معلم زندانی ودرحال اعتصاب غذا اسماعیل عبدی را دریابیم

متجاوزان به حقوق مادی و معنوی ملت، به صرف وابستگی به طبقه ی مسلط، یا آزادانه در جامعه به اقدامات ننگین خود ادامه می دهند یا با احکام حداقلی در برابر جرایم حداکثری، با سوء استفاده از همین قوانین جاری، «زندان-آسایشگاه» خود را در حداقل زمان ترک می کنند. 

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

جایزهٔ همبستگی بین‌المللی سال ۲۰۱۸ برای اسماعیل عبدی، معلم زندانی

کنفرانس سالانهٔ اتحادیهٔ معلمان بریتانیا NASUWT  در بیرمنگهام، انگلستان، روز ۱۲ فروردین اسماعیل عبدی، از رهبران کانون صنفی معلمان ایران را که در حال حاضر دورهٔ محکومیت زندان شش سالهٔ خود را به جرم فعالیت‌های سندیکایی می‌گذراند، برندهٔ جایزهٔ همبستگی بین‌المللی سال ۲۰۱۸ این اتحادیه اعلام کرد.

 

هدف از اهدای جایزهٔ همبستگی بین‌المللی NASUWT، ارج نهادن به شجاعت و تعهد افراد و سازمان‌هایی در سراسر جهان است که در راه تحقق حقوق بشر و حقوق سندیکایی می‌کوشند، طرفدار آموزش برابر برای همه هستند، و از جایگاه و موقعیت معلمان دفاع می‌کنند. جایزهٔ همبستگی بین‌المللی NASUWT از افرادی تجلیل می‌کند که ارزش‌های مشترک و همگانی اتحادیه‌های صنفی، یعنی همبستگی، برابری، و دموکراسی را پاسداری می‌کنند.

 

خانم کریس کیتس، دبیرکل، و آقای پاتریک روچ معاون دبیرکل اتحادیهٔ معلمان بریتانیا در جلسهٔ کنفرانس سالانهٔ اتحادیه در بعدازظهر یکشنبه ۱۲ فروردین طی مراسمی در حضور نمایندگان و مهمانان حاضر در کنفرانس، این جایزه را به طور غیابی به اسماعیل عبدی اهدا کردند. آنها در سخنان خود از جمله اظهار داشتند: “متأسفیم که برای شما مقدور نیست که این جایزه را در کنفرانس ما و به طور حضوری دریافت کنید. به‌علاوه، ما بار دیگر نگرانی و ناخرسندی جدّی خود را نسبت به زندانی کردن شما و رفتار غیرقابل‌قبول با شما و دیگر همکاران اتحادیه‌یی در ایران ابراز می‌کنیم. اتحادیهٔ ما اقدام دولت ایران در زندانی کردن شما به دلیل فعالیت‌های برحق اتحادیه‌یی را شرم‌آور و نکوهیده، و برخلاف تعهدهای بین‌المللی آن دولت می‌داند.

 

“ما می‌دانیم که شما حامی آشکار و صریح حقوق معلمان و حق همهٔ کودکان در برخورداری از آموزش برابر بوده‌اید و به آن ارج می‌نهیم. شما الهام‌بخش معلمان و فعالان اتحادیه‌یی در سراسر جهان هستید. ما به تلاش‌های شما برای سازمان‌دهی تظاهرات مسالمت‌آمیز در اعتراض به دستمزدهای پایین و شرایط ناگوار کار معلمان، و کوشش برای تأمین سرمایه‌گذاری بیشتر به منظور فراهم کردن آموزش برابر که حقی بنیادی برای همهٔ کودکان ایران است، ارج می‌گذاریم.

 

“ما در NASUWT و نیز همهٔ معلمان سراسر بریتانیا، همراه با همکارانمان در سازمان عفو بین‌الملل، آموزش بین‌الملل، و کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های صنفی، به فشار آوردن به مقام‌های ایران ادامه خواهیم داد تا محکومیت شما را لغو کنند و به شما اجازه دهند که فعالیت‌های اتحادیه‌یی برحق و قانونی‌تان را بدون ترس از اذیت و آزار یا زندانی شدن انجام دهید.

 

“NASUWT می‌خواهد که شما و معلمان ایران از ادامهٔ پشتیبانی و همبستگی ما با شما مطمئن باشید.

 

“امیدواریم که اهدای جایزهٔ همبستگی بین‌المللی NASUWT بتواند به جلب توجه همگان به اقدام‌های دولت شما یاری رساند و این اطمینان مؤکد را به شما بدهد که اتحادیهٔ ما همراه با جامعهٔ فراگیرتر بین‌المللی به پشتیبانی کامل از شما، و از کار کانون صنفی معلمان ایران به مثابه پیشاهنگ دفاع از حقوق معلمان و دانش‌آموزان، ادامه خواهد داد.”

 

گفتنی است که اتحادیهٔ معلمان بریتانیا عضو رسمی ”کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران “(کودیر) است. کودیر کار خود را در چارچوب کارزاری ترقی‌خواه در همبستگی با مردم ایران در سال ۱۹۸۱/۱۳۶۰ در بریتانیا آغاز کرد.

نامه مردم

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران: حقوق فرهنگیان همچنان زیر خط فقر است

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت سال جدید شمسی، بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه به مشکلات فعلی سیستم آموزشی و پایین بودن دستمزد فرهنگیان شاغل و بازنشسته اشاره شده­ است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

بیانیه کانون صنفی معلمان تهران در خصوص بازداشت محمدحبیبی

به باور ما شکستن حرمت یک معلم، صرف نظر از زیر پا گذاشتن حقوق فردی او، گستاخی نسبت به جایگاه رفیع معلمی است. ما ضمن تأکید بر تداوم پیگیری ها و اقدامات قانونی خود، نسبت به تحرکات احتمالی خارج از کنترل تشکل ها،در جامعه معلمی هشدار می‌دهیم.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, معلمان