نماینده بریتانیا: برنامه موشکی ایران از تامین نیاز‌های دفاعی فراتر رفته‌است

به گزارش نشنال، نماینده بریتانیا در سازمان ملل پس از نشست امروز شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران، مدعی شد این برنامه از تامین نیاز‌های دفاعی فراتر رفته است.

ادامه »

انگلستان, ایران, جهان, خبر, فرانسه

روحانی؛ به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید بازگردید

اجلاس سالیانه سازمان ملل با گفت و گوی رییس جمهور آمریکا و ایران البته نه به صورت مستقیم بلکه از پشت تریبون صحن سازمان ملل همراه بود. روحانی در بخشی از سخنرانی خود ترامپ را خطاب قرار داد و گفت برای گفت و گو نیازی به عکس دونفره نیست و از پشت همین تریبون هم

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, سیاسی

۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

جروزالم پست؛ اسناد ارایه شده ازسوی نتانیاهو کهنه و فاقد اعتبار است

روزنامه اسرائیلی ‘جروزالم پست’ نوشت، بررسی اسناد و اطلاعاتی که ‘بنیامین نتانیاهو’ درباره ادامه فعالیت برنامه هسته ای ایران ارایه داد، نشان می دهد، این اسناد، کهنه و شامل بازه زمانی 1999 تا 2003 است.

 

این روزنامه می‌افزاید، گزارش دسامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته‌ای ایران، درباره پروژه عماد و ‘محسن فخری زاده’، دانشمند ایرانی، که نتانیاهو در به اصطلاح افشاگری روز دوشنبه درباره برنامه هسته‌ای ایران از آن یاد کرد، توضیح داده بود.

 

بسیاری از موارد دیگری که نتانیاهو از آنها سخن گفت، در گزارش یاد شده آژانس دیده می شود. اسلاید 24 نتانیاهو درباره توسعه برنامه هسته ای ایران را می توان در پاراگراف های 33تا 35 گزارش آژانس پیدا کرد.

 

در مورد اسلاید 25 نتانیاهو درباره طراحی چاشنی چند نقطه زن از سوی ایران نیز باید گفت، این مساله نیز در پاراگراف های 41 تا 46 گزارش آژانس در دسامبر 2015 توضیح داده شده بود.

 

درواقع، نتانیاهو بدون تفکر و بررسی اتهاماتی علیه ایران مطرح کرد.

 

این اسرائیلی مدعی شد، اسناد مورد ادعای نتانیاهو می‌تواند بر برخی ابعاد مهم توافقنامه هسته‌ای ایران و شکل گفت‌وگو درباره اصلاح یا لغو برجام تاثیر بگذارد.

 

شاید بتوان گفت که بیشتر سیاستگذاران اروپایی و آمریکایی، اظهارات نتانیاهو را فاقد اعتبار خواندند و حتی خود او به عنوان بازنده نمایش تلویزیونی‌اش علیه ایران، به منظور کارشکنی درباره توافقنامه هسته‌ای ایران، سه شنبه به شبکه تلویزیونی ‘سی ان ان’ آمریکا گفت که این رژیم درصدد جنگ با تهران نیست. هیچ کس به دنبال چنین اتفاقی نیست.

 

‘فدریکا موگرینی’، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به ادعاهای نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران گفت: برجام بر اساس راستی آزمایی و نظارت بر حقایق استوار است و آژانس 10 بار پایبندی ایران به تعهداتش را تائید کرد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز با تایید صلح‌آمیز و شفاف‌بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خیز نتانیاهو را برای برهم‌زدن برجام در آستانه تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای در چارچوب این توافق، ناکام گذاشت.

 

‘دونالد ترامپ’ در ژانویه سال جاری میلادی ضمن تمدید تعلیق تحریم‌های ایران در چارچوب توافقنامه هسته‌ای امضا شده بین ایران، انگلیس، فرانسه، آلمان، آمریکا، روسیه و چین در سال 2015، تهدید کرد که این آخرین فرصت برای تمدید لغو تحریم‌هاست و در صورت تامین نشدن مطالباتش، در 12 مه(22 اردیبهشت) از برجام خارج می شود.

 

ترامپ خواستار حذف بند انقضاء توافقنامه هسته‌ای و دائمی‌شدن محدودیت‌ها علیه فعالیت هسته‌ای ایران، بازرسی‌های سختگیرانه از تاسیسات هسته‌ای ایران، جلوگیری از دستیابی ایران به بمب و فعالیت‌های موشکی ایران است.

 

بسیاری از نهادهای فعال در زمینه افزایش آگاهی عمومی درباره فعالیت‌های هسته‌ای، از جمله انجمن کنترل تسلیحات مستقر در آمریکا، معتقدند مطالبات ترامپ نادرست و ناقض توافقنامه هسته‌ای ایران است.

ایرنا

واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

در حالی که عقربه های ساعت تصمیم گیری ترامپ درباره حضور آمریکا در برجام به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، در صورت خروج آمریکا از برجام آینده ایران، منطقه و جهان تا حدود زیادی در ابهام و حتی هراسناک تصویر می‌شود.   روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” در گزارشی تحلیلی به مواضع سیاستمداران تندرو در آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, گزارش