نقش و اهمیت نیروهای چپ، در برپایی «اتحادهای تاکتیکی» در مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی، و دفاع از حق حاکمیت ملی

دیکتاتوری حاکم بر کشور با گذشت هرروز، به‌موازات ژرفش بحران‌های سیاسی و اقتصادی‌اش با چالش‌هایی پیچیده‌تر و فزاینده‌تر روبرو می‌شود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

نقش اساسیِ مبارزات صنفی زحمتکشان، در تشکیلِ جبههٔ وسیع علیه دیکتاتوری ولایت فقیه

با شدت یافتن فشار مستقیم بر وضعیت معیشتی لایه‌ها و طبقه‌های مرتبط با کار و تولید یعنی اکثر مردم در ماه‌های اخیر، صحنه سیاسی کشور گسترش سریع حرکت‌های اعتراضی از جانب طیف‌هایی گونه‌گون از زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر را شاهد بوده است که با تهدید، سرکوب، و پیگرد نیروهای انتظامی- امنیتی “نظام” پاسخ داده شده

ادامه »

امریکا, ایران, سیاسی, مقاله

جهانگیری: حل مسایل ایران در گروی حل مسایل سیاسی است

به گزارش صدای آلمان: معاون اول رئیس جمهور ایران می‌گوید مردم ایران مسایل جدی و چالش‌های مهمی را در بخش‌های مختلف در پیش رو دارند. به اعتقاد او حل این مشکلات اما در گروی حل مسائل سیاسی است.

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، روز پنجشنبه (دوم فروردین ۱۳۹۷) در سخنانی در شهرستان سیرجان گفت، مردم ایران مسایل جدی و چالش‌های مهمی را در بخش‌های مختلف در پیش رو دارند. جهانگیری اضافه کرد: «اقتصاد، معیشت مردم، بیکاری جوانان، توسعه کشور، عقب نیفتادن از گردنه توسعه، مسایل و آسیب‌های اجتماعی از جمله مواد مخدر و … باید به صورت جدی در سال جاری به آنها پرداخت.»

 

معاون اول رئیس جمهور ایران سپس به پیام نوروزی رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: «رئیس جمهور آمریکا حرف‌های خطرناکی نسبت به ایران می‌زند و باید با دقت و تدبیر نسبت به مسایل منطقه و جهان روبرو شویم و باید با چاره‌اندیشی و تدبیر بتوانیم از این مسایل عبور کنیم.»

 

دونالد ترامپ دو روز پیش در پیام نوروزی خود گفت: «بیست و پنج قرن پیش، داریوش کبیر از خداوند خواست که ایران را از سه خطر حفظ کند؛ ارتش‌های متخاصم، خشکسالی و دروغ.» به گفته رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رژیم ایران نماینده هر سه” این خطرهاست.

 

سپاه پاسداران ایران به‌طور رسمی یک نیروی نظامی با وظایف تعریف شده در قانون است، اما در دو دهه گذشته این نیرو بر دامنه حضور خود در عرصه‌های اقتصاد، سیاست، رسانه و ساخت قدرت به‌شدت افزوده است. سپاه در هماهنگی با دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و دیگر نهادهای زیر نظر او، هسته‌ی اصلی قدرت در ایران را تشکیل می‌دهد تا جایی که منتقدان این مجموعه را “دولت پنهان” می‌نامند.

 

نگاه ویژه این “دولت پنهان” به مسایل و مشکلات ایران و مخالفت سرسختانه آن با جریان‌ها و گرایش‌های دیگر، حتی گرایش‌هایی که از جنس خود آنها و مدافع نظام جمهوری اسلامی‌اند، موجب شده که انرژی اصلی مدیریت سیاسی کشور به جای حل مشکلات مردم، صرف جنگ قدرت شود.

 

اسحاق جهانگیری با اشاره تلویحی به همین جنگ قدرت در حاکمیت ایران گفت: «حل مسایل ایران در گروی حل مسایل سیاسی است نه تکنیکی و فنی.» او تاکید کرد: «اگر نیروها و جناح‌های سیاسی بخواهند به جای خدمات به مردم در اصطکاک با یکدیگر باشند قطعا نمی‌توانیم مشکلات مردم را حل کنیم و این مشکلات همچون گذشته بر روی زمین باقی خواهند ماند.»

برکناریِ شهردار تهران، پایان یک قرارداد موقت

سایت عصر ایران، در ارتباط با استعفای نجفی از سمت شهردار تهران، نوشت: “خبر کوتاه بود. نجفی از شهرداری تهران استعفا داد. ابتدا این استعفا تکذیب شد اما بعد از گوشه کنار، منابع آگاه این استعفا را تأیید می‌کردند و می‌گفتند شهردار تهران دیگر حاضر به‌کار در پایتخت نیست. تأیید و تکذیب‌ها ادامه داشت تا

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

اشغال سفارت ایران در لندن توسط هواداران آیت‌الله شیرازی

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا از اشغال سفارت جمهوری اسلامی در لندن خبر داده است. اشغال‌کنندگان سفارت عليه مقام‌های جمهوری اسلامی شعار داده و پرچم ایران را پایین کشیده‌اند.   حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن شامگاه جمعه (۱۸ اسفند/ ۹ مارس) در یادداشتی در توییتر نوشت: «تعداد اندكی از طرفداران فرقه شيرازی به

ادامه »

انگلستان, ایران, جهان, سیاسی

علیرضا رجایی: پایگاه طبقاتی اصلاح طلبان شجاعت اقدام را از آنها گرفته است

اصلاح طلبان به سقف بایدهای خود رسیده اند و نمی توانند از آسمان برای خود بایدهای جدید خلق کنند. درست به همین دلیل موضع پرسش «چه باید کرد» رفته رفته از اصلاح طلب ها فاصله گرفته و به دورترها می رود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مصاحبه و گفتگو