توافق اعضای کارگری و وزیر کار: افزایش ۱۹.۸ درصدی حداقل دستمزد ۹۷ کارگران در انتظار تصویب

اعضای کارگری و وزیر کار شورای عالی کار با افزایش ۱۹.۸ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷ و همچنین ۱۲ درصدی سایر سطوح به علاوه ۲۴۱۸۸ ریالی روزانه مزد به طور کلی توافق کرده‌اند اما این توافق هنوز مصوب نشده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

احضار چهار فعال سندیکایی نیشکر هفت‌تپه به اتهام شرکت در اعتصاب به دادگاه

رحیم بساک و قربان علیپور اعضای هیات مدیره و کرامت پام و اسماعیل بخشی فعالان سندیکای نیشکر هفت‌تپه که به دادگاه احضار شده بودند، یکشنبه ۲۷ اسفند در شعبه سوم دادیاری دادگستری شوش حاضر و با گرو گذاشتن فیش حقوقی خود تا جلسه بعدی دادگاه آزاد شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تأملی بر نقش جنبش سندیکایی زحمتکشان در تحول‌های صحنهٔ سیاسی ایران

به‌موازات تغییروتحول‌ها در صحنهٔ سیاسی کشور در هفته‌های اخیر، مبارزهٔ طبقهٔ کارگر و زحمتکشان میهن ما برای دستیابی به حقوق بدیهی‌شان، به‌ویژه خواست‌‌هایی نظیر: افزایش عادلانه دستمزد، پرداخت مزدهای معوقه، توقف خصوصی‌سازی و تأمین امنیت شغلی، گسترش باز هم بیشتری پیدا کرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

جداری فروغی از قبول وکالت کارگران بازداشتی فولاد اهواز خبر داد

محمدعلی جداری فروغی (وکیل دادگستری) در تماس تلفنی با ایلنا، از قبول وکالت کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز خبر داد.

 

جداری فروغی گفت: بنا به درخواست خانواده‌های نُه نفر از کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که در شب جمعه بازداشت شده‌اند، برای قبول وکالت و دفاع از آنها عازم شهر اهواز هستم.

 

این وکیل دادگستری اضافه کرد: باتوجه به اینکه کارفرمای شرکت مزبور چندین ماه بابت حقوق و مزایای این کارگران بدهکار است، امیدواریم در جو مساعد، ضمن پرداخت حقوق معوقه کارگران، موجبات آزادی افراد بازداشتی فراهم آید.

 

شب گذشته نیروهای امنیتی به منازل شخصی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز ریخته و با ایجاد رعب و وحشت در مقابل چشمان کودکان بیش از ده نفر از آنان را بازداشت کردند.

 

این کارگران مظلوم نه روز اعتصاب و اعتراض خود را در مقابل استانداری برده بودند نه روز بود که پشت سر هم اعتراض میکردند و فریاد میزدند. به نماز جمعه رفتند جلوی درب کارخانه رفتند اما هیچ فایده ای نداشت دست آخر که دیدند حریفشان نمیشوند نیروهای امنیتی را برای دستگیری فرستادند.

 

اتحادیه آزاد کارگران در این رابطه نوشت:‌«در نهمین روز اعتصاب متحدانه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و تجمعات پی در پی آنان در مقابل استانداری خوزستان و راهپیمائی در سطح شهر اهواز، پلیس اطلاعات نیروی انتظامی این شهر، شب گذشته با در دست داشتن لیستی از کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز به درب منازل آنان مراجعه و اقدام به بازداشتهای گسترده آنها کرد.

 

این بازداشتهای شبانه در مقابل چشمان خانواده های کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در حالی رخ میدهد که بدنبال پرداخت حقوق آذر ماه کارگران در روز چهارشنبه، نیمه های شب همانروز(چهارشنبه) هیئتی ده نفره وارد شرکت شده و اعلام کرده بودند برای بازدید و بررسی اعتراضات کارگران و توقف تولید از طرف وزرای کار و صنعت، معدن و تجارت آمده اند که با اعتراض و سوال کارگران حاضر در شیفت شب مبنی بر اینکه اگر با هدف بررسی اعتصاب و دلایل توقف تولید آمده اید چرا نیمه شب را برای اینکار انتخاب کرده اید، مواجه شدند.

 

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تا لحظه دریافت این خبر (صبح جمعه) بازداشت بیش از ۱۰ نفر از کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد اهواز توسط اطلاعات نیروی انتظامی قطعی است. اسامی سه نفر از این کارگران فرهاد اکبریان ، مرتضی اکبریان و میثم علی قنواتی می باشد و هنوز اسامی دیگر کارگران بازداشتی بدست اتحادیه آزاد کارگران ایران نرسیده است.

۹ اسفند نوزدهمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن نیمه ساخته سپیدار دو وسه

روز چهارشنبه ۹ اسفند، نوزدهمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار دو وسه در مقابل شهرداری تهرانه وشورای شهر می‌باشد

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

رانندگان شرکت واحد در اعتراض به‌عدم پرداخت مطالبات معوق خود، چراغ اتوبوس‌ها را روشن کردند

رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران روز یکشنبه ششم اسفند با فراخوان سندیکا در اعتراض به مطالبات معوق خود چراغ اتوبوس هایشان را روشن کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

آقای خامنه‌ای شما و حاکمیت فاجعه‌بار ولایت فقیه ضدِ انقلاب هستید!

«در پاسخ به ولی فقیه رژیم باید گفت که تعریف ضد انقلاب روشن است. ضد انقلاب آن نیرویی است که انقلاب را از مسیر شعارهای اساسی آن برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی منحرف کرده و حاکمیت استبدادی و قرون‌وسطایی ولایت فقیه را به مردم ما تحمیل کرده است….»

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله