اکونومیست؛ پایان هژمونی آمریکا

«اکونومیست» در مطلبی با عنوان «پایان هژمونی آمریکا» آورده است: آمریکا با عقب نشینی از افتضاح در خاورمیانه فرصت‌هایی را برای روسیه و دیگر طرف‌ها فراهم می‌آورد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه, شمال اروپا, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, لیبی, مصر, یمن

جلیقه زردها در تل‌آویو علیه برنامه‌های اقتصادی دولت راست‌گرای نتانیاهو به خیابان آمدند

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری آناتولی ترکیه، صدها اسرائیلی‌ در اعتراض به گرانی و افزایش هزینه های زندگی، شامگاه شنبه به خیابان های تل آویو ریختند و علیه برنامه‌های معیشتی نتانیاهو شعار دادند.

ادامه »

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر

جروزالم پست: مرکل از سران اروپایی خواسته است که از انتقال سفارت خود به‌بیت‌المقدس خودداری کنند

«توماس ساندل» مدیر موسس کمیته برای اسرائیل در بروکسل در جریان پیامی ویدئویی اعلام کرد که مرکل اقداماتی را پیگیری کرده است تا کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را از تصمیم برای انتقال سفارت‌های آنان در سرزمین اشغالی از تل‌آویو به بیت‌المقدس منصرف کند.

 

ساندل که مدعی شده مرکل این اقدام را به منظور حفظ توافق هسته‌ای با ایران صورت داده است، در این مورد به جروزالم‌پست گفت که مرکل از «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهور رومانی خواسته است تا سفارت کشورش را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل نکند.

 

وی در این پیام ویدوئی گفت: «ما متوجه شده‌ایم و من اخیرا هم از کشورهای اروپای شرقی و مرکزی شنیده‌ام که آنها تمایل دارند که سفارت‌های خود را به بیت‌المقدس منتقل کنند این کار طبیعی است اما ( در این مورد) از برلین و شخص «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با آنها تماس گرفته شده است.»

 

ساندل همچنین گفت: «من در این چند روز گذشته با بسیاری از آلمانی‌ها در بروکسل صحبت کردم. آنها از اینکه همه کشورهای اتحادیه اروپا امروزه می‌خواهند روند انتقال سفارت را متوقف کنند، شوکه خواهند شد…این اقدام سابقه نداشته است. این همان آلمانی نیست که ما زمانی آن را می‌شناختیم و حتی آنگلا مرکلی نیست که انتخاب شد و ما او را می‌شناختیم.»

 

وی در ادامه گفت که بسیاری از تماس‌های تلفنی مرکل به سران اروپایی در ماه آوریل صورت گرفته است یعنی دقیقا همان زمانی که موضوع انتقال سفارت به بیت‌المقدس به صورت جدی مطرح شده بود.

 

ساندل همچنین با تعبیر کردن این اقدام صدراعظم آلمان به اقدامی «ضد اسرائیلی»، گفت که مرکل باید این رویکرد را در برابر توافق هسته‌ای با ایران (برجام) داشته باشد. یعنی همان توافقی که دولت آلمان از آن حمایت می‌کند.

 

او همچنین سیاست‌های مرکل را مایه نگرانی شدید کسانی عنوان کرد که از مردم یهود و موجودیت (اسرائیل) حمایت می‌کنند و بار دیگر بر اهمیت به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت این رژیم تاکید کرد.

 

پانزدهم آذرماه سال گذشته بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

 

ترامپ همچنین اعلام کرده بود که سفارت آمریکا در اسرائیل را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد.

فارس

برغم مخالفت‌های امریکا، سازمان ملل ۶ قطعنامه در حمایت از فلسطین و جولان تصویب کرد

در قطعنامه مربوط به «بیت‌المقدس» هر اقدام قانونی یا اجرایی اسرائیل برای تسلط بر بیت‌المقدس به عنوان پایتخت محکوم شده و خواستار توقف و پایان دادن به آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, سوریه, فلسطین

داعش؛ مهره نفتی آمریکا در سوریه

میادین استخراج نفت و گاز نقش مهمی در آینده سوریه ایفا خواهند کرد و تحریم‌های آمریکا ادامه نبرد تروریست‌ها با دولت قانونی سوریه است.

ادامه »

اسراییل, اقتصادی, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جنوب غرب آسیا, جهان, روسیه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, مقاله

افسر ارشد اسرائیلی: ۴۰ سال پیش بر ۳ کشور عربی پیروز شدیم، اما امروز در برابر حماس ناکام ماندیم

به نقل از معاریو، زیکا فوگل سرتیپ ذخیره ارتش اسرائیل که قبلا رئیس ستاد مشترک ارتش در مناطق جنوبی بود، مقامات سیاسی این رژیم را به شدت مورد حمله و انتقاد قرار داد و آن ها را متهم کرد که امنیت این رژیم را قربانی آینده سیاسی خود کرده‌اند.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین