حداقل ۵۰ درصد کارگران ساختمانی قم به خاطر کرونا بیکار شدند

این گروه از کارگران با وجود شرایط نابسامان اقتصادی و قوانین کارگری که از کارفرماها حمایت می‌کند، در زمره آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که بیکاری و از دست دادن شغل و منبع در آمدی آنها به یقین پیامدهای مخرب و فاجعه بار انسانی و اجتماعی را به همرا خواهد داشت.

 

عدم حمایت دولت از کارگران بیکار شده به دلیل گسترش ویروس کووید ۱۹، علاوه بر فاجعه اقتصادی ، فاجعه اجتماعی و انسانی بزرگتری را به همراه خواهد داشت.

 

بنا به گزارش ایلنا “زمستان سال گذشته برای کارگران سخت بود و با آمدن «کروناویروس» سخت‌تر هم شد. در شرایطی که بیش از ۹۵ درصد کارگران شاغل کشور، فاقد امنیت شغلی هستند و هر روز در ترس از اخراج به سر می‌برند، حجمِ این «بی‌ثبات کاری» با شیوع کرونا و رکود و تعطیلی گسترده پیامدِ آن، به شدت افزایش یافت”.

 

در این گزارش، اکبر شوکت (رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان قم و عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری سراسر کشور) در رابطه با آمار بیکاری در قم می‌گوید: متاسفانه در روزهای اخیر، کارگران بسیاری به دفاتر انجمن‌های صنفی در استان قم مراجعه و از بیکاری ناخواسته انتقاد می‌کنند؛ براساس این مشاهدات می‌توان گفت، بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد کارگران ساختمانی استان قم به دلیل شیوع کروناویروس، بیکار شده‌اند و این بیکاری، ناخواسته بوده است؛ کارفرما به این کارگران گفته است کار تعطیل است و فعلا بفرمایید! لاجرم برای این کارگران در شب عید، دستمزد و حقوقی در کار نیست.  واضافه می‌کند که : ” علاوه بر کارگران ساختمانی که در دوران بیکاری از حقوق و دستمزد بی‌بهره‌اند و شرایط دشواری دارند، بعد از شیوع کرونا، با موج اخراجِ «کارگران خدماتی» مواجه شده‌ایم. بسیاری از کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی در استان قم و استان‌های پرخطر مشابه، یا کاملاً تعطیل کرده‌اند و یا ساعات کاری را به حداقل رسانده‌اند و در نتیجه، کارگران شاغل در این مراکز نیز ناخواسته بیکار شده‌اند و از آنجا که این کارگران، قرارداد محکم و ثبات کاری ندارند، این بیکاری به معنای «اخراج» است. شاید بتوان گفت حدود ۵۰ درصد کارگران خدماتی شاغل در اینگونه مراکز، شب عید ناخواسته اخراج شده‌اند. در واقع صاحبکار به اینها گفته دو ماه یا سه ماه، تعطلیم، شما بروید و هر زمان اوضاع مثل سابق شد، برگردید”

 

با در نظر گرفتن بیکاری و از دست دادن کامل منبع در آمدی این گروه از کارگران و خانوادهایشان نیازمند حمایت‌های مالی و بهداشتی از سوی دولت هستند ولی کمک‌های محدود بهداشتی و درمانی که دولت در قم ارایه کرده در مجموع در خدمت “خودی ها ” قرار گرفته و زحمتکشان همچنان از دست یابی به آنها محروم مانده‌اند.

 

در همین مورد عباس شیری (بازرس کانون عالی کارگران ساختمانی سراسر کشور) نیز در ارتباط با لزوم حمایت از اقشار فرودست به خصوص کارگران ساختمانی و فصلی می‌گوید: “علیرغم توزیع اقلام بهداشتی در شهر قم از سوی مسئولان به نظر می‌رسد این اقلام بهداشتی کمتر در مناطق کارگرنشین قم همانند «نیروگاه»، «زاویه»، «شیخ‌آباد»، «نوبهار» و «شهر قائم» توزیع شده است لذا باتوجه به اینکه مردم ساکن این مناطق از قدرت معیشت و درآمد حداقلی برخوردارند بنابراین از مسئولان انتظار داریم در آستانه سال نو در بحث کمک معیشتی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این مناطق، هم سبد اقلام مصرفی همانند برنج وروغن … و هم غیرمصرفی مانند پکیج‌های بهداشتی و مواد ضدعفونی‌کننده اختصاص دهند.”

 

در شرایطی که کارگران موقت هیچ پوشش قانونی و حقوقی برای زمان بیکاری ندارند، این وظیفه دولت است که با در نظر گرفتن کمک‌های اقتصادی به حمایت از کارگران بیکار و خانواده شان بپردازد. این گروه از کارگران با وجود شرایط نابسامان اقتصادی و قوانین کارگری که از کارفرماها حمایت می‌کند، در زمره آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که بیکاری و از دست دادن شغل و منبع در آمدی آنها به یقین پیامدهای مخرب و فاجعه بار انسانی و اجتماعی را به همرا خواهد داشت .

خطر از دست رفتن ۲۵ میلیون شغل به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹

براساس ارزیابی جدید سازمان بین‌المللی کار ، بحران اقتصادی و کارگری ایجاد شده به دلیل شیوع  بیماری کووید ۱۹  می‌تواند بیکاری را در بازار کار جهانی در حدود ۲۵ میلیون نفر افزایش دهد.

ادامه »

اقتصادی, جهان, حقوق بشر, خبر, سیاست جهانی, کارگری

فعال کارگری؛ سقوط بیشتر لایه‌های پایین به زیر خط فقر، جامعه را در سراشیب نیستی می‌اندازد

دولت باید به هر طریق شده با مالیات‌ستانی از بنیادهای معاف از مالیات و برداشت نقدینگی از محل‌هایی که کاربرد عمومی ندارد، قدرت خرید کارگران را افزایش دهد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری