحصیلی حضور یافت و به مدارک دانشجویان را به آنها اهدا کرد.

 

در سه روز گذشته، گروه‌های مختلفی از احزاب و نهادهای اجتماعی در زیمبابوه رسما خواستار کناره‌گیری موگابه از قدرت شده‌اند.

 

گروه کهنه‌سربازان زیمبابوه که در میان آنها بسیاری از هم‌رزمان رابرت موگابه در دوران قیام این کشور برای استقلال از بریتانیا هم حضور دارند و همیشه از حامیان اصلی موگابه محسوب می‌شدند، روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن درخواست استعفای رئیس‌جمهوری، خواستار کنار رفتن او از رهبری حزب زانو پی‌اف هم شدند و هم زمان گفتند که باید در انتخابات آتی زمینه رقابت سالم و آزاد احزاب سیاسی فراهم شود.

 

پیشتر ارتش زیمبابوه با صدور اطلاعیه‌ای گفته بود که “نیروی دفاع زیمبابوه شماری از “جنایتکاران اطراف رابرت موگابه” را شناسایی کرده‌اند تا آنان را به خاطر جرایمی که باعث رنج و مشقت اقتصادی و اجتماعی مردم شده است به دست عدالت بسپارند اما هنوز شمار دیگری از آنان آزاد هستند.”

 

در ادامه این بیانیه آمده است که ارتش در حال حاضر “با رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا در تعامل است و به محض دستیابی به نتیجه مذاکرات با او، ملت را از آن آگاه خواهد کرد.”

 

ارتش همچنین درصدد بوده به جامعه جهانی در مورد تحولات اخیر این کشور اطمینان خاطر بدهد.

 

در این بیانیه آمده است که وابستگان نظامی زیمبابوه در سایر کشورها از روند تحولات آگاه شده‌اند و به ماموران دولت نیز گفته شده است طرف‌های همکاری را از ماهیت این تحولات آگاه سازند.

 

ارتش در این بیانیه از سایر نهادهای امنیتی کشور خواسته به روال عادی به وظایف خود عمل کنند و افزوده است که “اگرچه نیروی دفاع زیمبابوه ابراز احساسات بعضی افراد و گروه‌های اجتماعی را ارج می‌گذارد اما مایل است تصریح کند که کسی نباید مدعی شود که از سوی نیروی دفاعی سخن می‌گوید و خود ما به طور مرتب روند تحولات را به آگاهی همگان خواهیم رساند.”

 

در پایان این اطلاعیه از مردم خواسته شده است تا در حالیکه ارتش به “عملیات” خود ادامه می‌دهد، صلح و آرامش را حفظ کنند.

 

روز گذشته همچنین، در حالی که سرنوشت موگابه در ابهام بود، تلویزیون تصاویری از او را در حال گفت‌وگو و خنده با رئیس ستاد ارتش پخش کرد.

 

همچنین، تصاویری از جلسه گفت‌وگو رئیس جمهوری و نظامیان با حضور نماینده اعزامی رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، به عنوان میانجی، منتشر شده است.

 

به گزارش منابع خبری، موگابه که از محل اقامت خود موسوم به “خانه سقف آبی” برای شرکت در این نشست به کاخ ریاست جمهوری آورده شد.

ایسنا

 

تجمع زیمبابوه‌ای‌ها در شماری از شهرهای مختلف جهان برای استعفای موگابه

پایگاه خبر تصویری تایمز لایو آفریقای جنوبی امروز (شنبه) در گزارشی زنده از شهرهای زیمبابوه و آفریقای جنوبی اعلام کرد که صدها هزار شهروند پایتخت زیمبابوه از صبح امروز با تقدیم گل به نظامیان به سبب حمایتشان از برکناری رابرت موگابه رئیس جمهوری مادام العمر کشورشان، با برگزاری تظاهراتی سراسری با عنوان ‘برای زیمبابوه ای

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, زیمبابوه

حزب حاکم زیمبابوه معاون پیشین «رابرت موگابه» را به‌عنوان جانشین معرفی کرد

به نقل از اکسپرس، «رابرت موگابه» رئیس جمهور ۹۳ ساله زیمبابوه بازداشت شده است. بر این اساس موگابه و اعضای خانواده اش در بازداشت خانگی به سر می برند.   شبکه پرس تی وی نیز در خبری فوری به نقل از حزب حاکم زیمبابوه اعلام کرد رابرت موگابه رئیس جمهور این کشور در اقدامی عاری

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

گزارش‌های از وقوع کودتای نظامی در زیمبابوه حکایت دارد

رسانه های محلی و بین المللی طی دیروز و امروز در گزارشاتی از هراره پایتخت زیمبابوه اعلام کردند که نظامیان این کشور در اعتراض به تصمیمات اخیر رابرت موگابه رئیس جمهوری این کشور برای برکناری معاون و قائم مقامش، اقتدار سیاسی او را به چالش کشیدند.   شبکه خبر 24 آفریقای جنوبی امروز گزارش کرد

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

همبستگی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری با اعتصاب عمومی کنگرهٔ سندیکاهای کارگری افریقای جنوبی (کوساتو)

بمناسبت اعتصاب عمومی در افریقای جنوبی در ۲۷ سپتامبر، فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری همبستگی طبقاتی خود را با کوساتو و طبقه کارگر افریقای جنوبی که برای رهایی همه کارگران مبارزه می‌کنند را اعلام می‌نماید.   ما قاطعانه در کنار کوساتو و تمامی سازمانهای همراه در افریقای جنوبی، مانند سندیکای متحد آموزش ملی، بهداشت افریقای جنوبی

ادامه »

افریقای جنوبی, بیانیه, جهان, کارگری