تداوم حضور قدرتمند جلیقه زردها در خیابان‌های فرانسه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان جلیقه زرد فرانسوی در حالی بار دیگر به خیابان ها بازگشته اند که سخنگوی دولت پاریس تاکید کرده است، کسانی که هنوز به اعتراضات ادامه می دهند افرادی تندرو و افراطی هستند که تنها خواستار سرنگونی دولت هستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ادامه اعتراضات “جلیقه زردها” در فرانسه

به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش شد که درگیری‌های پراکنده‌ای نیز بین معترضان با نیروهای پلیس در چندین شهر فرانسه از جمله شهرهای بوردو و نانت اتفاق افتاد و نیروهای پلیس علیه معترضان گاز اشک آور و نارنجک‌های گیج کننده شلیک کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

کوربین نسبت به ظهور “پوپولیست‌های قلابی” هشدار داد

رهبر حزب کارگر انگلیس از سوسیالیست‌های اروپا خواست تشکیلات سیاسی حاکم را به چالش کشیده و برای مهار ظهور پوپولیست‌های راست افراطی با یکدیگر متحد شوند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس در سخنرانی در کنگره سالانه حزب سوسیالیست‌های اروپا در شهر لیسبون گفت: حساسیت وضعیت دیگر بیشتر از این نمی‌تواند باشد. اگر ما نتوانیم برای عمل به وظیفه بایستیم پس راه را برای رسیدن پوپولیست‌های قلابی به قدرت هموار ساخته‌ایم.

 

او در ادامه گفت: راست‌های افراطی با ترس‌های برآمده از سقوط استانداردهای زندگی، آسیب دیدن جوامع و گروه‌ها، ناامنی شغلی و خدمات عمومی تضعیف شده تغذیه می‌کنند. این کار در عین حال موجب می‌شود که تقصیری که به گردن طبقه معدود قدرتمند مسؤول شکست‌های اقتصادی و اجتماعی است منحرف شده و به گردن اقلیت‌ها بیفتد.

 

کوربین تاکید کرد: اگر تشکیلات سیاسی حاکم بر اروپا به روال معمول کاری خود ادامه دهد پوپولیست‌های قلابی راست افراطی خلأ را پر خواهند کرد.

 

او همچنین از رهبران چپگرا خواست تا همچون الگوی پرتغال که در آن دو حزب چپ افراطی در پارلمان از دولت سوسیالیست اقلیت پشتیبانی می‌کنند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

 

جرمی کوربین که این اظهارات در آستانه رای گیری ۱۱ دسامبر پارلمان بریتانیا بر سر طرح بریگزیت توافق شده میان ترزا می نخست وزیر انگلیس و اتحادیه اروپا مطرح کرد گفت، حزب کارگر به این نتیجه رسیده که این توافق باید رد شود تا یک توافق بهتر که به طور مطلوب دربردارنده اتحاد گمرکی با اتحادیه اروپا باشد ممکن شود.

 

وی خاطرنشان کرد: ما فکر می‌کنیم توافقی که او به کشور آورد غیرقابل قبول است. این توافق هیچ کس را راضی نمی‌کند.

 

وی افزود: اولین کار مخالفت با این توافق است و بعد وادار کردن دولت به رفتن به سراغ مذاکره بر سر یک توافق بهتر مطابق با خط مشی‌هایی که ما تنظیم می‌کنیم و اگر دولت در انجام این کار شکست بخورد، باید استعفا کند تا ما دوباره یک انتخابات زودهنگام داشته باشیم.

ایسنا

ملانشون؛ هزینۀ وعده‌های ماکرون را فرانسویان پرداخت می‌کنند نه صاحبان ثروت‌های بزرگ

به گزارش رادیو فرانسه؛ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که از آغاز جنبش «جلیقه زردها» تا کنون تقریباً سکوت اختیار کرده بود، دوشنبه شب ١٠ دسامبر/ ٩ آذر، در سخنانی خطاب به مردم این کشور، با اعلام امتیازات اقتصادی گوناگون به اقشار کم درآمد کشور، کوشش کرد به آرام کردن موقعیت بحرانی کنونی بپردازد

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, فرانسه

گزارش میدانی از اعتراضات پاریس؛ جلیقه زردها به دنبال تسخیر کاخ الیزه

عبدل، عبدل پرتاب کن؛ پسر نوجوان با موهای طلایی بار دیگر فریاد می‌زند عبدل همین الان پرتاب کن! عبدل نوجوانی که ۱۷ ساله‌ به نظر می‌رسد با موهای فر و چهره سبزه رنگ به سرعت در بطری پلاستیکی کوکاکولا را محکم می‌کند و کمی بعد آن را به سمت نیروهای گارد ویژه در خیابان شانزه‌لیزه

ادامه »

جهان, سیاسی, غرب اروپا, مقاله

روسیه بهانه‌ای برای مشکلات نئولیبرال‌های غربی

سناتور بلندپایه روس گفت تعجبی نکرده که بالاخره مسئله دخالت مسکو در اعتراضات خیابانی فرانسه هم مطرح شده، در حالی‌که از لحاظ فنی غیرممکن است روسیه بتواند در امور داخلی همه کشورها، از آمریکا و کانادا گرفته تا اوگاندا، دخالت کند.

ادامه »

امریکا, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فرانسه, کانادا

پاریس از دونالد ترامپ خواست که در سیاست داخلی فرانسه دخالت نکند

به دنبال پیام‌های طعنه‌آمیز و انتقادهای دونالد ترامپ از دولت فرانسه، “ژان ایو لودریان” وزیر امور خارجۀ فرانسه از رئیس جمهوری آمریکا خواست که در امور داخلی این کشور مداخله نکند.

ادامه »

امریکا, ایتالیا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه