خطر از دست رفتن ۲۵ میلیون شغل به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹

براساس ارزیابی جدید سازمان بین‌المللی کار ، بحران اقتصادی و کارگری ایجاد شده به دلیل شیوع  بیماری کووید ۱۹  می‌تواند بیکاری را در بازار کار جهانی در حدود ۲۵ میلیون نفر افزایش دهد.

ادامه »

اقتصادی, جهان, حقوق بشر, خبر, سیاست جهانی, کارگری

حداقل ۵۰ درصد کارگران ساختمانی قم به خاطر کرونا بیکار شدند

این گروه از کارگران با وجود شرایط نابسامان اقتصادی و قوانین کارگری که از کارفرماها حمایت می‌کند، در زمره آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که بیکاری و از دست دادن شغل و منبع در آمدی آنها به یقین پیامدهای مخرب و فاجعه بار انسانی و اجتماعی را به همرا خواهد داشت.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, سیاسی, کارگری

تورم سال گذشته برابر با  ۳۴.۸ درصد شد

به نقل از مرکز آمار، تورم سال گذشته برابر با ۳۴.۸ درصد بود که با در نظر گرفتن افزایش ۱۵ درصدی دستمزدها، به مفهوم کوچک‌تر شدن سفره کارگران وزحمتکشان خواهد بود.

 

مرکز آمار خبر خود را با عنوان کاهش نرخ تورم نقطه‌ای، موضوع اصلی تورم را که به یقین بالاتر از آمار ارایه شده توسط این نهاد است را به گوشه رانده است. اما آنچه که مهم است در کنار اعتراف خود رژیم به افزایش بی‌رویه تورم که هر ساله با حدت بیشتری تکرار می‌شود، دستمزدها به اندازه همین تورم افزایش نمی‌یابند.

 

همین گزارش نشان می‌دهد  که نرخ تورم ماهانه اسفند ١٣٩٨ برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٩ درصد و ١.٣ درصد بوده است و این که  نرخ تورم سالانه خانوارهای روستایی نسبت به خانوار های شهری کشور ۲.۹ درصد بیشتر بوده است. بنا بر این گزارش نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٣۴,۴ درصد می‌باشد که نسبت به سال قبل ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٧.٣ درصد بوده که نسبت به سال قبل ٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

 

بر اساس تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، حداقل حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان نباید کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد و قرار شده است تا حقوق حداقل بگیران به این میزان افزایش پیدا کند و ۱۵ درصد نیز به حقوق  گروه‌های مختلف دیگر حقوق بگیر ان اضافه شود .

 

بنا بر بررسی‌های گوناگون، حداقل خط فقردر ایران  بین  ۵.۵ تا ۷.۵ میلیون تومان تخمین زده می‌شود که رژیم همواره بدون در نظر گرفتن فاکتورهای لازم آن را کمتر اعلام می‌کند. با اینحال رژیم ولایی حتی به آمار های خود نیز پایبند نیست و آنها را  ملاک تعیین دستمزدها قرار نمی‌دهد.

 

بنا به اعتراف احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در بودجه سال ۹۸ عدد خط فقر برای یک خانواده در تهران زیر ۴ میلیون و پانصد و نود دو هزار تومان تعیین شده بود ولی در همین سال نیز حداقل حقوق برای کارمندان دولت را یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان کرده بودند و با در نظر گرفتن این که تعیین حقوق حداقل بگیران در سال جدید حتی به اندازه پنجاه درصد خط فقر سال گذشته نیست، بیانگر این است که از سفره زحمتکشان و اقشار محروم هرچه کوچک‌تر خواهد شد و تعداد فراوان تری به زیر خط فقر سوق داده خواهند شد.

 

خط فقر و میزان تورم باید مبنای افزایش دستمزدها قرار بگیرند و تا زمانی که خط فقر و میزان تورم به‌ عنوان پایه‌های محوری تعیین دستمزد پذیرفته نشوند نمی‌توان افزایش دستمزد فراتر از تورم را انتظار داشت.

 

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد باید بر اساس نرخ تورم به گونه‌ای تعیین شود که معیشت و زندگی برای کارگران، قابل تأمین باشد؛ اما این موضوع عموماً در غالب معیار دوم، یعنی «معیشت» مورد غفلت قرار می‌گیرد.

فعال کارگری؛ سقوط بیشتر لایه‌های پایین به زیر خط فقر، جامعه را در سراشیب نیستی می‌اندازد

دولت باید به هر طریق شده با مالیات‌ستانی از بنیادهای معاف از مالیات و برداشت نقدینگی از محل‌هایی که کاربرد عمومی ندارد، قدرت خرید کارگران را افزایش دهد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

«کاسبان کرونا»! کارفرمایانی که از پرداخت برخی حقوق کارگران سر باز می‌زنند

در شرایطی که شیوع کرونا فشار زیادی بر شهروندان وارد کرده، خبر می‌رسد درصدی از کارگران در دریافت مطالباتی نظیر عیدی و پاداش پایان سال با مشکل مواجه شده‌اند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش