با بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند ۲، کارگران بیشتری تعدیل خواهند شد

فرماندار بهبهان در واکنش به اعتراضات چند روز گذشته کارگران پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ اظهار داشت: پالایشگاه بیدبلند در مرحله بهره‌برداری قرار دارد به همین دلیل تعدادی از نیروی انسانی که در مراحل ساخت پروژه فعالیت داشتند، به مرور تا شهریور ماه سال آینده تعدیل خواهند شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

با تجمع دوشنبه اپراتورهای پست‌های برق فشار قوی، توانیر با آنان به توافق رسید/ آزمون نیز لغو شد

در پی تجمع روز دوشنبه مقابل وزارت نیرو، سازمان توانیر و نمایندگان اپراتورهای پست‌های فشارقوی برق، توافقنامه‌ای امضا کردند. در این توافقنامه، چند و چون جذب و تبدیل وضعیت کلاه‌زردها با استفاده از چارت‌های خالی وزارت نیرو مشخص شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

بیانیۀ کانون نویسندگان ایران علیه “دیوان بلخ” قاضی مقیسه

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای به بازداشت سه تن از اعضای این انجمن، آقایان رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و بکتاش آبتین اعتراض کرده و بازداشت این افراد را به دستور رئیس دادگاه (قاضی مقیسه) نقض آشکار حقوق اولیه متهمان دانسته است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, فرهنگ

نمایش“طراحی سوخته” بهانه‌ای برای سرکوب مطالبات و اعتراضات کارگران

بخش خبری “بیست و سی” شبکه دو صدا و سیما با پخش نمایشی شرم آور به نام “طراحی سوخته” تلاش کرده است که مبارزات حق طلبانه کارگران هفت تپه و دیگر نقاط کشور برای حقوق های عقب افتاده و علیه خصوصی سازی و تاراج صنایع کشور را نه تنها به احزاب اپوزیسیون خارج از کشور

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, کارگری

جنگ اعصاب ناشی از لغو کنسرت شهرام ناظری او را روانه بیمارستان کرد

شهرام ناظری به‌عنوان خواننده‌ای بزرگ و پیشکسوت در عرصه موسیقی جایگاهی والا در هنر ایران‌زمین دارد. او همواره کنسرت‌هایش را در تهران و شهرستان‌های دیگر با عزت و احترام برگزار می‌کند. در آخر همین هفته جاری، شهرام ناظری و پسرش در تهران و در تالار وزارت کشور برای چند شب پروژه «آواز پارسی» را به صحنه می‌برند، پروژه‌ای که محوریتش سروده‌های فردوسی است و ناظری می‌خواست آغاز کنسرت‌های این پروژه از سرزمین فردوسی باشد اما این مهم هرگز رخ نداد.

 

حال باید دید علت این ماجرا چیست و چه‌کسی مسئول این اتفاق است. وقتی شهرام ناظری خودش به‌تنهایی می‌تواند نمادی از هنر و فرهنگ اصیل ایرانی باشد، چرا کنسرت او با وجود داشتن مجوز، لغو می‌شود.

 

«رمضانعلی آذری دادستان قوچان علت لغو کنسرت شهرام ناظری و حافظ ناظری را نامناسب بودن سالن ورزشی کارگران این شهر بیان کرده است. او علت دیگر برای لغو این کنسرت را چینش نامناسب خانواده‌ها بیان کرده است.

 

حمید ضیایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان هم اعلام کرده که لغو کنسرت شهرام ناظری بدون ابلاغ کتبی صورت گرفته است.

 

افشین تحفه‌گر، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم شب گذشته در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها گفته بود: تمامی مجوزهای لازم برای اجرای این برنامه صادر شده و تاکنون هیچ ابلاغیه رسمی در خصوص لغو و یا به تعویق افتادن این برنامه به ما نرسیده است».

 

گزارش‌های خبرنگار تسنیم هم نشان می‌دهد که مردمی که بلیت‌های این کنسرت را خریده بودند تا نیمه‌های شب جلوی سالن حضور داشتند و حاضر نبودند آنجا را ترک کنند. شهرام ناظری و گروهش هم تا نیمه‌های شب در حال رایزنی برای برگزاری کنسرت بودند اما هیچ مقام مسئولی به آنان پاسخی روشن و قانع‌کننده نمی‌داد. در نهایت هم شهرام ناظری به‌دلیل خستگی و فشار عصبی راهی بیمارستان شد.

 

حال باید پرسید “مسئول این اتفاق‌های ناخوشایند کیست؟”

 

اگر سالن برگزاری، استانداردهای امنیتی و ترافیکیِ لازم را نداشته، چرا دادستان قوچان زودتر وارد عمل نشده و در روزهای قبل برگزاری این کنسرت را لغو نکرده است. درباره چینش مخاطبان کنسرت هم باید گفت که خانواده‌ها برای دیدن برنامه‌های هنری کنار هم به سالن می‌آیند و جدا کردن آنها از همدیگر کار پسندیده‌ای نیست.

 

از همه اینها مهمتر نوع موسیقی است که شهرام ناظری و حافظ ناظری اجرا می‌کنند. شهرام ناظری با چند دهه فعالیت در عرصه موسیقی، سابقه‌ای کاملاً روشن دارد و همه می‌دانند که آنچه او اجرا می‌کند ریشه در اصالت‌های فرهنگی و هنری ایران‌زمین دارد. بی‌شک هنگام خواندنِ شهرام ناظری قرار نیست هیچ اتفاق خلاف شئونات اسلامی رخ دهد.

 

سابقه هزاران کنسرت برگزارشده از سوی شهرام ناظری نشان می‌دهد که مخاطبان موسیقی او از فرهیختگان جامعه هستند و آرام می‌آیند و می‌نشینند و کنسرت خود را می‌بینند و آرام هم از سالن خارج می‌شوند. در کنسرتِ اسطوره آواز ایرانی بی‌شک خبری از جیغ و دست و هورا نخواهد بود. هرچه هست ادبیات کُهن و موسیقی اصیل ایرانی است.

 

جایگاه شهرام ناظری در فرهنگ و هنر ایران‌زمین و حتی در سطح بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست. چنین شخصیت‌هایی را باید ارج نهاد و از آنان حمایت کرد، نه این‌که برنامه‌هایشان را لغو کنیم و چنان فشار عصبی به او وارد کنیم که کارشان به بیمارستان بکشد.

 

پس لغو چنین کنسرتی با دلایلی غیرمنطقی کار چندان سنجیده‌ای نیست و عواقب خوبی برای کشور ندارد. چنین کاری بی‌شک موجب ایجاد فضاهای متشنج، آزرده‌خاطر شدن هنرمندِ بزرگی مانند شهرام ناظری، نارضایتی مردمِ علاقه‌مند به هنر و امنیتی شدنِ فضای هنری کشور می‌شود.

 

شهرام ناظری و فرزندش حافظ ناظری قرار بود روز گذشته، جمعه ششم مرداد 1396، پروژه «آواز پارسی» را در 2 سئانس و در سالن ورزشی کارگران قوچان روی صحنه ببرند.

منبع تسنیم

«خامنه‌ای، روحانی و علوی مسئول جان محصورین هستند»

خانواده مهدی کروبی، در نامه‌ای نماینده وزارت اطلاعات را به “مختل کردن عامدانه” روند درمان او متهم کردند. در این نامه “شخص حاکم و سیستم فشل قضایی” و دولت مسئول مستقیم جان کروبی، موسوی و رهنورد معرفی شده‌اند.   محمد حسین کروبی روز دوشنبه، دوم مرداد در یک پیام توئیتری خبر داد که پدرش به

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, سیاسی

مبارزه با فقر یا سیاست‌های فقرزایی و صدقه‌گرایی

چندی است که رهبر رژیم ولایت مطلقهٔ فقیه با احساس خطر از نارضایتی انباشته و فزاینده در توده‌های زحمتکش شهر و روستا و ازجمله نارضایتی انفجاریِ جمعیت عظیم حاشیه‌نشینان، در سخنرانی‌های اخیرش به‌مناسبت‌های مختلف- عوام‌فریبانه می‌کوشد تا با فرافکنی، مسئولیت بروز بحران ساختاری، اقتصادی و اجتماعی کنونیِ ‌کنترل‌ناپذیر حاکم بر کشور را از خود دور

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر

کارگران گروه ملی فولاد صنعتی اهواز در اعتراض به‌عدم دریافت حقوق، دست از کار کشیدند

حدود ۴ هزار نفر از کارگران شاغل در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از حدود یک هفته پیش تا ‌اکنون در اعتراض به عدم دریافت حقوق، فعالیت شغلی خود را متوقف کرده‌اند.   در کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از اعتراض صنفی کارگران این واحد صنعتی به خاطر پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

رایزنی مسعود بارزانی با سفیر آمریکا در عراق با بالاگرفتن مسئله همه‌پرسی استقلال

رئیس اقلیم کردستان عراق با سفیر آمریکا در عراق و هیات همراهش دیدار کرد و برخی موضوعات را مورد رایزنی قرار داد.   به گزارش النهرین، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با «داگلاس آلن سیلیمان» سفیر آمریکا در عراق و هیات همراهش دیدار و گفتگو کرد.   در این دیدار اوضاع سیاسی در عراق

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عراق