توافق شورشیان با ارتش سوریه برای خروج از غوطه شرقی و آزادی 3500 زندانی تروریست‌ها

به گزارش شبکه المنار، این توافق میان ارتش سوریه و شورشیان در مناطق باقیمانده غوطه شرقی از جمله منطقه جوبر، عربین، عین‌ترما، زملکا و الحرة منعقد شده و بر اساس آن تروریست‌ها از این مناطق که یکی از استراتژیک‌ترین بخش‌های غوطه شرقی محسوب می‌شد، خارج خواهند شد.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه

خوشحالی مردم سوریه در پی آزادسازی ۹۰ درصد از “غوطه شرقی”

به نقل از روسیاالیوم، دمشق پایتخت سوریه غروب جمعه بعد از آزادسازی حدود 90 درصد از غوطه شرقی از لوث تروریسم، صحنه جشن و شادمانی مردم سوریه بود و ارتش سوریه به نورافشانی آسمان دمشق پرداخت.   رسانه‌های سوری ویدئوها و تصاویری از جشن و سرور مردم سوریه و نورافشانی آسمان دمشق در پی پیروزی

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه

۴۴ کشته در حمله راکتی تروریست‌ها به یک مرکز خرید در دمشق

به نقل از سانا، روز چهارشنبه در جریان حمله راکتی گروه‌های تروریستی به یک مرکز خرید در دمشق (در محله «کشکول» در غوطه شرقی دمشق)، دستکم ۴۴ تن کشته شده‌اند.   گزارش خبرگزاری فرانسه نیز حاکی است در مراکز درمانی دمشق، خانواده‌ها به دنبال اعضای خانواده خود می‌گردند و از سوی دیگر زخمی‌ها نیاز به

ادامه »

تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, قطر

کُردها، سقوط عفرین و سوالاتی بی پاسخ!

نخبگان کُرد همه را در سقوط عفرین مقصر معرفی می کنند به غیر از آمریکا. آیا آمریکا و ترامپ مقصر نیستند؟! چرا آمریکا یک هزارم اهتمام به غوطه را صرف عفرین و کردها نمی کند؟ مگر آمریکا و کردها در سوریه و در شرق فرات هم پیمان نیستند؟! آیا از دید آمریکا، کردهای شرق فرات

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, عراق

تکمیل دوره آموزشی ۵۰۰ نیروی امنیت مرزی تحت حمایت آمریکا در سوریه

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، این نیروهای آموزش دیده با پوشیدن لباس نظامی‌ و همراه با سلاح‌هایشان در مراسم فارغ التحصیلی که نیروهای دموکراتیک سوریه و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش با حضور فرماندهان دو طرف در میدان “صوامع صباح الخیر” واقع در جنوب حسکه برگزار کردند، گردهم آمدند.

 

فارغ التحصیلان یک صدا سوگند یاد کردند که “از مرزهای کشور در برابر هرگونه حملات و تهدیدات احتمالی محافظت می‌کنند”.

 

در همین راستا، کانی احمد، فرمانده دوره دوم نیروهای گارد مرزی خاطرنشان کرد: ائتلاف بین‌المللی ضد داعش سلاح، تجهیزات نظامی و آموزشی را در اختیار این نیروها می‌گذارد.

 

احمد با اشاره به گروه‌های مخالف در شمال سوریه ادعا کرد: با توجه به اینکه ما در معرض تهدیدات ترکیه هستیم ماموریت این نیروها حفاظت از مرزها است.

 

طبق گزارش ائتلاف بین‌المللی ضد داعش اولین گروه از این نیروها، که تعداد آنها در کل ۳۰ هزار تن برآورد شد، فارغ‌التحصیل شدند که نیمی از آنها از “نیروهای دموکراتیک سوریه” هستند.

 

قرار است که این نیروها در امتداد مرزها از شمال شرق سوریه تا مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه تا ادلب، مستقر شوند.

 

گفته شده، ماموریت آن‌ها این است که با هر گونه حمله احتمالی توسط داعش مقابله کنند.

 

علی رغم  اینکه واشنگتن تاکید کرده که ماموریت این نیروها محدود به مقابله با هر گونه حمله افراط‌گرایان است، ترکیه به شدت از تشکیل آن انتقاد کرده است.

 

آنکارا از تشکیل دولت خودمختار کرد در نزدیکی مرزهای خود هراس دارد و نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد را “تروریست” می‌داند.

 

از سوی دیگر، دمشق اعلام کرد که تشکیل شبه نظامیان مسلح نقض حاکمیت سوریه است و  دولت سوریه همچنین هشدار داد که هر شهروندی که در آن مشارکت کند خائن محسوب خواهد شد.

 

دور نخست آموزش این نیروها ۲۰ روز طول کشید و نیروها در دوره‌های بعدی آموزش‌های جدیدی را با توجه به وظایفی که به آن‌ها سپرده می‌شود، دریافت می‌کنند.

ایسنا

کردهای سوریه: با پیشنهاد روسیه برای واگذار کردن عفرین به‌سوریه مخالفیم

یک مسئول عالی رتبه کرد اعلام کرد، کردهای عفرین پیشنهاد روسیه را که هدفش جلوگیری از دخالت ترکیه در منطقه است نمی‌پذیرند و بر عزم خود برای ناکام گذاشتن “طرح ترکیه” و دفاع از عفرین تاکید دارند.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

تسلط کامل ارتش سوریه بر فرودگاه راهبردی «ابوالظهور»

خبرنگار المنار گزارش داد: ارتش سوریه به طور کامل بر فرودگاه نظامی ابوالظهور مسلط شد. المنار قبلا اعلام کرده بود که نیروهای ارتش سوریه از دیوارهای جنوبی فرودگاه نظامی ابوالظهور در حال پیشروی هستند.

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه