سوریه و فلسطین دخالت در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کردند

به نقل از المیادین، وزارت خارجه سوریه به تحولات اخیر ونزوئلا واکنش نشان داد. این وزارتخانه دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد، دخالتی که نقض آشکار قوانین بین‌الملل است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, سوریه, فلسطین, ونزوئلا

گاردین؛ دموکراسی اسرائیلی؛ کشتار با مصونیت، دروغگویی بدون عقوبت

“در ۹ ماه آخر سال ۲۰۱۸ و براساس گزارش‌های سازمان ملل، هر روز تعدادی فلسطینی که اکثرا کودک بودند و حتی پزشک و پرستار نیز در میانشان دیده می‌شد به جرم شرکت در تظاهرات در کنار حصار ایجاد شده توسط اسرائیلی‌ها با غزه کشته شدند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

یهودی ستیزی؛ اتهامی کهنه و بی‌حاصل از سوی اسرائیل

‘عبدالباری عطوان’ سردبیر روزنامه فرامنطقه ای ‘رأی الیوم’ و تحلیل‌گر مسائل منطقه در مطلبی با قدردانی از مواضع ‘ماهاتیر محمد’ و دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا در حمایت از فلسطین گفت: صهیونیست‌ها برای اعمال فشار به حامیان آرمان فلسطین از همه ابزارها و اهرم های خود به ویژه اتهام ‘یهودی ستیزی’ استفاده می کنند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, فلسطین

لاوروف از برگزاری نشست ضد ایرانی در ورشو ابراز تاسف کرد

وزیر امور خارجه روسیه با ابراز تاسف از برگزاری نشست ضد ایرانی آمریکا در ورشو پایتخت لهستان اعلام کرد: این نشست برای پیشبرد اقدامات به منظور بازداشتن ایران برگزار می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اذربایجان, اسراییل, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, فلسطین

اکونومیست؛ پایان هژمونی آمریکا

«اکونومیست» در مطلبی با عنوان «پایان هژمونی آمریکا» آورده است: آمریکا با عقب نشینی از افتضاح در خاورمیانه فرصت‌هایی را برای روسیه و دیگر طرف‌ها فراهم می‌آورد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه, شمال اروپا, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, لیبی, مصر, یمن

توصیه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا: فلسطین را به رسمیت بشناسید!

وزیر خارجه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا توصیه کرده است که دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد. موضع اتحادیه اروپا یکدست نیست، اما فرانسه می‌تواند نقش پیشگام را ایفا کند.

 

به نقل از شبکه خبری دویچه وله، ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، به اتحادیه اروپا توصیه کرده که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد. او می‌گوید که فرانسه می‌تواند در این راه پیشقدم شود.

 

وزیر خارجه لوکزامبورگ در مقاله‌ای در روزنامه آلمانی “زوددویچه” گفته است: «ما اروپایی‌ها باید نشان دهیم که فلسطینی‌ها هم حق دارند کشور خود را داشته باشند.»

 

اسلبورن می‌گوید: «اگر فرانسه پیشقدم شود، سایر کشورهای اروپایی، از جمله لوکزامبورگ هم تأسی خواهند کرد».

 

بنا به گزارش‌ها در اروپا کشورهای ایرلند، بلژیک، اسلوونی نیز آماده هستند دولت خودگردان فلسطینی را به مثابه دولتی مستقل به رسمیت بشناسند.

 

در میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، برخی از آنها از زمان جنگ سرد و دورانی که هنوز از اقمار (متحدین) “اتحاد شوروی” بودند، دولت فلسطین را به رسمیت شناخته بودند، مانند جمهوری چک، لهستان و رومانی.

 

دیدگاه این اعضای اتحادیه اروپا در تعارض کامل با موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده قرار دارد که شهر تقسیم‌شده‌ بیت المقدس و نه تل‌آویو را پایتخت اسرائیل می‌داند.

 

ترامپ در ماه دسامبر اعلام کرد که قصد دارد سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کند، یعنی شهری که مورد منازعه است و فلسطینی‌ها آن را پایتخت دولت آتی خود می‌بینند.

 

ترامپ از کشورهای اروپایی خواسته است که از آمریکا پیروی کنند و بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل بدانند. اما کشورهای اروپایی، مانند جمهوری چک، آشکارا نشان داده‌اند که با این امر مخالف هستند.

 

این روزها دیپلمات‌های فلسطینی در بروکسل با نمایندگان “اتحادیه اروپا” در حال مذاکره هستند با این هدف که بیت‌المقدس به عنوان پایتخت آینده‌ فلسطین به رسمیت شناخته شود.

ایسنا

سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به‌رسمیت شناختن اسرائیل شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به رسمیت شناختن کشور اسرائیل شد. این موضع‌گیری واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

مشاور محمود عباس فاش کرد؛ طرح آمریکا برای برکناری رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از برخی اخبار مبنی بر طرح آمریکا جهت برکناری محمود عباس پرده برداشت.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

شبکه الجزیره: وزیران خارجه اتحادیه عرب خواستار شناسایی کشور فلسطین شدند

شبکه تلویزیونی الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست امان پایتخت اردن، خواستار به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین