تهدید آمریکا به خروج از فرایند صلح خاورمیانه و تنبیه سازمان‌های بین‌المللی ضد اسراییلی

نماینده آمریکا در سازمان ملل تهدید کرد که از فرآیند صلح خارج شده و علیه تمامی سازمان‌های بین‌المللی که ضد اسراییل عمل می‌کنند، اقدامات تنبیهی انجام دهد.   نیکی هیلی روز سه شنبه درنشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، افزود: ما امروز در جلسه‌ای شرکت داریم که برای همه

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, فلسطین

محمود عباس: انگلیس مسئول هرآن چیزی است که بر فلسطینی‌ها آمد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با اعلام اینکه هیچ گاه مخالف مذاکره نبوده ایم، گفت: انگلیس با بیانیه بالفور مسئول هر آن چیزی است که بر مردم و اشغال فلسطین آمد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین

رای الیوم: واشنگتن مانع انتشار اسامی شرکت‌های فعال در شهرک‌سازی اسرائیل است

به گزارش پایگاه خبری ‘رای الیوم’، ‘کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل’ در اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد، واشنگتن تاکنون مانع انتشار اسامی 206 شرکت تجاری فعال در حوزه شهرک سازی اسرائیل در فلسطین اشغالی به وسیله سازمان ملل متحد شده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, تحریم, جهان, خبر, فلسطین

عریقات خطاب به هیلی: ببند دهانت را!

به نوشته روزنامه دیلی میل، صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینی مذاکره‌کننده عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین با اسرائیل به نیویورک دیلی نیوز گفت:‌ نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل باید دهانش را ببندد و متوجه باشد که محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگران فلسطین مشکل نیست.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

توصیه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا: فلسطین را به رسمیت بشناسید!

وزیر خارجه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا توصیه کرده است که دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد. موضع اتحادیه اروپا یکدست نیست، اما فرانسه می‌تواند نقش پیشگام را ایفا کند.

 

به نقل از شبکه خبری دویچه وله، ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، به اتحادیه اروپا توصیه کرده که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد. او می‌گوید که فرانسه می‌تواند در این راه پیشقدم شود.

 

وزیر خارجه لوکزامبورگ در مقاله‌ای در روزنامه آلمانی “زوددویچه” گفته است: «ما اروپایی‌ها باید نشان دهیم که فلسطینی‌ها هم حق دارند کشور خود را داشته باشند.»

 

اسلبورن می‌گوید: «اگر فرانسه پیشقدم شود، سایر کشورهای اروپایی، از جمله لوکزامبورگ هم تأسی خواهند کرد».

 

بنا به گزارش‌ها در اروپا کشورهای ایرلند، بلژیک، اسلوونی نیز آماده هستند دولت خودگردان فلسطینی را به مثابه دولتی مستقل به رسمیت بشناسند.

 

در میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، برخی از آنها از زمان جنگ سرد و دورانی که هنوز از اقمار (متحدین) “اتحاد شوروی” بودند، دولت فلسطین را به رسمیت شناخته بودند، مانند جمهوری چک، لهستان و رومانی.

 

دیدگاه این اعضای اتحادیه اروپا در تعارض کامل با موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده قرار دارد که شهر تقسیم‌شده‌ بیت المقدس و نه تل‌آویو را پایتخت اسرائیل می‌داند.

 

ترامپ در ماه دسامبر اعلام کرد که قصد دارد سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کند، یعنی شهری که مورد منازعه است و فلسطینی‌ها آن را پایتخت دولت آتی خود می‌بینند.

 

ترامپ از کشورهای اروپایی خواسته است که از آمریکا پیروی کنند و بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل بدانند. اما کشورهای اروپایی، مانند جمهوری چک، آشکارا نشان داده‌اند که با این امر مخالف هستند.

 

این روزها دیپلمات‌های فلسطینی در بروکسل با نمایندگان “اتحادیه اروپا” در حال مذاکره هستند با این هدف که بیت‌المقدس به عنوان پایتخت آینده‌ فلسطین به رسمیت شناخته شود.

ایسنا

سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به‌رسمیت شناختن اسرائیل شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به رسمیت شناختن کشور اسرائیل شد. این موضع‌گیری واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

مشاور محمود عباس فاش کرد؛ طرح آمریکا برای برکناری رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از برخی اخبار مبنی بر طرح آمریکا جهت برکناری محمود عباس پرده برداشت.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

شبکه الجزیره: وزیران خارجه اتحادیه عرب خواستار شناسایی کشور فلسطین شدند

شبکه تلویزیونی الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست امان پایتخت اردن، خواستار به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین