شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

جدایی‌طلبان یمن، کاخ ریاست‌جمهوری در‌عدن را تصرف کردند

شبکه روسیا الیوم گزارش داد که گروه‌های مسلح وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن حدود ۹۰ درصد از این شهر را در دست دارند.

 

خبرنگار روسیا الیوم تاکید کرد که تیپ چهارم زرهی گارد ریاست جمهوری، آخرین تیپ ریاست جمهوری یمن در عدن به دست نیروهای جدایی طلب افتاده است.

 

نیروهای مسلح وابسته به شورای انتقالی پس از درگیری‌های شدید که با سلاح‌های سنگین در اطراف اردوگاه النخل در منطقه دار سعد صورت گرفت، تیپ چهارم را تحت کنترل خود درآوردند.

 

درگیری‌ها بین نیروهای حامی عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن که در ریاض مستقر است، با نیروهای مسلح وابسته به “شورای انتقالی جنوب” یمن که تحت حمایت امارات هستند، طی دو روز اخیر شدت یافته است.

 

یک افسر ارتش یمن به خبرگزاری فرانسه گفته است که جدایی طلبان کنترل کاخ ریاست جمهوری در شهر عدن را کاملاً در دست دارند. آنانی که نتوانسته اند، فرار کنند، رسماً در محل زندانی شده اند.

 

با بروز و قدرت گیری این نیروی سوم، درگیری های یمن وارد مرحله تازه ای می شود. حوثی ها در شمال با نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در حال جنگ هستند. در جنوب در عدن دو نیروی متخاصم : نیروهای وابسته به رئیس جمهوری مورد حمایت عربستان سعودی با نیروهای جدایی طلب که خواهان استقلال مناطق جنوبی یمن و عدن هستند درگیر شده اند.

 

مقام‌های امنیتی یمن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند، احمد عبید بن دغر نخست وزیر آن کشور، آماده خروج فوری از کشور می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که تجزیه طلبان، کاخ ریاست جمهوری در شهر عدن در جنوب یمن را تصرف کردند.

 

درگیری میان ارتش وفادار به عبد ربه منصور هادی و نیروهای موسوم به “شورای انتقالی جنوب یمن” از یکشنبه گذشته در جریان است. به گزارش صلیب سرخ، از آن هنگام تاکنون دست‌کم ۳۶ نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند. نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن را جدایی‌طلبانی تشکیل می‌دهند که خواستار استقلال جنوب این کشور هستند.

 

شورای انتقالی جنوب یمن طی هفته‌های گذشته از پرزیدنت هادی خواسته بود که احمد بن دغر، نخست‌وزیر و چند وزیر دیگر دولت را به خاطر فساد مالی برکنار کند. روز یکشنبه با به پایان رسیدن مهلت ضرب‌الاجل شورای انتقالی برای پرزیدنت هادی، درگیری‌ها میان دو طرف آغاز شد.

 

در روزهای گذشته اما در عدن واحدهای ارتش یمن با جدایی‌طلبانی می‌جنگند که خواستار تشکیل دولت مستقل “یمن جنوبی” هستند. جنوب یمن خود تا سال ۱۹۹۰ میلادی کشوری مستقلی بود.

 

پس از تصرف پایتخت به دست حوثی‌ها در سال ۲۰۱۴ میلادی، دولت پرزیدنت هادی مجبور به انتقال مقر خود از صنعا به عدن شد. جدایی‌طلبان نیز از نیروهای نظامی وفادار به پرزیدنت هادی علیه حوثی‌ها حمایت می‌کردند.

 

ائتلافی نظامی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت پرزیدنت هادی وارد جنگ با حوثی‌ها شد. از زمان آغاز ورود این ائتلاف نظامی به جنگ یمن تاکنون، بیش از ۹ هزار نفر در این کشور جان خود را از دست داده و حدود ۵۳ هزار نفر مجروح شده‌اند.

 

“یمن جنوبی” سنت تاریخی متفاوتی دارد. این کشور در سال ۱۹۶۷ میلادی، پس از پایان تسلط استعماری بریتانیا، “جمهوری دمکراتیک خلق یمن” نام گرفت. این کشور سوسیالیستی عدن را به عنوان پایتخت خود برگزید.

 

“جمهوری عربی یمن” یا یمن شمالی اما در مقابل از سال ۱۹۱۸ کشوری مستقل با یک دولت محافظه‌کار اسلامی بود. صنعا پایتخت این کشور، پس از استقلال از امپراتوری عثمانی شد.

 

در سال ۱۹۹۰ میلادی دو بخش شمالی و جنوبی این کشور متحد شدند و جمهوری یمن را پایه‌گذاری کردند، اما سرکردگی این اتحاد با “یمن شمالی” سابق بود.

استخدام ۳۰۰ زن در وزارت دادگستری عربستان برای نخستین‌بار

به گزارش النشره، به دنبال تصمیم ولید صمعانی، وزیر دادگستری عربستان مبنی بر ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان سعودی، منابع عربستان از تصمیم این وزارت‌خانه درباره استخدام ۳۰۰ زن خبر دادند.

ادامه »

جهان, خبر, زنان, عربستان سعودی

محاکمه ۲۲ مقام ارشد سیاسی ویتنام به اتهام سوء مدیریت و اختلاس

حزب حاکم کمونیست ویتنام در سال گذشته میلادی در یکی از نادرترین فعالیت های خود رای به حذف ‘دینه لا تانگ’ 56 ساله و یکی از 19 عضو دفتر سیاسی حزب،قدرتمندترین بخش کشور ویتنام در دولت تک حزبی داد.

ادامه »

جهان, خبر, فساد, ویتنام

ترامپ: درعربستان کودتایی را مهندسی کردیم و مرد خودمان را بر راس امور گذاشتیم

به گزارش روسیا‌الیوم، نویسنده آمریکایی در کتاب «آتش و خشم؛ درون کاخ سفید ترامپ»، فاش کرد که روی کار آمدن «محمد بن‌سلمان» و شکل‌گیری کودتا در خاندان پادشاهی آل‌سعود، طرح «دونالد ترامپ» و دامادش «جرد کوشنر» بود.   «مایکل وولف» نویسنده کتاب مذکور، با اشاره به مطالبی درخصوص چگونگی قدرت‌گرفتن محمد بن‌سلمان و کمک شایان

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عربستان سعودی