محمد بن‌سلمان: فلسطینی‌ها یا پیشنهادات را قبول کنند، یا ساکت باشند!

روزنامه اسرائیلی معاریو، به نقل از ولیعهد عربستان نوشت که مساله فلسطین اولویت نیست و فلسطینی‌ها باید ساکت شوند و از شکایت کردن دست بردارند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

وزیر دفاع آمریکا، درگیری نظامی ایران و اسرائیل را محتمل دانست

به نقل از جروزالم‌پست، «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا، روز گذشته پس از دیدار با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در واشنگتن، درباره خطر درگیری مستقیم میان این رژیم و ایران در سوریه هشدار داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, فلسطین

درگیری تازه در نوار غزه با سه کشته و حدود هزار زخمی

بنا به گفته وزیر بهداشت اسرائیل در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در منطقه مرزی اسرائیل و نوار غزه، طی روز جمعه بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی سه فلسطینی کشته و نزدیک به هزار نفر زخمی شدند.

ادامه »

اسراییل, تروریسم, خبر, فلسطین

به‌دلیل دنبال روی از ترامپ در مسئله فلسطین؛ رئیس‌جمهور رومانی استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، امروز جمعه، از «ویوریکا دانیسلا» نخست‌وزیر خواست استعفا دهد؛ چرا که وی برای فعالیت در این سمت مناسب نیست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, رومانی, شرق اروپا, فلسطین

توصیه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا: فلسطین را به رسمیت بشناسید!

وزیر خارجه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا توصیه کرده است که دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد. موضع اتحادیه اروپا یکدست نیست، اما فرانسه می‌تواند نقش پیشگام را ایفا کند.

 

به نقل از شبکه خبری دویچه وله، ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، به اتحادیه اروپا توصیه کرده که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد. او می‌گوید که فرانسه می‌تواند در این راه پیشقدم شود.

 

وزیر خارجه لوکزامبورگ در مقاله‌ای در روزنامه آلمانی “زوددویچه” گفته است: «ما اروپایی‌ها باید نشان دهیم که فلسطینی‌ها هم حق دارند کشور خود را داشته باشند.»

 

اسلبورن می‌گوید: «اگر فرانسه پیشقدم شود، سایر کشورهای اروپایی، از جمله لوکزامبورگ هم تأسی خواهند کرد».

 

بنا به گزارش‌ها در اروپا کشورهای ایرلند، بلژیک، اسلوونی نیز آماده هستند دولت خودگردان فلسطینی را به مثابه دولتی مستقل به رسمیت بشناسند.

 

در میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، برخی از آنها از زمان جنگ سرد و دورانی که هنوز از اقمار (متحدین) “اتحاد شوروی” بودند، دولت فلسطین را به رسمیت شناخته بودند، مانند جمهوری چک، لهستان و رومانی.

 

دیدگاه این اعضای اتحادیه اروپا در تعارض کامل با موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده قرار دارد که شهر تقسیم‌شده‌ بیت المقدس و نه تل‌آویو را پایتخت اسرائیل می‌داند.

 

ترامپ در ماه دسامبر اعلام کرد که قصد دارد سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کند، یعنی شهری که مورد منازعه است و فلسطینی‌ها آن را پایتخت دولت آتی خود می‌بینند.

 

ترامپ از کشورهای اروپایی خواسته است که از آمریکا پیروی کنند و بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل بدانند. اما کشورهای اروپایی، مانند جمهوری چک، آشکارا نشان داده‌اند که با این امر مخالف هستند.

 

این روزها دیپلمات‌های فلسطینی در بروکسل با نمایندگان “اتحادیه اروپا” در حال مذاکره هستند با این هدف که بیت‌المقدس به عنوان پایتخت آینده‌ فلسطین به رسمیت شناخته شود.

ایسنا

سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به‌رسمیت شناختن اسرائیل شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به رسمیت شناختن کشور اسرائیل شد. این موضع‌گیری واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

مشاور محمود عباس فاش کرد؛ طرح آمریکا برای برکناری رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از برخی اخبار مبنی بر طرح آمریکا جهت برکناری محمود عباس پرده برداشت.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

شبکه الجزیره: وزیران خارجه اتحادیه عرب خواستار شناسایی کشور فلسطین شدند

شبکه تلویزیونی الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست امان پایتخت اردن، خواستار به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین