داعش مسئولیت حملات تروریستی جنوب فرانسه با ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی را برعهده گرفت

در سه حملۀ مسلحانه پی در پی توسط یک اسلام‌گرای افراطی در جنوب غربی فرانسه ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی شدند. به گفتۀ رئیس جمهوری فرانسه حال دو تن از آنان وخیم است. این جهادگرا در فرانسه، زاده و بزرگ شده‌است.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, فرانسه

اعتراضات گسترده علیه اصلاحات ماکرون در پاریس با دخالت پلیس به خشونت گرائید

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، تظاهرات و اعتراضات گسترده علیه اصلاحات امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز پنجشنبه با مداخله پاریس به خشونت گرائید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه

سازمان ملل: دولت ترکیه حقوق صدها هزار نفر را پایمال کرده است

سازمان ملل متحد با محکوم کردن دولت ترکیه به خاطر نقض حقوق بشر می‌گوید که از کودتای نافرجام تابستان ٢٠١۶ به بعد، و با تمدید وضعیت اضطراری، حقوق صدها هزار نفر در این کشور پایمال شده است. شماری از این افراد تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و ده‌ها هزار نفر بیکار شده‌اند.

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, گزارش

پیام رئیس‌جمهوری آلمان به مناسبت نوروز جشن دوستی و همبستگی

به گفته‌ اشتاین‌مایر، «در این روز شادمانی و بیداری، منازعات سنتی کنار گذاشته می‌شوند و از بزرگسالان قدردانی می‌شود. نوروز جشن دوستی و همبستگی است و با آن امیدی بزرگ پیوند خورده است: این امید که جوانه‌های تازه می‌توانند رشد کنند.

ادامه »

آلمان, تاریخ, جهان, خبر

جرمی کوربین از مخالف نظام سرمایه‌داری تا اتهام جاسوس چکسلواکی از سوی محافظه‌کاران

اتهام جاسوس بودن رهبر حزب کارگر انگلیس برای چکسلواکی تازه‌ترین رهیافتی است که از سوی جناح راست برای پنهان کردن ضعف دولت محافظه‌کار «ترزا می» مورداستفاده قرارگرفته است.

 

روزنامه زرد سان هفته گذشته جزئیات سندی را منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد جرمی رهبر حزب کارگر انگلیس در دهه 80 میلادی با یک مأمور اطلاعاتی چکسلواکی سابق به نام جان سارکوزی در ارتباط بوده است. به گفته این روزنامه، نام مستعار جرمی کوربین ‘کوب’ بوده و تاکنون چندین مرتبه با سارکوزی که در پوشش دیپلمات چکسلواکی در لندن اقامت داشته دیدار کرده است.

 

سان ادعا کرده که دیدگاه مشترک کوربین و دولت چکسلواکی علیه نظام سرمایه‌داری، سبب شکل‌گیری این رابطه شده و رهبر پیشین حزب کارگر که در آن زمان نماینده مجلس انگلیس بود، اطلاعات محرمانه‌ای را در رابطه با فعالیت سازمان‌های جاسوسی انگلیس ازجمله «ام ای 6» و «ام ای 5» را از این طریق به دولت چکسلواکی فروخته است.

 

این خبر به‌شدت در رسانه‌های دست راستی انگلیس طی روزهای اخیر بازتاب داشت و ترزا می نخست‌وزیر انگلیس از جرمی کوربین خواسته تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با گذشته خود افشا کند. «بن بردلی» یک نماینده حزب محافظه‌کار نیز در توئیتر ضمن بازنشر اتهام علیه کوربین وی را جاسوس کمونیست‌ها خواند.

 

بااین‌حال کوربین روزگذشته ( سه شنبه ) طی اظهاراتی در کنفرانسی در لندن چنین اتهاماتی را تکذیب کرد و از بردلی خواست تا رسماً از وی عذرخواهی کند. یک سخنگوی حزب کارگر نیز اعلام کرده است: جرمی کوربین نه جاسوس، نه مأمور و هیچ همکاری با سرویس اطلاعات دولت سابق چکسلواکی نداشته است. اتهام دیدار جرمی کوربین با جان سارکوزی در 30 سال گذشته غلط است و هیچ اعتباری ندارد.

