توافق ۱.۹ میلیارد دلاری توکیو و واشنگتن برسر هزینه نظامیان آمریکایی در ژاپن

وزیر خارجه ژاپن از توافق کشورش با واشنگتن برای پرداخت ۲۰۰ میلیارد ین (۱.۹۱ میلیارد دلار) به عنوان سهم این کشور برای میزبانی از نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

 

به گزارش ایرنا از کیودو، «توشیمیتسو موتگی» وزیر امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه گفت: به دنبال این توافق نامه شفاهی، انتظار می رود دولت های دو کشور، متن توافقنامه را به زودی امضا کنند تا ژاپن بتواند تا پایان ماه مارس سال جاری /فروردین ۱۴۰۰ / مصوبه پارلمان را بگیرد.

 

توافق فعلی بین دو طرف در پایان ماه مارس امسال منقضی می‌شود. این توافق هر پنج سال یکبار صورت می‌گیرد. ژاپن به دلیل فشارهای مالی سعی در حفظ سطح سال گذشته داشته است.

 

تحت حمایت کشور ژاپن که از سال ۱۹۷۸ آغاز شده است، توکیو هر ساله هزینه های خدمات، کار و آموزش ارتش ایالات متحده را تحت یک پیمان امنیتی دو جانبه تأمین می‌کند.

 

البته بر خلاف روال عادی این توافق که تحت قالب دوره‌ای پنج ساله میان دو طرف منعقد می‌شد، اینبار دولت بایدن تنها برای یک سال آینده آن را تمدید کرده است

 

همچنین در دور بعدی مذاکرات انتظار می‌رود که نقش‌های متقابل دو کشور در تقویت اتحاد از جمله در زمینه های جدیدی مانند فضا و امنیت سایبری بررسی شود.

 

ژاپن از متحدان اصلی آمریکا در شرق آسیاست و نزدیک به ۴۰ هزار نیروی نظامی آمریکایی در این کشور مستقر هستند. علاوه بر تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا مستقر در ژاپن، ارتش آمریکا ماه آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی ده‌ها بالگرد، جنگنده و هواپیمای جاسوسی برای مقابله با کره شمالی در پایگاه‌هایش در ژاپن مستقر کرد.

 

ارتش های دو کشور نیز هرچند وقت یکبار رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند.

 

بروز رفتارهای غیر اخلاقی سربازان آمریکایی و حوادث مرتبط با هواپیماها و جنگنده های آمریکایی در اوکیناوا ژاپن که بیشترین تعداد نظامیان آمریکا در آن مستقر هستند، باعث بروز نگرانی های عمده میان مردم این منطقه شده است و آنها خواستار بسته شدن پایگاه نظامی آمریکا هستند.

 

یکی از آخرین برخوردهای غیر اخلاقی سربازان آمریکایی در ژاپن این هفته بوقوع پیوست.

 

اعتراض کتبی فرماندار اوکیناوای ژاپن به رفتارهای غیر اخلاقی سربازان آمریکایی

 

فرماندار اوکیناوای ژاپن اعتراض کتبی این کشور به تعرض جنسی تفنگدار دریایی آمریکا به یکی از زنان ساکن اوکیناوا را به مقر این نیروها اعلام کرد.

 

به گزارش روزنامه ژاپنی میانیچی، «دنی تاماکی» فرماندار اوکیناوای ژاپن در نامه‌ای، اعتراض کتبی این کشور در ارتباط با تعرض جنسی یک تفنگدار دریایی آمریکا به یکی از زنان ساکن اوکیناوا را به اطلاع مقر تفنگداران دریایی ایالات متحده در ژاپن رساند.

 

در این نامه که به «نیل اوونز» از مقامات مسئول تفنگدارن دریایی آمریکا در ژاپن تحویل داده شد، آمده است: «این حادثه نه‌تنها ساکنان محلی را به‌شدت آشفته کرد، بلکه نقض حقوق زنان ساکن این منطقه بود و این غیر قابل تحمل است. تفنگداران دریایی آمریکا فاقد سیستم آموزشی و مدیریت کافی هستند.»

 

مقام آمریکایی نیز پس از دریافت نامه با عذرخواهی مدعی شد برای اجرای نظم و انضباط سخت تلاش خواهد شد تا تفنگداران دریایی ایالات متحده اقدامات درستی را خارج از پایگاه انجام دهند.

قانونگذاران زن به‌جلسات کلیدی کابینه ژاپن می‌آیند اما حق حرف زدن ندارند!

پس از به وجود آمدن اختلافات جنسیتی به دنبال اظهارات رئیس المپیک توکیو که گفته بود زنان در نشست‌ها خیلی صحبت می کنند، حزب حاکم ژاپن می خواهد زنان در نشست‌های کلیدی حضور داشته باشند اما تنها به شرطی که صحبت نکنند!

ادامه »

برابری اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, ژاپن, شرق آسیا

تاکید «بیل گیتس» بر نقش چین در تامین انرژی سبز جهان

«بیل گیتس» بنیانگذار «مایکروسافت» در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری «شین هوا»، از عزم چین برای اولویت دهی در پرداختن به موضوع اقلیم و آب و هوا و مشارکت این کشور در راستای کاهش انتشار دی اکسید کربن تقدیر و تاکید کرد که جهان از تلاش های چین در مسیر تامین و مقرون به صرفه سازی

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, محیط زیست

چین از آمریکا خواست به سازمان بهداشت جهانی برگردد

چین اعلام کرد از بازگشت ایالات متحده به سازمان بهداشت جهانی (WHO) استقبال می‌کند و امیدوار است که واشنگتن یک نگرش «جدی، شفاف و مسئولیت پذیر» در برابر این سازمان داشته باشد تا به همکاری های بین‌المللی در زمینه مقابله با ویروس کرونا کمک کند.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, شرق آسیا