 

این برای اولین بار نیست که جرمی کوربین از زمان تصدی رهبری حزب کارگر هدف اتهامات مختلف از سوی گروه‌های جناح راست و طیف سنتی قرار می‌گیرد. حمایت از حماس، همسو بودن با تروریست‌ها و یهودستیزی ازجمله اتهاماتی است که از دو سال گذشته علیه وی واردشده اما هیچ‌کدام به سرانجام نرسیده است.

 

هرچند دیدگاه چپ جرمی کوربین در مخالفت با نظام سرمایه‌داری بر کسی پوشیده نیست اما همین مواضع او سبب شده تا وی را به شخصیتی محبوب در میان قشر جوان و نیز عامه مردم انگلیس و از سویی تهدیدی برای امنیت طبقه حاکم مبدل سازد.

 

به‌رغم اینکه حزب جرمی کوربین در انتخابات ژوئن گذشته انگلیس به پیروزی نرسید اما او توانست با حمایت گسترده طبقه عوام، آرای حزب محافظه‌کار را به میزان زیادی به سمت حزب خود متمایل سازد و بدین ترتیب «ترزا می» اکثریت قاطع کرسی‌های مجلس را از دست داد.

 

ترزا می که پس از کناره‌گیری دیوید کامرون ازنخست وزیری انگلیس در ژوئن سال 2016 سکان دولت را به دست گرفت، به‌شدت نیازمند کسب اعتبار از سوی افکار بود و بدین‌جهت طرح برگزاری انتخابات سراسری پارلمانی را در ژوئن گذشته مطرح کرد. او برخلاف پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این انتخابات ناکام مانده و اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان را از دست داد و مجبور شد تا با حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند ائتلاف کند.

 

سیاست‌های امروز حزب محافظه‌کار، فارغ از دستور کار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، برگرفته از مانیفست‌هایی است که حزب کارگر در حمایت از طبقه عوام مطرح می‌کند. آخرین سخنرانی ترزا می درباره کاهش شهریه دانشگاه‌های انگلیس یکی از مسائلی است که حزب کارگر از زمان روی کار آمدن جرمی کوربین مطرح ساخته است.

 

ناظران بر این باورند که حلقه جناح راست انگلیس، گفتمان اصلی کشور را به حزب کارگر باخته و تنها رهیافت نجات خود را در متهم کردن اردوگاه رقیب می‌داند؛ اتهاماتی که حتی در اثبات آن عاجز است و صرفاً به شوهای تبلیغاتی روزنامه‌های زرد محدود می‌باشد.

ایرنا

هشدار رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به بروز جنگ‌های جدید

وولفگانگ ایشینگر نسبت به بروز جنگ‌های جدید در جهان هشدار داد. رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که احتمال بروز این جنگ‌ها از ده‌ها سال پیش تاکنون تااین حد زیاد نبوده و یکی از دلایل آن عدم اعتماد روسیه و آمریکا به یکدیگر است.

ادامه »

آلمان, جهان, خبر, سیاسی

هزاران معترض ضدفاشیست روز شنبه در شهرهای مختلف ایتالیا تظاهرات کردند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازماندهان این تظاهرات اعلام کردند که پس از دعوت سازمان های مردم نهاد، اتحادیه ها، گروه های سیاسی چپگرا و سازمان های ضدفاشیستی، حدود ده تا سی هزار نفر روز شنبه در این تظاهرات شرکت کردند.

ادامه »

ایتالیا, جهان, حقوق بشر, خبر

پلیس اسرائیل خواستار محاکمه نتانیاهو شد

به گزارش شبکه 2 تلویزیون اسرائیل، پلیس “اسرائیل” خودش را آماده انتقال پرونده‌های تحقیق درباره نتانیاهو و اتهامات فساد مالی وارده علیه او به دفتر دادستانی کل کرده است و قرار است اوایل هفته آینده این پرونده‌ها را به همراه توصیه‌های ارائه شده مبنی بر لزوم محاکمه نتانیاهو، به دادستانی کل تحویل دهد.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فساد